1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.928
    Допаѓања:
    12.334
    Пол:
    Женски
    Мајки, некој со искуство со пертусис? Знам дека трае долго, ама ме интересира клиничка слика после најстрашното како изгледа. Може и во лп да ми пишете.
     
  2. La-loca

    La-loca Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    5.031
    Пол:
    Женски
    Внуката прележа. Кај нејзе кашлицата сеуште трае и после месец ипол од најстрашното, само не со тој интензитет. Два до три пати во текот на денот посебно ако нешто ја изиритира се закашлува ама тоа не трае долго како претходно до гушење. Други симптоми нема си функционира најнормално. Има 7 години. Кашлицата по книга трае 100дена:worried: Ќе помине само треба време.
     
    На Spidy и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  3. Butterfly522

    Butterfly522 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2020
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Девојки хелпппп! Сабајле во 6 и 30 му направив формула на моето 2 месечно бебе меѓутоа ништо ме испи, не сакаше. По два саати сопругот мислејќи дека сега сум го направила дека полно шишето му дал на син ми. Кога го видов ми се стемни, вели пет пати цуцнал. Што може да се деси од стоена формула 2 саати, има ли некоја искуство?
     
  4. La-loca

    La-loca Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    5.031
    Пол:
    Женски
    Ништо не може да се случи освен ако дома не ви е 30+ степени. Формулата може да стои два саати, после се фрла.
     
  5. Girl239

    Girl239 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2022
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Бебе 1година за 4дена ке прави сабајлево едното око му солзи а и носот му тече а и се лигае многу дали од забите е или настинка два има заба доле?
     
  6. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.816
    Допаѓања:
    25.757
    Ама она е фул вакцинирана и прими антибиотик. Зависи и од тоа како ќе пројде.
     
  7. rikimiki

    rikimiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2021
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    389
    Кој пробиотик го користите при патување за бебе?
     
  8. La-loca

    La-loca Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    5.031
    Пол:
    Женски
    Е тоа да. Ако не е вакцинирано детето сигурно нема да помине така лесно.
     
  9. sencuk

    sencuk Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    369
    Пол:
    Женски
    majki malata zakacila koksaki od gradinka...a jas sum bremena 15ta nedela
    doktorkata ni rece vo pominuvanje i e veke,ne e strasno...no jas se plasam i za mene sega
    nekoj iskustvo so koksaki
     
  10. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.439
    Допаѓања:
    22.291
    Пол:
    Женски
    Моето имаше на 3 год, в градинка исто, нас другите дома никој не не фати.
     
    На sencuk му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Butterfly522

    Butterfly522 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2020
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Поздрав мајки. Два месеци сме и ни се ближи време за вакцини. Син ми имаше жолтица подолго време околу 40 дена, д-р ни рече дека од неа може да е анемичен некој период и да направиме крвна слика пред вакцинација. Денес правевме крвна слика, реф. вредности на хемоглобин 110-165 на него му е 112. Ни препишаа пикоФер и пикоЦ да прима. Ја прикачувам крвната слика, што мислите? И реков дека малку изместени се вредностите ми рече не во ред се, тромбоцити покачени од што го стискале на прсте а лимфоцитите кај сите бебиња биле покачени. Од поискусните мајки ми треба информација, колку треба да е хемоглобинот за да е безбедно да прими вакцини, кои се други индикации за да се одложи вакцинација за некоја недела и дали на ден на вакцинација е во ред да си ги прима витамините и пробиотикот или да не давам ништо?
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_1824.jpeg
      IMG_1824.jpeg
      Големина на фајлот:
      147,1 KB
      Прегледи:
      13
  12. La-loca

    La-loca Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    5.031
    Пол:
    Женски
    Крвната слика е супер не знам зошто ви препишале препарат за железо. Јас не би давала и покрај тоа што еритроцитите се минимааално паднати. Иначе тромбоцитите стварно од стискање се покачуваат на мојата и беа 650 па ја вакцинирав не се ни замислив.
     
  13. Phoeniix

    Phoeniix Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2023
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски

    Se sredi samo od sebe, ke pazis da ne spie samo na edna strana, a koga ke pocne poaktivno na tummy time na stomak da go ostavas ke vidis podobruvanja no sepak e individualno i na koe mesto e hematomot sepak konsultacija so pedijatar
     
  14. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.127
    Допаѓања:
    18.239
    И јас бев бремена кога фати поголемото дете. Не пренесе на никој.
     
    На sencuk му/ѝ се допаѓа ова.
  15. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.550
    Се секаваш ли дали на почеток пошто се нели меко ... после дали се стврдна.. т.с стана тврдо... кај нас е така еве 2 мес сме скоро сеуштр р тука го има
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. marr1ja

    marr1ja Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    16
    Здраво мамички. Ве молам кој се разбира или имал слична крвна слика да ми пише дали е се во ред. Докторот ми пиша дека е ок, ама на интернет читав се и сешто за покачено PCT па нз што да мислам. Крвна слика правевме заради многу зачестена зелена столица… IMG_0709.jpeg
     
  17. sencuk

    sencuk Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    369
    Пол:
    Женски
    jas bi pobarala mislenje i od drug doktor bidejki ti se pokaceni i trombocitite i PCT
     
    На marr1ja му/ѝ се допаѓа ова.
  18. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.550
    Здраво мајки .. имено детево ми е 4 год а бебевп 2 месеци скоро.. големото имаше стрепрокока во носе и никако не може да се излечи на крај сумамед пиеше оти почна и да кашла а и течат мрсули зелени без прекин.. е сега ние сме на вакцина на 1 август... ова недела му вадам мрсулчина зелени.. ме мачи тоа да не има и оно се плашам ради вакцината што можам да направам ? Иначе не му тече носе само мпрам да му го исчистам на сабајле и евентуљлно проквечер вечер да излезе тоа што е залепено оти почне да хрче од што му смета...
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.291
    Допаѓања:
    200.446
    Пол:
    Женски
    Крвната слика си е супер, тромбоцити и пцт се покачуваат кога земаат крв од прст поради стискањето. Не правете ги со сила болни децата.
    Зелена столица може да има ако е преладено, ако јадело нешто зелено, зелена кон црна ако прима препарат за железо. Ако пие адаптирано млеко може од него да е зелена. Ако детето е весело, јаде, активно, нема никаков проблем.
     
    На 1209, lackygirl и DaisyDream им се допаѓа ова.
  20. marr1ja

    marr1ja Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    16
    Да. Се консултирав со уште два педијатри, сите потврдија дека е океј крвната:) Секако дека не сакам да ми е болно детето, али прва крвна слика ми е ова воопшто направена за бебе, па не бев сигурна зошто се покачени вредностите.. а на интернет подобро воопшто да не се истражува, одма најлоши дијагнози се појавуваат
    Фала ти за објаснувањето, ми олесна дека е честа појава тие вредности да се покачени кај бебенцата :inlove: За зелената столица уште немам објаснување, ама нормално било понекогаш да се појавува таква, така да валда ќе си се регулира самата…