1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Girl239

    Girl239 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2022
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Da i od usinjata ama ripanjeto bilo od tt koga pak kaci isto take praese valjda groznica od tt sega 2 dena nema vise i ne pravi taka
     
  2. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.136
    Допаѓања:
    7.099
    Пол:
    Женски
    Да поминува само со арно. Тешко е, ама мора да се издржи.
    Мојот не качи температура на време се виде и уклучи терапија.
     
  3. Limeta

    Limeta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2023
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    Мајки кај бебињава приметив црвенило на вратчето, таму каде што им е предиплено, веројатно од влажно и млеко ако им истече...
    Освен бебешка пудра во прав да држи суво, се става ли нешто друго? Не е отворена рана сеуште ама сакам да спречам дека е ептен црвено
     
  4. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    7.656
    Пол:
    Женски
    На нет ми излегуваше баш дека е вратна тензија дека се дебелки таму па да го легнуваш и со исправено вратче малце да се оптегне.. јас таму со мустела мачкам после бањање, во болница ми рекоа редовно да хидрирам вратче и пазуви, на бебе под мишки му се вцрвува и како суви кожички прави. Се потат таму затоа и така вцрвува
     
    На Limeta му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.754
    Допаѓања:
    12.040
    Пол:
    Женски
    Одамна читав дека бебешката пудра е исфрлена од употреба заради не знам што беше, вдишуваат бебињата од неа и не се препорачува.
    Гледај секогаш да е суво местото, пребришувај со суво крпче и ставај лигавче или тетра кога пие млеко.
     
    На Limeta и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  6. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.123
    Допаѓања:
    18.237
    Можеш и судокрем да ставиш. Почесто забришувај со тапкање,да биде суво местото
     
    На Limeta му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.288
    Допаѓања:
    200.412
    Пол:
    Женски
    Пудра не, може крем со цинк, да го засуши местото. Што е можно повеќе да е отворено, да го одржуваш суво местото. Ќе помине.
     
    На Limeta му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Limeta

    Limeta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2023
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    Фала ви, еве денес е многу подобро.
    @Skyler кај прочитав, кај се запустив со пудрава :drunk: не знам ни јас од кога ми е купена и еве прв пат ја употребувам, со првото дете ниеднаш немам користено. Некако најлогично ми беше од неа да ставам, да го исуши местото. Ама готово ќе ја баталам, 2 пати ставив само. И покрај сите тие статии што ми излегоа на нет, не разбирам зашто е се уште во продажба, која и е намената?! Порано била маст хев за нас како бебиња :?:
     
    На Skyler му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.267
    Допаѓања:
    3.632
    Па и не баш вака. Нетолеранција на лактоза кај деца под 3 год е екстремно ретка поради фактот што лактозата ја има и во мајчиното млеко. Оваа состојба се јавува со болки во стомакот и гасови.
    А алергија на кравји протеин баш ги има тие симптоми, крв и лигава кака.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  10. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    8.359
    Пол:
    Женски
    Bebinjata do odredena vozrast go nemaat enzimot laktaza sto ja prerabotuva laktozata vo organizmot, taka da teorijata ti pagja vo voda. Podocna pocnuva da se laci zatoa i se javuvaat grcevi i koga se samo na m.mleko i voopsto na bilo kakvo mleko. Alergijata na kravji protein dava osip i atopicen dermatit. Tocno znam sto zboram zosto sedum godini se soocuvame so toa so sin mi.
     
  11. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.267
    Допаѓања:
    3.632
    Не ми е теорија, туку наука, али ок :D
    Неприсуството на лактаза е генетско нарушување кое е екстремно ретко. Сите цицачи се раѓаат со присуство на лактаза,бидејќи млекото на сите цицачи содржи лактоза. Еволуција :D

    Ова производство забавува со тек на годините. Затоа и најчесто нетолеранција на лактоза се јавува после 5тата година.

    Алергијата на кравји протеин може, но и не мора да е проследена со осип и егземи. Син ми е алергичен, а никогаш не јавил дерматологшка реакција, туку симптомите беа на дигестивен тракт.
     
    На Giovanna, Brpbrp, Sofi.ja и 2 други им се допаѓа ова.
  12. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    8.359
    Пол:
    Женски
    Neznaev deka si i ti doktor sorry :D ondak Zivkovic vo Remedika sto bas radi laktaza sto nemaat novorodencinjata ni dade kapki neka si ja skine diplomata :rofl:
     
  13. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.754
    Допаѓања:
    12.040
    Пол:
    Женски
    Не ве сфаќам и двете. Нели интолеранцијата на лактоза е генетска и не може да го имаш ензимот, па да го немаш?
     
  14. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.267
    Допаѓања:
    3.632
    Прво клучна разлика е диференцијација на лактоза и лактаза. Едното е шеќер кое е присутно во млекото на сите цицачи, другото е ензимот потребен за разградување на шеќерот.

    Кај тие што се раѓаат без ензимот, се рачуна ко генетско нарушување, значи во текот на нивниот живот апсолутно никогаш нема да бидат во состојба природно да го имаат во својот систем.

    Лачењето на ензимот со тек на годините се намалува, и ова е еволуциски, бидејќи како цицачи не сме создадени за континуирано, во текот на целиот наш живот да конзумираме млеко на останатите цицачи ( туку само во периодот на доење, кој период историски траел до 3-4та година ). После овој период, нивото на лактазата во системот се намалува, значи време е да се почне со цврста исхрана која не содржи производи на други цицачи ( сеа зборам историски ).
    Со тек на време, во поновата историја луѓето започнале да конзумираат и млеко на други цицачи, така да низ годините во областите каде се конзумирала ваква исхрана, луѓето по пат на природна селекција нели, и нешто што се вика имунитет на стадо, развиле толерантност кон млечните производи. Пример, најголем процент на нетолеранција на лактоза има во азиските земји, бидејќи низ на историјата, нивната исхрана не содржела млеко и млечни производи, како кај Европјаните пример.

    Некои новороденчиња имаат проблеми со нивото на лактаза во системот, но тоа се должи на други дигестивни проблеми и е привремена состојба. Апсолутно не е нетолеранција на лактоза.
     
    На Giovanna, 1209, Brpbrp и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.754
    Допаѓања:
    12.040
    Пол:
    Женски
    Така. Јас и затоа се чудев што зборите, како бебиња го немаат ензимот, па го имаат…Пример моиве се комплетно нетолерантни и од доктор ми беше кажано дека е генетски и за цел живот.
    Јас и мм не сме испитани ама откако дознавме за децата почнавме да враќаме филм уште од детство дека стомак не болел од млеко, едниот дијареа, другиот запек.
    Значи или си нетолерантен или си (делумно) толерантен, нема пола живот вака, после друго.
     
    На Brpbrp, Spidy и Lavender13 им се допаѓа ова.
  16. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.267
    Допаѓања:
    3.632
    Не, ова е погрешно. Голем број на луѓе стануваат нетолерантни покасно во животот.
     
  17. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.754
    Допаѓања:
    12.040
    Пол:
    Женски
    Ок ама од нетолерантен нема враќање на толерантен ми беше муабетот.
     
    На Lavender13 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.267
    Допаѓања:
    3.632
    Да, така е.
    Ме интересира каде во Скопје правевте генетско инспитување? Последно што знам МАНУ беше единствена лабораторија кај што се вршеше ваков тип на испитувања.
     
  19. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.754
    Допаѓања:
    12.040
    Пол:
    Женски
    При пораѓај во Ремедика им прават по избор на мајката ама мислам дека ги праќаат во друга лабораторија. Да го побарам резултатот, па да видам.

    Едит: Го најдов, резултатот е издаден од Ремедика и нивни микробиолог е потпишан, најверојатно таму ги прават.
    Знам за цистична фиброза и уште едно испитување ги праќаат во државна тоа ми го спомнаа, а за ова не прашав.
     
    Последна измена: 25 март 2024
    На Lavender13 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    8.359
    Пол:
    Женски
    Pravevme vo Remidika genetsko ispituvanje na poragjaj. Izleze deka gi ima dvata geni. Tocno se sekavam Zivkovic mi rece iako gi ima dvata geni da davam colief ( enzim laktaza) zatoa sto bebinjata do odredena vozrast ne gi lacat enzimot bezrazlika na genite.