1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    6.033
    Допаѓања:
    50.202
    Пол:
    Женски
    Додека и трае настинката, додека мислиш дека има сеуште шлајмови.
     
  2. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    На новороденче леукоцити 30, црп 0.7
    Педијатарот не ми потенцираше ништо посебно, случајно ги слушнав сестрите кога си предаваа смена.
    Утре сабалје јас на визита ќе прашам, ама дотогаш ме јади нешто.
    Пред 36 саати родено бебе...
    Педијатарот саблаје ме праша дали сум имала позитивни брисеви или нешто во мокрача. Јас имав стрептокока во 12та недела ама после испиен антибиотик негативен брис добив, исто и со кандида, прво позитивен после вагиналетките негативен добив...
    Да напоменам породена сум царски.
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.101
    Допаѓања:
    199.433
    Пол:
    Женски
    Нормално е покачување на леукоцити после породување, сепак бебето доаѓа во нова средина, било 9 месеци заштитено и одеднаш е во околина која не е стерилна. Ќе се нормализираат и без терапија, ама секако педијатрите ќе следат ситуација.
     
    На CarrieBradshow, KuklickaSk и H.VAGA им се допаѓа ова.
  4. TammiB5

    TammiB5 Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Денес поминавме доста време на сонце. Очињата му се жар црвени. Дали можно е да е од сонцето или да го носам на лекар??
     
  5. TanyaClover

    TanyaClover Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2020
    Пораки:
    547
    Допаѓања:
    452
    Пол:
    Женски
    Мајки како да дозирам блокмакс и парацетамол на 2 иоол год дете, 17кг?
     
  6. Nerrr

    Nerrr Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2021
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    zdravo na site porrodena.sum.1 nedela 4 dena prelezavme na bolnica 2 den fati zoltica bese 1 den na suncanje i utredenta ne pustija i eve veke 3 den doma denes nekako pospano e peleni veke 4 5 polni ima mr plasi toa sho samo spie denes mislenje nesto
     
  7. TammiB5

    TammiB5 Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Не се секирај поспани се секогаш кога имаат жолтица. Може да му трае и до една недела. Остај го нека си спие само буди го за јадење
     
    На Mother of 2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  8. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.039
    Допаѓања:
    97.065
    Пол:
    Женски
    На почеток само спијат, ништо друго не прават, гледај да цица најмногу на 3ч, не повеќе и прати дали во пелената ќе појави розеникавом тоа е прв знак за дехидрирано бебе. Буди на 2 до 3 часа да цица, ама цицање да слушаш да голта и да полни пелени.
     
  9. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    272
    Пол:
    Женски
    11++ сме, цица уште. Вчера беше во близок контакт со дете кое можеби е заразно со сипаници. Колку време може да поминат додека се појават и како сте поминале со бебиња со сипаници?
     
  10. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.753
    Пол:
    Женски
    До две недели очекувај. Мојата точно после 15 дена од контакт се нафрла кога имаше 10 месеци. Исто цицаше и мн лесно помина. За 2,3 дена цела се исфрли, една вечер само качи температура и тоа до 37.8 макс. Искрено многу се плашев а мн брзо помина, после само чекавме да се исушат... Со лесно мајка и не се секирај помали полесно поминуваат само тие денови поише на цице и ќе се гушкате.
     
    На lackygirl и Giiirl23 им се допаѓа ова.
  11. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    272
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу за одговорот.

    Јас искрено се надевам дека нема да фати сега, би се поклопило со роденденот. ;(
     
    На *Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.
  12. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.449
    Дали давате нештп за имунитеѕ на поголемите дечиња за да заштите бебенце.. нз веќе толку дете од мрсули страда чудо едно... само носо му течи .. нз врќе што да правам ќе полудам некој ден
     
  13. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.461
    Допаѓања:
    24.680
    Може да не фати. Син ми фати после 3 месрци од првиот случај во градинка, на 2 недели по 1 дете се исфрлаше.
     
    На Giiirl23 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.407
    Допаѓања:
    8.176
    Пол:
    Женски
    Alergii ispitajte. Moze i da vi dadat sprej Momoks ili Nazoneks. Ama obavezno na orl ne na svoja raka. Jas davam plus probiotik obavezno bez prestan. Ama asalen ne nekoj obicen kako Lineks na primer. Gi menuvam redovno zosto sekoj si ima posebni bakterii. Najdobri bea ATP i Panda ama ne gi proizveduvaat veke. Restora flor e dobar i Proven, gledam da se so vitamini plus. Imunitetot se gradi preku crevnata flora. Istoi vit d ako ima deficit ispitajte e bitno da se dava. Povremeno ako ima potreba i Acerola. Od imunnostimulatori vestacki i beta glukani samo poveke pagjase imunitet.
     
  15. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.449
    Како се испитува вит д
     
  16. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.407
    Допаѓања:
    8.176
    Пол:
    Женски
    Preku krv vo koja bilo lab
     
    На prinstongirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.212
    Допаѓања:
    21.404
    Пол:
    Женски
    Ние држиме рекорд за најмало бебе со сипаници :D 2 месеци беше, од брат му фати, точно 2 недели по него му излегоа, малото прелесно ги помина, големиот потешко.
    Парацетамол е пола од тежината значи 8.5мл
    А блокмакс 7.5, едно подолу од парацетамол. Така мене матичната ми кажа.
     
    На mal.ecka, Giiirl23 и TanyaClover им се допаѓа ова.
  18. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.039
    Допаѓања:
    97.065
    Пол:
    Женски
    Внук мој на 1м фати, топ помина, нит тт, нит ништо.

    Ќумрам со ушите на овие мои деца. И двете. Децава наследуваат пари, коли, имот, моиве наследство уши болни од двајцата. Сеа малото, Лекоклар заработи.
     
    На mal.ecka и lackygirl им се допаѓа ова.
  19. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.449
    А само ја се плашам мало е викам нека напрај 2 3 месеци после нека префаќа оти знам ддка ке е така... а сипаници уштр големово нема прележано 4 год е.. и тоа ќе е очекувано да фојде..само со бог напред да ни е се на сите мајки
     
  20. Asja

    Asja Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    465
    Допаѓања:
    1.111
    Пол:
    Женски
    Поздрав мамички.Изминатава недела бебуш се научи нова навика,се буди среде ноќ и само плаче до 7 наутро.Неделава па настина изгледа,и качи тем. два пати,леукоц. 14,според матичната Алмацин ми рече ама не го почнав воопшто оти и помина од вчера ми се чини инхалациите и помогнаа. Е денес приметив како ситни брунчиња,шеташе по кратки со тато и кога се вратија гледам и по раце и по нозе. Ја бањав предмалку да видам до утре,ама ај реков да ве прашам и вас дали сте имале вакво искуство. Инаку уште нешто ме загрижува многу,а матичната не ми даде никаков одговор асален. Како што се гледа на сликата ,левата града и е како со тврфа маса однатре,баш како грутка. А другата не. Не знам дали е вака кај девојчињата,оти со машки сум навикната,кај неа секој ден нешто ново гледам и само се разочарувам. Плус,уште е таква нејадач. 7900 ја мереа,а на 19ти 11 месеци ќе полни. Не знам веќе...
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_3475.jpeg
      IMG_3475.jpeg
      Големина на фајлот:
      198,6 KB
      Прегледи:
      46
    • IMG_3478.jpeg
      IMG_3478.jpeg
      Големина на фајлот:
      115,8 KB
      Прегледи:
      47