1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Marge

    Marge Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    768
    Допаѓања:
    2.950
    Во Германија. Извини што толку касно ти одговарам, многу ретко се уклучувам на форумов.
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    680
    Пол:
    Женски
    Фала ти, и ние завршивме работа
     
    На Marge му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Emitrpc_123

    Emitrpc_123 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Имам 4 месечно бебе и има пролив. Пие само Аптамил од почеток, ја доев до пред еден месец плус, ама веќе немам млеко. Педијатарот ни даде Ваја пробиотик и и се среди. Сега една недела покасно пак се појави. Некое искуство? Утре ќе одиме пак, ама сакав да знам дали некој се соочил со ваква дијареа што се враќа. Вирус ли е?
     
  4. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.136
    Допаѓања:
    7.099
    Пол:
    Женски
    Крвна слика и ќе покажи дали е вирусно.
     
    На Emitrpc_123 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.809
    Допаѓања:
    25.737
    Што подразбираш под пролив? Повеќе течни столици кај бебе во текот на денот не се сметаат секогаш за пролив.
     
    На Dennings и Lavender13 им се допаѓа ова.
  6. Emitrpc_123

    Emitrpc_123 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Сигурно е пролив, покажав слика на педијатарот и ми потврди. Ќерка ми кака еднаш дневно и знае да прескокне ден во нормални денови. На адаптирано млеко е. Сега е 3-4 пати на ден какањето, течно - упива во пелена и мириса поразлично, полошо. Пролив не е само да кака повеќе од три пати дневно, туку се зема во предвид како тоа изгледа за конкретното дете, некое може и пет пати да кака а да не е проблем.
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  7. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.809
    Допаѓања:
    25.737
    Знам мајка што се зема во предвид. Вие прашавте на форум, а ете ви потврдил педијатар дека е диареа.
    Инаку честа столица на 4 месеци, може да е реакција на млекото, алергија на лактозата или на млечниот протеин. Ако даваш суплементи, витамини може и од тоа.
     
  8. Emitrpc_123

    Emitrpc_123 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    @KuklickaSk ја не прашав дали е дијареа, ти бараше објаснување дали е со постот погоре. Јас знам дека е. Извини што покрај доктор, пробувам да се информирам и на форум. Не знам од кај ти текна да си непријателски настроена, ама твој проблем.

    Инаку разговарано е за причиниве што ги наброја со доктор: нови витамини не се воведени во скоро време, нетолеранција на лактоза ќе се јавела уште у првите два месеци според него, а не сега. Во секој случај утре ќе испитам, фала ти на одвоеното време.
     
  9. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    12.037
    Пол:
    Женски
    Кај моето дете прв пат се примети интолеранцијата на околу 4 месеци, исто имаше течни столици со како лиги низ нив.Тоа траеше баш долг период и какаше по 5-6 пати на ден ама јас го доев и немав некој избор што да правам, се среди кога почна со цврста храна. Ако сакаш пробај со Аптамил без лактоза како ќе биде.
     
    На Emitrpc_123 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Emitrpc_123

    Emitrpc_123 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Фала на одговор!! Како испитавте дека е тоа?
     
  11. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    12.037
    Пол:
    Женски
    Преку крв се испитува, ние конкретно во Ремедика. Ама искрено нема многу да ти значи и да откриеш, можеш да пробаш со капките Колипрев или Колиеф да ставаш во млекото дали ќе има подобрување.
    Инаку, моите сега си јадат млечни производи немаат проблем од ферментирани, единствено кравјо свежо млеко им прави проблем ама на големиот му купувам без лактоза, малото уште аптамил си пие.
    Млечни оброци имаат само во градинка и тој ден имаат тегоби, инаку не.
     
    На Emitrpc_123 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mama11

    mama11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2024
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Бебе новороденле после 2ри ден од раѓање качува температура и му даваат антибиотик ЦРП 50. (Лежат во болница не ги имаат пуштено од гинекологија) Пред 2 дена контрола му се симнало на 18 ама пак му се качувало, денес ЦРП 100ка сега ги преместуваат на неонатологија . Од штк може да се случи вака далли има некој со слично искуство не знаеме што да правиме веќе избезумени сме
     
  13. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.427
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Можно е некоја бактерија да има. Сигурно ќе се среди со антибиотикот. Со помин.
     
  14. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.699
    Допаѓања:
    5.513
    Пол:
    Женски
    Бактерија во нос или грло, бактерикја од самата болница да не фатило, и тоа исто така, уште има температура? Можеби и брис за вируси ќе му направат.
     
  15. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.139
    Допаѓања:
    40.317
    Пол:
    Женски
    Јас имав сепса при раѓање и на бебе црп му беше високо. Веднаш беше на антибиотик уште првиот саат од раѓањето, за два дена беше добар.
    Може нешто од мајката има прифатено, од болница, бактерија. Ќе испитаат, штом се таму ќе го средат.

    Луѓе детево цел ден ми кака зелено-кафеава како вода, дијареа вајда. Досега немал никогаш па се замислив од што може да е. Онака е нормален, дури и јадеше за чудо, што да му дадам, да не ми дехидрира?
     
    На H.VAGA и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  16. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.699
    Допаѓања:
    5.513
    Пол:
    Женски
    Даваш пробиотик?
    Можеш орс да му дадеш лажичка по лажичка.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mama11

    mama11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2024
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Е тука е проблем што дури после 2 дена му откриваат дека му е високо црпто притоа качи темп и му даваат антибиотик
     
  18. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    12.037
    Пол:
    Женски
    Обично одма после пораѓај земаат крв, може после 2 дена се покачило црп. Ќе биде подобро.
     
  19. KiviOdMaldivi

    KiviOdMaldivi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2018
    Пораки:
    496
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Мајки кажете ми во систина кој лекар е најдобар за 5 мессчно бебе(најверојатно неонатолог ми треба )
    Ми го спомнаа Фиданов,дали се чека многу за термин кај него кој има искуство со него
     
  20. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Фиданов, Муратовска, Симонида, некои ја фалат и Станка ама јас немам нешто искуство со нејзе со другиве 3ца имам се зависи за што поточно ти треба.