1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Kika235

    Kika235 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2022
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki,
    Dali ima nekoja od vas iskustvo so magnet na glava so anestezija kaj bebe?Kako ste pominale?
    Imam bebe 16 meseci , Nevrolog ni dade da pravime magnet, mnogu sum zagrizena
     
  2. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    5.916
    Кај кој невролог одете и зошто ви даде магнет да правите?
     
  3. Shaya

    Shaya Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    367
    ве молам за совет дали мислите дека мора антибиотик или да не си играм играчки?!

    почна да му тече прозирен секрет на бебо (9+++месеци) прошли петок, викендот крена тт па го однесовме на брис грло/нос.

    во вторник стигна резултат дека е присутна бактеријата Moraxella само во нос, ама веќе немаше тт само носот полн, кашлаше и повраќаше шлајмови.

    вчера попладне бебе наеднаш дигна тт 39, ноќта беше вруќ, па денес бевме кај матична, а пред тоа нљ крвна слика и согласно резултатите (црп 36, дигнати леукицити...) и она ни даде Панцеф и да чистиме носот со пумпа и морска сол. На плуќа рече нема ништо ама кажа дека обично не давала антибиотик за бактеријава, ама ради неговите резултати морало.

    е сеа попладнево бебо е тооолку различен, игра, јаде, нема температура буквално пак како пред некој ден, значи како ништо дс не се случило???

    а пред само 2 недели пиеше Алмацин за бактериијата Haemophilus Influenzae.. не сакам да го давам пак со сируп:((

    Дека ми е прво дете ве молам за совет што би направиле?

    прикачувам слика од крвната:
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_3530.jpeg
      IMG_3530.jpeg
      Големина на фајлот:
      207,8 KB
      Прегледи:
      20
  4. Kika235

    Kika235 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2022
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Na Detska klinika bevme, magnet ni deka ne odi seuste, i ima nekoi stereotipni dvizenja.
     
  5. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    5.916
    Одете кај Наталија во Систина.
    Ако навистина има потреба ќе ви каже.
    Ехо на мозоче нели правевте?
     
  6. Bella.alleB

    Bella.alleB Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.576
    Пол:
    Женски
    Мајки забележав како лигаво во каката на бебуш, што може да е?
     
  7. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.039
    Допаѓања:
    97.065
    Пол:
    Женски
    Шлајм.
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.250
    Допаѓања:
    73.851
    Пол:
    Женски
    Снимањето сигурно не е страшно.. а анестезија и помалечки примаат. Моето прво детенце на 18м прими анестезија за мала операција. Сиг ќе направите и алерготест за анестетици.
     
    На Kika235 и Mother of 2boys им се допаѓа ова.
  9. Kika235

    Kika235 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2022
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Bevme i kaj dr.Natalija tamu pravevme eho na mozok bese vo red, ama ni dade nekoi krvni analizi koi se pokaceni i zatoa ni preglegaat magnet. Ke se konsultiram pak i so nea.
     
    На H.VAGA му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.250
    Допаѓања:
    73.851
    Пол:
    Женски
    Доколку невролог ти вика дека треба, најубаво да си го поминете тоа.. и кои блиски чекаат за снимање. Имаа термин ама настина малото па им презакажаа...
     
  11. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.105
    Допаѓања:
    13.293
    Јас имам носено бебе кај нејзе и супер е докторката. Слушајте си ја нејзе.


    @Shaya
    Мајка моракселата е најчеста меѓу бактериите што ги закачуваат. Ако крева темп мора антибиотик али некогаш ќе створи имунитет. Кај синко имаше 1 девојче и само она креваше тт од бактеријата и тоа во нос што и беше. Штом и ти повраќал шлајм нема како да го излечиш тоа.
     
    На Shaya и H.VAGA им се допаѓа ова.
  12. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Кога почнавте со давање еспумисан за грчеви? Моето е 9 дена старо, има хистерични плачки само кога не е најадено и не ја фаќа градата па тогаш е бучен (додека да се измолзам).
    Се думам дали да дадам превентивно.
    Плус денес само два пати се покака ама како недокакан, сабалје рано и сега одручеква. Само на мое млеко е. Плус плачлив беше денес малку повеќе од вообичаено, бевме кај моите и дали дека сменето местото, многу луѓе или мешето го болело, не сум паметна
     
  13. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.105
    Допаѓања:
    13.293
    Еспумисанот знае и запек да направи. Следи бебе дали е навистина меше ако е мешето ќе пишти ќе плаче и ќе се грчи. Е сега грчевите може да се од воздух ако лапнало повеќе, дали од некоја храна ти што ја јадеш па му прави грчеви итн. Еве мојата плачеше од што имаше мака од кравји протеин и глутен. Од кога ја префрлив на адаптирано без лактоза и кравјо бебе беше мирно. Затоа ти викам следи го и гледај од што е и кога заплакува.
     
    На Bella.alleB и CarrieBradshow им се допаѓа ова.
  14. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.104
    Допаѓања:
    4.823
    Пол:
    Женски
    Денес падна малото и на ивица од едно бетонско ѕидче ја расече веѓата, отидовме на ургентен и му ставија 2 кончиња, го шиеаја така на живо, срце ме боли колу плачеше. Ни дадоа сируп трицеф, и рекоа да прими вакцина за тетанус, до сега нема примено ни една доза, цело време ги одложуваат вакцините заради анемија и моја здравствена историја. Дали сега морам да го вакцинирам, во кој рок, не знам што да правам, дали може да пројде само со антибиотик. Дали таа е засебна вакцина за тетанус или треба комплет с прими дитепер? Утре ке се слушнам и со матичната. Ако има некоја мајка што не вакцинира да ми пише како се постапува во вакви случаеви? Има 21 м
     
  15. rikimiki

    rikimiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2021
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    387
    Како да одстранам теменици без масло за теменици? Некое домашно масло можам ли да употребам, како на пример кокосово и слично?
     
  16. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.328
    Допаѓања:
    16.181
    Пол:
    Женски

    Можеш да, намачкај пола саат пред бањање нека одстои исчешлај пред да го бањаш повтори го пва 4-5 пати додека не се исчисти. Јас масло од џонсон бејби имав некој ми донел од тоа му ставав се исчисти со 3 повторувања.
     
  17. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.427
    Допаѓања:
    11.242
    Пол:
    Женски
    Слободно. Јас и ставав на ќерката. Немаше многу теменица ама не искачаше само со чешлање, па ставив кокосово дека такво имав дома. Да одстои малку и ќе омекне кожата да може да се исчисти. Ако не искочи се од прва, ќе повториш пак.
    На синот сега му ја исчистив само со шампон, го оставив намачкан 10тина минути и со ситен чешел го поминав, пак ќе речам немаше многу па лесно се исчисти. Мислам дека некој посебен третман треба само ако има многу теменица, иначе она нормалното што секое бебе го има лесно се вади со било што.
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Бебево има 13 дена, го слушав како жубори со носето кога пијаше млекце. Појдов на доктор ми препиша алмацин, несакам да давам нз зошто, ама си велам многу мал е уште антибиотик му фали...
    На крвнста слика од вена црп 0 а леукоцитите 13, потоа нова крвна слика од петицата, црп 0 леукоцити 23... Како би постапиле?
    Јас зедов капки синомарин во епруветче и аспираторче од бекутан, шмукам цел ден, има мрсулчиња ама не му жубори носето додека спија, поретко и при јадење. Затоа се предомислив за земање на антибиотиков....
     
  19. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.105
    Допаѓања:
    13.293
    Со оглед на тоа дека леукоцитите се покачени затоа и ви препишале антибиотик.
     
    На Mother of 2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.772
    Допаѓања:
    39.917
    Пол:
    Женски
    А други симптоми има?