1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Bella.alleB

    Bella.alleB Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    441
    Допаѓања:
    1.406
    Пол:
    Женски
    Како ги давате капките? Бебче е 8 дена и е на мајчино млеко а ова е 4ти ден како не е какано..
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_8514.png
      IMG_8514.png
      Големина на фајлот:
      87,6 KB
      Прегледи:
      10
  2. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.388
    Допаѓања:
    8.162
    Пол:
    Женски
    Mozno e da ne kaka od probiotikot. Inaku mozes so lazice, ako saka cucla na cuclata kapni i daj da ja cuca ili izmozli malku i daj vo sise so mlekoto.
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.287
    Допаѓања:
    18.354
    Пол:
    Женски
    Моето бебе пиеше пробиотик од раѓање до една годинка. На почеток Био Гаиа, ама за брзо ги сменивме во Ваја и си ги пиеше и немаше никаков проблем со столицата. 7 капки во лажиче и така ги давав, ако ги плука одма ставаш цуцла, ако користите.
    Доено бебе може да не кака и до 14 дена, нормално е. Ако не му е тврдо стомачето не е страшно. Прави му вежбички, масажи и преку твоја исхрана пробај да регулираш. Еднаш се случи кај нас да не се искака подолго, јадев суви сливи и пиев чај од ким. Пробај.
     
    На Mother of 2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  4. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.102
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Може ли некој да помогне што значи alkp2 на крвна слика и што значи ако е покачено?
    Ми ги дадоа резултатите од хематологија ама немам извештај.
    [​IMG] IMG-c25e1d14f0d5028d994fc9159621ce26-V.jpg IMG-310976b7c5f0b524156055b143dfa1d3-V.jpg IMG-971f92dddfcc0a635865809944b312b5-V.jpg
     
  5. Nini30

    Nini30 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2023
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    9
    Devojki ve molam za sovet. Malata mi e skoro 8 meseci i na rezultatite od urina i pokaza +, leukociti 10-12 i 1-2 eritrociti. Crp i e 10 i pokaceni leukociti 16. Tri dena so temperatura shto i se kacuva na sekoi 3-4 saati i toa stignuva do 39. Naporedno i davam paracetamol i blokmaks. Edniot doktor mi veli pancef bidejkji ima urinarna infekcija, drugiot doktor da pocekam. Dali nekoj bil vo vakva situacija? Ne znam koj doktor da go slusham
     
  6. Bella.alleB

    Bella.alleB Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    441
    Допаѓања:
    1.406
    Пол:
    Женски
    Му ставив термофорче на меше и одма се искака. Столицата беше нормална со златна боја, не беше тврда да речеш да има запек а и не даваше такви знаци дека се мачи и сака да кака а не може. Сепак ќе го воведам и пробиотикот, штета не може да има. Фала за советите:hug:
     
    На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SiMpAtIcNaTa

    SiMpAtIcNaTa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    1.639
    Синко пред недела дена беше исто со температура до 39, неколку дена и симнуваше само со чепче. Го носев на педијатар, по проверка со некој брз тест рече дека е вирусно.
    После неколку дена му испадна едно запче, а вчера приметив уште едно. Докторот рече дека вадењето на заби се има поклопено со вирус. Не пиеше ништо, му помина така.
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.081
    Допаѓања:
    17.274
    Не е од забитете. Кога им растат заби им паѓа имунитет, па лесно закачуваат вируси, бактерии.
    И ете се Козле повторно со антибиотици од ракав. Терапија за вирус не е антибиотик. Пиел непиел исто е, само што до антибиотикот уште повеќе се бута имунитетот. 4 дена температура на супер крвна слика не е воопшто страшно. Од вирус може и недела дена да има температура. Јас затоа го избегавам Козле, даваат антибиотици ко да се бомбони. Страшно...
    Се надевам сте добри...
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.538
    Допаѓања:
    43.737
    Пол:
    Женски
    Благодарам. И кај нас е изгледа вирус а и запчиња ќе да излегуваат.
    Температура веќе нема, само уште кашла, како да има секрет заглавено некаде меѓу носот и грлото.
    Чистиме со физиолошки, ќе помине.
    Лошо што се погоди викенд, а прв пат ми крена температура, па ми беше страв некако, и ептен жален беше.
    Следен пат прво крвна слика правам одма, па потоа ќе видиме, што викаш џабе антибиотикот, ама тоа е.
     
    На SiMpAtIcNaTa и Luna91 им се допаѓа ова.
  10. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    Мајки поздрав, седам и размислувам. 9 недели има синко. Што се прави ако не дај боже дигне температура? Прво бебе ми е и стврно не знам. Не треба ваљда лекарства одма?
     
  11. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    2.766
    Допаѓања:
    48.890
    Пол:
    Женски
    Мали се шансите бебе до 3 месеци да крене температура (исклучок е примена вакцина). Доколку се случи, најдобро е да се однесе на лекар. За понатаму, генерално педијатрите советуваат до 38,5 без лекарства, освен ако детето не е многу омалаксано или со болки. Тогаш може и на пониска температура од 38,5 да се даде антипиретик.
     
    На H.VAGA и Evangeliaa22 им се допаѓа ова.
  12. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    Фала ти! Ние сега треба да ја примиме за Рота, во Букурешт меѓутоа матичниот ништо не ме обучи што/ како- кај Паскалов сме, еден збор алтан. Треба нешто подготовка? Директно се оди во пунктот?
     
  13. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    2.766
    Допаѓања:
    48.890
    Пол:
    Женски
    Да, директно се оди во пункт. Па таму ќе ви кажат кога да дојдете за следната вакцина.
    Треба родилен картон и здравствена книшка, а во некои пунктови бараат и крвна слика. Нас во Јане Сандански ни побараа. Носи си подлога за една употреба или тетра пелена за да го ставиш бебето.
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.287
    Допаѓања:
    18.354
    Пол:
    Женски
    Прв чекор е разладување, го расоблекуваш бебенцето, ладиш телце со облоги од вода или ациди борици или тушираш без да ја водениш главата. До 38-38.5 не се дава лек, нормално ќе си го следиш и детето, ако е премногу омалаксано сум давала и на 38.2-3. Крвна слика за да се види од што качува и тоа е тоа. На првата температура секоја нова мајка е збунета, сосема нормално. Ама секој следен пат ќе бидеш сѐ посамоуверена, ќе видиш што му помага на твоето бебенце конкретно и ќе тераш. Немој да се грижиш, сѐ е тоа нормален дел од растењето. Од вакцини и не качуваат многу висока температура.
     
    На Luminary и Evangeliaa22 им се допаѓа ова.
  15. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    Многу ти благодарам!
     
    На Anika55 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. TammiB5

    TammiB5 Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    247
    Пол:
    Женски
    Јас го вакцинирав пред две недели исто во Букурешт. Ме советуваа да не правам крвна слика во случај ако немам забележано омалаксано бебе или растечен нос. Таму екстремно темелно го прегледуваат, мерат, диши диши, главата како му се развива, мешето и грбот. Го прегледаа и кај тестисите. После ако е се во ред одите на вакцина. Тоа е се во една просторија со различни врати. Ако они се посомневаат му прават крвна слика на лице место.
    Треба да носиш само резерва пелена, тетра пелена за да го легнеш и цуцла лажливка.
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    Фала ти од срце! А за после вакцинирањето ми треба нешто? Читав за некакви лепенки…
     
  18. TammiB5

    TammiB5 Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    247
    Пол:
    Женски
    Јас земав лепенки од аптека и сируп за температура. Сирупот му се дава само ако има 38.5, а лепенката му ја ставив веднаш кога дојдовме дома. Ако прима рота ќе ве советуваат да внимавате вие после секое менување на пелена да ги миете рацете да не се заразите. Очекувано е каката да биде зелена, кафеава или жолта. Кенкав беше два дена, температурата му се движеше 37.5-37. После третиот ден како ништо да не е.
    Лепенките ги ставав на 8 часа, највеќе пред спиење и откако ќе стане.

    Внатре ќе те советуваат на газата односно на боцнатото да ставаш Ациди Борици но јас сепак земав лепенки од совет на повеќе мајки. Може и тоа му ја регулираше температурата.
     
    На MomsdiaryDoris и Evangeliaa22 им се допаѓа ова.
  19. mcokolada

    mcokolada Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2015
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    451
    Dali kaj nekoe bebe se slucuva da pravi kako kimanje so glavata nanapred nekolku pati po red? Najvesto pravi koga jadi no znae i taka od cisto sedenje...inako noseno e po nevrolozi poradi specificni dvizenja na dlankite napraveno eeg i eho uredni se. Natalija vo sistina gi narece bihejviralni dvizenja ke isceznele so raxvojot. Ova so klimanjevo e nov moment. I dali vi se slucuva da nejkat skoro nisto da jadat samo mleko i slabo da spijat? Eve tri dena so molenje jadenje spienje samo sat i pol denski noke cesto budenje placenje a bebe e 8 meseci
     
  20. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.013
    Допаѓања:
    18.148
    Провери да не расте запче(за будењето)
     
    На mcokolada му/ѝ се допаѓа ова.