1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Dennings

    Dennings Популарен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    3.560
    Пол:
    Женски
    Само со Муратовска имам искуство,одлична докторка
     
  2. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.123
    Допаѓања:
    18.237
    Бебево го земав од градинка со повреда на главата,нема гребаница малку е црвено и е вдлабнато,доаѓа некаде над фонтанелата. Он си е весел а учителките не ми кажаа ништо.
    Дали е нешто сериозно да го носам на лекар?
     

    Прикачени фајлови:

  3. Калатеа

    Калатеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2021
    Пораки:
    1.982
    Допаѓања:
    6.558
    Јас за ваква вдлабнатина би однела.
     
  4. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    Kaj mene vaka se napravi kako vdlabnatini na glavata od onie stegaci so snola koga ja vidov mislam srceto mi zastana, utredenata pak se vrati vo normala. Kaj tebe mi izgleda deka ako lezelo vo krevetce so resetki takvi se vo gradinkata od tie zeleznite sigurno malku po silno bilo pripieno i zatoa mu se ima napraveno
     
    Последна измена: 22 април 2024
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.123
    Допаѓања:
    18.237
    Да,денес заспал во градинка. Откако пишав до сега се има доста вратено во нормала.
    Пишав и на педијатарот па ако треба ќе го прегледаат.
     
    На deniz333 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    18.954
    Пол:
    Женски
    Можеби бил потпрен со главчето горе на решетките. Сепак им се уште премеки. Можам да замислам како ти е ама верувам (се надевам) ако имал повреда, паднал, се удрил и сл. од градинка ќе те известеле.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.123
    Допаѓања:
    18.237
    Да,мислам дека не го ни приметиле зошто одма после спиење ми го изнесе.
    Така изгледа,како долго да бил потпрен на нешто со главчето
     
    На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.
  8. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.427
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Дали некој има давано риностоп за бебе 8 месеци, матичната ми рече да му дадам 2 мл, дека многу има мрсули, иначе вирусно е според крвна слика, ама има крајници потечени и црвени, но нема да пие антибиотик ќе видиме како ќе оди деновиве. Тт држи цело време денес до 38, ништо немам даено само ноќеска парацетамол.
    @KuklickaSk да не имаш искуство со риностоп?
     
  9. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    3.101
    Допаѓања:
    53.422
    Пол:
    Женски
    Јас не би дала псеудоефедрин на толку мало бебенце. Ама не сум доктор, само мое мислење.
    Син ми е преполн со мрсули, прскам септаназал за деца, за спиење помага, преку ден се бориме.
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.427
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Не ми се дава и мене, на големиот му имам давано над 3 год еднаш или 2 пати, ама пред година стварно ми е шубе. Затоа да си прашам и искуство некој дали има, септаназал дали можи под година? Тој мислам за над година е.
    И мене нешто за спиење ми треба да му олесни малку. Неможи ни 20 мин да врзи, ноќеска со кромид спиеше малку, пак ќе му ставам и вечер.
    Фала ти за совет.
     
    На Anika55 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Подобро намачкај на гради експулмо поубаво ќе дише и плус инхалација направи со синомарин.
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    3.101
    Допаѓања:
    53.422
    Пол:
    Женски
    Да и септаназалот исто не е баш најсјајно решение за под годинка, го спомнав како "помало зло" во споредба со риностоп.
    Инхалации со синомарин се безбедна опција како што пишала членката погоре, штом веќе знаете дека е вирус.
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.427
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Пак јас, од ноќеска е класичен ларингит кај бебево, цела ноќ маки мачи за да диши, тт си држи цело време 37.4 со 5 и си офка. Се јавив кај матичната да и кажам таа е 2ра смена денес, рече лоратадин само да му дадам 2.5мл (на 12кг), инхалација само со физиолошки дека е мал друго не. Како ќе помине само со физиолошки нз, со големиот познат ми е ларингиот убо оти имаше напад јак, па со урбазон во итна се смири, после инхалации со кортико за 2 дена помина.
    Отворив прозор ноќеска, ладно мраз надвор, влезе воздух, по пола сат пак се закашла пак јако, го завиткав во ќебе и отворив врата на кипер, со лицето стоев на врата да зема ладен воздух, се смири, после заспа и цело време се мачеше. Одвај чекав да се раздени.
     
  14. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.809
    Допаѓања:
    25.737
    Не давај риностоп на бебе. Никако. Капки можеш да прскаш до 3 дена. Инаку ако е истиот вирус што сите од околина го пројдоа, за жал нема да пројдете без антибиотик, ни без вентолин. Сите бебиња околу мене заглавија ептен.
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.427
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Не дадов риностоп, само лоратадин. Првиот ден утро му дадов, влера вечерта, конечно спиеше неколку часа брз да стани воопшто, од 10 и пол до 5.
    Поминавме без кортико, без антибиотик, се надевам е поминато, само инхалации по 2 денот физиолошки. Денес кашла со секрет, исфрла мрсули.
    Уште еден преглед кај матичната после да го наслуша на плуќа.
     
    На KuklickaSk, Bella_Stella, јolene и 3 други им се допаѓа ова.
  16. KiviOdMaldivi

    KiviOdMaldivi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2018
    Пораки:
    496
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Мајки дали е можно алергија на храна да е,околу устата и малку на образите се има исфрлено,се сомневам на праска каша од хип,и со што би можела да мачкам
     

    Прикачени фајлови:

  17. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Со анти иритирачка крема,лосион. Кај нас алергијата се појави само како црвенилото без брунчиња само како флеки беа со уријажот што го имам ја мачкав помина. Исто и јас на хип каша дадов и се исфрли поале 1 недела со сокот од круша и праска истото се случи.
     
  18. Azalea Bonsai

    Azalea Bonsai Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2016
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Мајки здраво, бебе е 2.5 месеци к во вторник примивме вакцина, денес е недела ама некако од вчера плаче и некаква вознемиреност а не се грчеви. Температура нема, можно ли е да има сега реакции или е некој скок во развој?
     
  19. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.589
    Допаѓања:
    18.954
    Пол:
    Женски
    Не ми се верува да е од вакцината. Реакцијата е обично благо покачена температура или дијареа/повраќање од Рота. Провери да не му е топло, да не го боли увце, да не е гладно. А може и едноставно да си е период. Провери да не е во скок.
     
  20. Azalea Bonsai

    Azalea Bonsai Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2016
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Ја пипкам кај ушињата не реагира, изгледа не се. На периоди плаче и одма заспива во раце. Не знам и дадов еспумисан па се искака кратко после тоа, па се смири. Ред плачки, ред 20 мин спиење. Не е гладна најадена е, носе не и е затнато. Се мислам само пред спиење дали да и дадам парацетамол малце како ни кажа и докторката тогаш на вакцина ако ја видам вознемирена да и дадам, па се мислам...