1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    337
    Пол:
    Женски
    За моето бебе знам дека не е нормално дека е големо. Инаку како што пишува погоре членката, за бебе пример од 3 месеци е нормално и нема место за паника.
    Друго, моето не дека не кака туку има тврда столица, што исто не е во ред.

    Прво ќе пробам со храната, па ако не функционира за ден, два, ќе морам сируп.
     
    На Sofi.ja и Mother of 2boys им се допаѓа ова.
  2. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    8.358
    Пол:
    Женски
    Mojata eden period ne bese izlezena 6 dena, Paskalov sam mi dade cepce da i stavam i rece pet dena ako nema cepce. Sreka otkriv na vreme deka probiotikot sto i go davav bese problem i go prekinav.
     
  3. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    8.358
    Пол:
    Женски
    Probaj so hrana. Sliva, kajsija koga voveduvase ko pomalo kako bese stolicata? Banana ako jade nemoj da davas taa stvara zapek, isto pazi i so drugi namirnici sto stvaraat zapek. Voda mnogu da pie i sok od sliva.
     
  4. Inna.v

    Inna.v Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2020
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Мајки хелп!!!
    Бебе од 4 ипол месеци 3 пат е со бронхит и на инфузии со урбазон, лендацин и аминофилин.. На педијатрија добив одговор такво си е детето.. каде да тражам чаре секој совет ми е добредојден..
    П.с една докторка ми кажа дека е можно да ствара бронхит ако цица лежејќи( моето само така сака а не повраќа никогаш)
     
  5. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    7.801
    Пол:
    Женски
    Мајка ,Козле сте биле ?
    Искрено незнам ,ама нели се они баш стручни од оваа област ?
     
  6. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.801
    Допаѓања:
    25.729
    Барајте пулмолог. Манчевска во Букуреш со упат, оливер зафировски во Козле, Искра во ремедика приватно или Обочки во Систина.
    И да е 'такво бебето' треба да се превнира, може има алергии кои прават опструкции, може аспирира млеко чим цица со лежење, па прави наод. Не го оставајте така посебно ако немате вирусна позадина за сите бронхити.
     
    На H.VAGA му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Inna.v

    Inna.v Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2020
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Со првото дете беше исто одевме во козле кај Оливер Зафировски испадна од алергија, но за бебето ми велат дека е мало за алерготестови
     
  8. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.801
    Допаѓања:
    25.729
    Мало е за точна дијагноза, ама треба да најдат што ги предизвикува опструкциите. Не се откажувај, барај им да најдат од што е, ако можете пак до Оливер да стигнете.
     
    На Inna.v и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  9. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.265
    Допаѓања:
    3.629
    На секое зошто има затоа, не е дека немаат одговор па затоа викаат така.
    Не може да споредуваш развиен дигестивен систем на возрасен човек со оној на бебе, дигестивниот систем на бебето продолжува да се развива во првите месеци од живот, рангот на нормално е многу широк. Син ми какаше 8 пати на ден додека беше само на доење, ова е друг екстрем кој исто така се смета за нормален.

    Чепчиња, топломери и не знам што се не никако. Ова дури и треба да стои некаде на почеток на темава, секое второ прашање е ова.
     
    На Skyler, 1209, Mother of 2boys и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    8.358
    Пол:
    Женски
    I tuka ke pisam. Mi treba nekoj dobar lekar za refluks kaj bebe, ama stvarno dobar dijagnosticar zosto se vleceme so meseci so toj problem i veke ni pravi problemi. Nekoja preporaka, moze privatno drzavno nema vrska samo da e dobar?
     
  11. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    8.358
    Пол:
    Женски
    @KuklickaSk znam deka ti imase iskustvo so Natasa Cuckova za refluksot, kako si zadovolna? Zakazav pa me interesira.
     
  12. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.801
    Допаѓања:
    25.729
    Одлична е. Со еден преглед и нејзините совети се среди бебето и повраќањето беше минимално до 6 месеци. Сега има скоро 8м и ептен, ептен ретко бљуцнува.

    Ама буквално се што кажа следев максимално. Жената се посветила на тоа, се доедуцира за рефлукс постојано. Јас кога и реков на преглед 'ама не знаете колку повраќа', ми рече само, да знам, се измачив со моето дете затоа на ова сум посветена.
     
    На Mother of 2boys и TheSecret им се допаѓа ова.
  13. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    8.358
    Пол:
    Женски
    Bas mi e milo sto vi pomognala. Se nadevam i nas.
     
  14. Inna.v

    Inna.v Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2020
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Бевме во козле,ми кажаа дека од рефлукс додека леже\спие може да му отиде млекце во дишникот и тоа стварало бронхит.. еве веќе два дена кога цица го држам исправено до пола час не ждригнува само кога ќе го легнам тогаш поврати.. што ќе се прави не знам веќе ниту раце имам ниту сон
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  15. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.801
    Допаѓања:
    25.729
    Ќе го надмине после 6 месеци рефлуксот
     
  16. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.448
    Допаѓања:
    5.139
    Едниот близнак пиеше ар формула поради истиот проблем. Е сега бие бевме на комбинирана исхрана, доење плус ад и препораката ни беше прво цицање после ар формула да го згусне млекото да не може да го аспирира. Во случај на екслузивно доење постојат згуснувачи што се даваат после цицање, ама мислам ги нема во мк. Ние бевме на второ мислење кај Грујовска во рес хумана, сосема различни препораки ни даде од козле ама сепак е гастролог педијатар, можеби ќе ви даде некои насоки.
     
  17. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.801
    Допаѓања:
    25.729
    Има сируп ваков за згуснување во Мкд, се дава пред цицање. Algoral infant се вика сирупот.
     
    На le.soleil му/ѝ се допаѓа ова.
  18. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.564
    Допаѓања:
    1.125
    Дали сте имале некаква реакција после примена рота вакцина прва доза? Откако ја прими вечерта гледам почна да шмрка со носето како затната и од денес е повеќе затната поткашлува кива и исфрла мрсулчиња. Понеделник ќе ја носам на лекар. Дали е можно реакција од вакцината или пак настинала? Претежно е дома, ретко ја вадам надвор поради времево променливо.
     
  19. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    7.629
    Пол:
    Женски
    Од рота обично реакции се често какање, поводена миризлива кака, повраќање, ова ми личи на настинка од паднат имунитет повеќе.
     
    На Sofi.ja и malecko5 им се допаѓа ова.
  20. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    8.358
    Пол:
    Женски
    Mozno e. Od rota se povraka i se istaknuva mnogu poveke refluksot. Moeto nekogas radi refluksot i se polni nosot od sto i se vraka mlekoto nagore, nemora da povraka. A moze i da e nastinato ili viroza nekoja sepak e padnat imunitet od vak.
     
    На malecko5 му/ѝ се допаѓа ова.