1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Не е страшно :) штом е се како што требА.
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    681
    Пол:
    Женски
    Се надевам, вака не бара повеќе јадење, баш е смирен, гасови и грчеви исто нема, барем периодов. Баш дури е здебелен, приметувам по облека и по изглед, се збучи овој период
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.610
    Допаѓања:
    44.544
    Пол:
    Женски
    Син ми, 11м вчера го удрија со топка по глава, поточно од напред кај носето. Случајно додека поминувавме покрај игралиште.
    Не плачеше, се уплаши само како да се збуни неколку секунди, нема оток ни крв.
    Дали треба нешто проверка? Или чим нема знаци некакви е ок?
    Вака друго добро ми личи, само кенка денес цел ден, ама не верувам дека од тоа зошто вчера добар беше.
     
  4. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.269
    Допаѓања:
    7.840
    Од денес има гасови. Последен пат сабајле беше пелената со столица, од тогаш до сега само мочани се, не кака. А се мачи, слушам му кркорат цревата. Цица и плус е на ад. Мешето му е подувано, не знам што да правам.
     
  5. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Ако не повраќа, не е поспан ништо не е.

    Види каква е каката и дали е се сварено или има бели парчиња. Дали има некој осип по кожа како дерматит. Дали плаче од кога ќе цица или од кога ќе испие ад. Пробај исфрли млечни и види дали ќе има мака. Во денешно време има доата деца кои имаат мака со лактоза,глутен и кравји протеин.
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  6. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.687
    Допаѓања:
    1.550
    Мами ти пишав инбокс ..пиши ми кога ќе видиш
     
  7. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.269
    Допаѓања:
    7.840
    Нема кака од вчера напладне, тоа ме мачи. Само мочка во пелената. Меше подуено, а тој сака да јаде, цица и плус ад. После му кркорат цревата, има гасови, а не кака. И не може да заспие, цел ден се мачи. Не знам што да правам. Од денес почнав со пробиотик според педијатарот.
     
  8. Nerrr

    Nerrr Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2021
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    zdravo sakav mislenje cel den bebush saka da pie ..i pie i spie ostavigo vo krevetce place ima.peleni 4 5 vo denot neznam dali e gladen ili trebi dohrana
     
  9. La-loca

    La-loca Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    5.031
    Пол:
    Женски
    Обавезно во текот на денот ставај на меше и прави вежби со нозете за да ги издува гасовите. Пиши на инстаграм tummy time и вежби за грчеви ќе ти даде видеа што и како треба да применуваш и колку време во текот на денот. Вежбите со нозете за грчеви јс ги правев сиг по 5-6 пати во ден дури и преку ноќ кога менував пелена. Вежбите за стомаче се супер што за вратчето што за да си ждригне и поврати( исфрли што е вишок)
     
    На Aschenputtel му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Да му помогнеш со тоа што ќе го ставаш почесто на меше, вежби за грчеви и кога менуваш пелена избриши бебе кај газето внатре да го "поттикнеш" да кака. Кај моево успева тоа. Друга работа јади суви сливи и дај да цица додека да стигнете 4месеци. :) бебиња што се на цицање можат и цела недела да не какаат.
     
    На Mother of 2boys и Aschenputtel им се допаѓа ова.
  11. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    2.468
    Пол:
    Женски
    Истото функционира кај нас. Кога се напнува за какање и се мачи бришам и одма кака:D. Колку пати ме има направено лом ама битно да му олесне.
     
    На Aschenputtel и Brpbrp им се допаѓа ова.
  12. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.687
    Допаѓања:
    1.550
    Мајки доктор Софијанова дали знаете каде работи моментално и дали е само педијатар по функција
     
  13. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.816
    Допаѓања:
    25.757
    На детска клиника е
     
  14. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.687
    Допаѓања:
    1.550
    Како педијатар ли ср води по струка таму
     
  15. Bonnie Top

    Bonnie Top Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Женски
    Работи во делот на интензивна нега на новороденчиња.
     
  16. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.441
    Пол:
    Женски
    Мали трет ден е со температура, вечерва поврати на два пати, па претпоставувам дека е стомачен. Шо вирус хара, шо да очекувам?
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.298
    Допаѓања:
    22.830
    Пол:
    Женски
    Мајки, малава падна во спиење од кревет метар и нешо ептен е висок, директ на чело, плачеше одма, не поврати знам тоа е битно, џунка доби одма огромна, не бев мирна и отидовме на болница, прво ме маткаа ваму таму, за на крај само да пипнат дали е скршено челото.. така ли се прегледува? Не знам оти ми се чини ептен обичен преглед. Други знаци шо може да бидат ако има потрес?
     
  18. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.346
    Пол:
    Женски
    Sega najvazno e da go sledis deteto. Ako ima promeni vo spienje (da ne moze da spie ili da spie celo vreme) i odnesuvanje sto ne vi e tipicno, ke go odneses da go snimat. Sega e rano na snimka nisto nema da se vidi dzabe ke go zracat. Sigurno nemalo strasen naod stom doktor ve pustil doma, ne se grizi :hug:

    P.S. Veruvaj deka po mal milion padnati deca im dosle do sega, i oni se otrpnati. Ako e "labav" slucaj ne se zamaraat. Ama bidi srekjna posto ako bilo poseriozno, na drug nacin ke pristapele.
     
    На H.VAGA и Mother of 2boys им се допаѓа ова.
  19. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.439
    Допаѓања:
    22.287
    Пол:
    Женски
    Гледав на емисија на тв, док велеше да не се носат одма на болница, дека се многу еластични, освен ако нема видлива повреда или повраќа.
    Мојов сега прв пат падна, од кревет од дневна, само станав влажни да земам и се свртив го гледам на под, прво на меше падна па се изврти и со главата на паркет, многу се уплаши, многу плачеше, прв пат липаше, не се уплашив мн ама одвај се смири, 10тина мин плачеше, па со цицање се смири.
     
  20. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    681
    Пол:
    Женски
    Значи исто… падна од висок кревет, џумка одма му се направи. Отидовме на ургентен во Систина, никакви знаци немаше. Отидовме дента пак, исто немаше ништо- следевме дали е поспан и дали ќе поврати, цицаше, какаше- сѐ најнормално. Го проверија две доктори во Систина и одма сл ден Паскалов. Него ништо не му беше, не ни плачеше, а нас ни се скрати животот. Само не читај по нет, стрикно збори со педијатар. Нас не ни направија никакви испитувања. Е сега, џумката уште му стои… не толква, ама сепак има џумче…

    Точно два месеци поминаа, сѐ си е добро