1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.313
    Допаѓања:
    18.425
    Пол:
    Женски
    Парацетамолот освен за температура е и за болка. Ама можно е стомачето да ја мачи, а за тоа нема да помогне. Прави и масажи, топло на меше и ќе се смири можеби. Од вакцината доста време има поминато, не верувам да е до тоа.
     
  2. Marija2007

    Marija2007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2009
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    678
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki
    Dali nekoja od vas imala iskustvo so infantilni akni kaj bebe?
     
  3. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.212
    Допаѓања:
    21.406
    Пол:
    Женски
    Скоро сите бебиња имаат ококу 40 дена, сами ќе поминат за 1 недела
     
  4. Marija2007

    Marija2007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2009
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    678
    Пол:
    Женски
    Toa se bebeski akni
    Jas prasuvam za bebe sto ima bas akni kako vo tinejdzerski denovi
     
  5. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.212
    Допаѓања:
    21.406
    Пол:
    Женски
    Колку месеци е?
     
  6. Marija2007

    Marija2007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2009
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    678
    Пол:
    Женски
    Od 2 mesec mu se pojavija... Sega ima 6
     
  7. YellowLedbetter

    YellowLedbetter Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2023
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Здраво. 8 ден како малиот не е какан. Цица и му давам прихрана, ама многу малку прихрана од последната столица до денес севкупно 150мл ако има испиено адаптирано. Пробав со топломер неќе, со чепче исто ништо утре ќе го носам на лекар. Дали сте имале такво искуство од мајчино млеко толку долго да не кака. Инаку сме 3 месеци и две недели. Стомакот му се стврднува како камен му се прај и пак не може да се искака, досега максимум без кака сме биле 5 6 дена. Од што може да е?
     
  8. mcokolada

    mcokolada Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2015
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    451
    Zdravo majki. Dali ste se soocile so mnogu pokacena ALP ( alkalna fosfataza) i niski proteini kaj bebe?
     
  9. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.427
    Допаѓања:
    11.242
    Пол:
    Женски
    Последниве неколку недели оваа тема многу пати се спомна ако прочиташ страници наназад.
    Пак да споделам искуство, ќерка ми редовно какаше само еднаш неделно, па и поретко, додека беше само на мајчино млеко. Максимум мислам дека беше 12-13 дена што помина без какање. Ништо страшно не е, и сосема е нормално од мајчино млеко.
     
    На 1209, Tina Tina, Mother of 2boys и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Tina Tina

    Tina Tina Нов член

    Се зачлени на:
    30 април 2024
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Моето бебче е 7месеци и до пред месец дена какаше еднаш неделно, имало ситуации и по 9-10дена да не кака. Паничев, прво дете ми е, прашав неколку педијатари и сите рекоа дека додека е на мајчино млеко може и до две недели да не кака, како што кажа и членката пред мене. :) Ќе се среди, без гајле.
     
    На Mother of 2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  11. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.407
    Допаѓања:
    8.176
    Пол:
    Женски
    Mene ne mi e normalno dete pa ni vozrasen da ne kaka 10 dena pa na kakvo mleko saka neka e. Aj tie pedijatri neka ne izlezat 10 dena pa neka kazuvaat deka e normalno :^) koga nemaat odgovor na nesto sve e normalno |(
     
    На deniz333 и TammiB5 им се допаѓа ова.
  12. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.983
    Допаѓања:
    6.466
    Пол:
    Женски
    Мислам дека отсуство на редовно излегување по Wc се поврзува и со слабокрвност. Мислам дека вреди да се провери.
     
  13. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.427
    Допаѓања:
    11.242
    Пол:
    Женски
    На мајчино млеко е нормално. Се абсорбира комплетно и не останува доволно да се создаде измет. Ако детето има мака, грчеви, подуеност, потврда столица, тоа се проблеми, но најчесто ги има кај деца кои се на адаптирано или комбинирана исхрана. Ќерка ми додека не почна со цврста храна без проблем тераше без какање со денови. Никаков знак на нелагодност немаше. Кога почна со цврста храна, почна да кака почесто, исто така без проблем. За некои работи стварно нема потреба од грижа иако како родители нормално е да се грижиме за секоја промена.
     
    На Dennings, 1209, Tina Tina и 7 други им се допаѓа ова.
  14. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.407
    Допаѓања:
    8.176
    Пол:
    Женски
    Sepak ne mi e normalno. Eve ti ne odi 10 dena pa ke vidis kako ke ti bide. Sin mi dve godini cicase majcino mleko i nikogas nemal takov problem. Kerka mi e na ad isto nema problem fala bogu da ne urocam sea pu pu :D
     
  15. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.427
    Допаѓања:
    11.242
    Пол:
    Женски
    Супер што е така за твоите деца, ама ако прочиташ неколку страници наназад многу мајки кои исклучиво дојат кажуваат дека бебињата поретко им какаат. Затоа што иако очигледно не сакаш да го прифатиш тој факт, релативно голем процент од бебиња што се на мајчино млеко какаат поретко и тоа е сосема нормално.
     
    На 1209, Sofi.ja, KuklickaSk и 7 други им се допаѓа ова.
  16. Thinkerbell.

    Thinkerbell. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    2.598
    Пол:
    Женски
    Ама не е исто возрасен човек и бебе на мајчино. Не е ок споредбата :) Си има зошто е нормално, а и не се сите деца исти
     
    На 1209, Sofi.ja, Tina Tina и 5 други им се допаѓа ова.
  17. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    272
    Пол:
    Женски
    Еве баш јас се соочувам со проблем со столицата. 10++ сме, веќе 6 дена се нема искакано како што треба. Последниве три дена има тврда столица, малку по неколку пати и нормално се мачи кога кака. Да напоменам дека сме на доење и дека е бебе нејадач. Ама вода пие колку толку. Пробиотик давав Биогаја ама го прекинав овие дена. Стомачето не и цврсто и нема гасови.
    Некоја искуство? Дали да ја носам на педијатар?
     
  18. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.427
    Допаѓања:
    11.242
    Пол:
    Женски
    На 10 месеци можеш со храна да регулираш. Круши, сливи, житарици, баланс јогурт. Ако тоа не помогне, тогаш консултирај се со педијатар, има сирупи за деца за тврда столица, ама треба стварно да е сериозен проблемот за да дадат такво нешто. Внуката е една година, преку 2 месеца беше со тврда столица пред некој доктор да се согласи да препорача терапија, цело време инсистираа само со исхрана да се пробува.
    Ако кај вас е сега ова нов проблем и првпат се случува, земи суви сливи, свари од нив како чај, после сливите изблендирај ги во некоја каша, а водата дај и ја така како сокче. Од лично искуство ти кажувам дека ќе видиш дека ќе ја протера уште истиот ден.
     
    На KuklickaSk, lackygirl, Thinkerbell. и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.407
    Допаѓања:
    8.176
    Пол:
    Женски
    Ke ti kaze normalno e, a tebe ne ti e seedno neli..|( svasta. Sve e normalno dur covek ne e licno zasegnat.
     
  20. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.427
    Допаѓања:
    11.242
    Пол:
    Женски
    Ако читаш претходно, многу пати кажав дека и мојата ќерка не какаше додека беше на мајчино млеко. Не неколку дена, туку по 10 дена редовно не какаше додека не почна со цврста храна. Зборам од лично искуство на темава, не од памет. Буквално нема што не пробав. Единствено и стварав проблеми на малата и себеси со се што јадев за да испровоцирам да кака, дури сум пробувала и со термометарче во газето. Едноставно нема измет, празни се цревата, нема што да искака. А има 6 мочани пелени на ден и сосема нормално напредува. Кога ја прифатив реалноста дека ништо страшно не е да не кака бебе на мајчино млеко, полесно стана за сите. И кога почна со цврста храна, почна да си кака секој ден и еве и ден денес на 5 години си е во ред. И затоа толку пишувам на темава да не паничат мајките кои ја имаат истава "мака", затоа што НОРМАЛНО Е ДА НЕ КАКА БЕБЕ НА МАЈЧИНО МЛЕКО.
    И пак ќе ти кажам, супер што твоите деца не биле со такво искуство, ама нема потреба да правиме муабет дека има проблем кај бебиња кои не какаат секој ден, бидејќи тоа не е проблем.
    Членката погоре има 10месечно бебе, што не е исто со бебе на 2,3,4 месеца што е на исклучиво доење. Нејзината ситуација е различна и затоа и јас ја советувам да се обиде да смени нешто.
     
    На Dennings, 1209, Carolin. и 10 други им се допаѓа ова.