1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.291
    Допаѓања:
    200.446
    Пол:
    Женски
    Штом е за бебе, нормално е да е некогаш зелена. Ако качува на килажа, ако цица/пие адаптирано без проблем, немаш гајле. Е сега, ако има грчеви, и тогаш може да се јави зелена столица.
     
  2. Phoeniix

    Phoeniix Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2023
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски

    Da meko bese na pocetok posle mesec stana tvrdo kalcifikacija se sluci, mu davav kapki babytol D3 i D3+DHA Omega, sega eve dva meseci po red davam babytol D3+DHA Omega + Vigantol po 3 kapli so lazicka ... po preporaka od pedijatar (nie go vodime vo Remedika kaj dr Jadranka Zivkovic i sme prezadovolni) sega mn malku mu se primetuva inace sme 6 meseci
     
  3. marr1ja

    marr1ja Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    16
    Да, само 2 месеци и една недела има :) . Немам ништо сменето во исхрана само на мајчино млеко си е, внимавам што јадам баш ради тие грчеви.. грчеви секако си има, дури и појаки имала пред неколку недели, ама до сега секогаш имала жолта, па затоа ме збуни бојата. Останува можноста да е преладена дека често се поти на топлово, а и ноџињата и се многу често ладни дури и чорапи кога носи... Валда ќе се среди до наредна недела, дека време ни е и за вакцини да примаме :)
     
  4. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.550
    Истото е и кај нас... педијатарпт рече сега како расти главче така само ќе се намалува....можеш ли да ми пишеш лп..
     
  5. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.346
    Пол:
    Женски
    Ауу мајки помош, паника до даска. Мали какаше некаков секрет како мрсули е :o Како белка од јајце бело е, малце жолтеникаво. Столица инаку уредна.
    Вака е ок расположен, освен што мислам конечно спрема заби пошто повеќе се лигави.
    Кашички стандард јаде, немам ново ништо воведено, плус цица.
    Бебе е 6+++.
    Еве слика во спојлер, многу чудно ми е, 300 филма во глава, и секогаш викенд нешто ми се дешава :worried:
    IMG-9ae2f4ee62ac9913b71f3870a682677a-V_resized.jpg
     
  6. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.928
    Допаѓања:
    12.334
    Пол:
    Женски
    Голтал мрсули, па ги кака. Нормално е при заби вадење и настинки.
     
    На lackygirl, DaisyDream и Fenix05 им се допаѓа ова.
  7. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    Majki zdravo bebe mi ima tt 38 i povrati vo mlaz dali e alarmantno da go nosam na dezuren bebe e 7+m
     

    Прикачени фајлови:

  8. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.609
    Допаѓања:
    1.430
    Пол:
    Женски
    Da ne primil vaksina? I moeto povrati koga primi a imase temp 37.8 duri duplo poveke povrati. Ne nosev jas na lekar samo spustiv temp so mlecni oblogi.
     
  9. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.822
    IMG-576ba040e45db7bb68ac5c17b42e66fe-V.jpg
    Здраво мамички ве молам да ми кажете дали знаете што е ова, дали е опасно? Педијатарот рече да пратиме дали ќе се зголемува. Вадиме заби бебе е 9 месеци. Фала ви.
     
  10. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.127
    Допаѓања:
    18.239
    Ako еднаш повратило не е алармантно.
    Над 38.5 дај му сируп за тт
     
  11. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.550
    И акј нас се окости ... засега и да е намалено е сосем малку или па главичката расте па така изгледа..таа доктпрка педијатар ли е ..
     
  12. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.439
    Допаѓања:
    22.291
    Пол:
    Женски
    Мрсули :D
    Не ми личи на опасно мене, ама не сум доктор. Можи и од жешко да е напраено. Моментално имам и јас исто вакво и ме боли, ми се прават мене одамна такви внатрешни мозолки и ме болат, па сами си поминуваат.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  13. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.346
    Пол:
    Женски
    Оф, дијареа од вчера има мали, па уште и газов му се потпари ;(
    Мислев од заби, ама ова сабајлево 5 течни столици за 2 часа, со плачки со се, не верувам.

    -Какво искуство сте имале со дијареа кај бебе? 6+++ е.
    И што да го мачкам газето. Го мијам, не бришам влажни. Мачкам Weleda за пеленска повремено (еднаш во ден, некад ниеднаш).

    Пробиоток давам, ќе одиме на матичен, ама втора смена е.
     
  14. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.714
    Пол:
    Женски
    Додај и електролити на бекутан има плус, нас судокрем ни помогна за газето.. со диареа немам искуство..
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Roxy1991

    Roxy1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2019
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    149
    Пол:
    Женски
    I kajmene istoto se sluci na malata pred dva meseci mislev deka e od zabite no kakov probiotik koristis mene maticniot pedijatar ne mi dade nikakov surup smeniv probiotik diastop za bebinja i e mn efikasen kajmene i se smiri so toa za nepolni 24 h tie se kapki i za grcevi moze da se koristat sepak pak konsultiraj se so maticnata jas ne bi gi smenila predtoa i davav waya ama efekt nikakov.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  16. @Ledi@

    @Ledi@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    182
    Пол:
    Женски
    Obavezno i elektroliti davajete po malku po malku na edno 5min da se rehidrira da ne vi naparvi dehidaratacija do posle sepak 5 tecni stolici od sabajle se mnogu .Imate na hipp kakonsokce a mozete i od onie Alvogen ors se i za mali deca 1 tabletka vo voda se ratsvara i ide kako sokce za pienje.Gazeto reagira od cestoto kakanje,mijte so vodicka koga ke se iskaka i menuvate pelena i mackajte obavezno sudocrem ili mustela 123 pa sledno presoblekuvanje pavloviceva ili ete weleda imate dobra e i taa.
     
    На Roxy1991 и DaisyDream им се допаѓа ова.
  17. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    2.066
    Допаѓања:
    4.440
    Пол:
    Женски
    Ако цица повеќе на града, после секое какање и миј убаво раце после пресоблакање да не те префати и тебе, стомачниот се пренесва со допир :doh:
     
    На DaisyDream и Mother of 2boys им се допаѓа ова.
  18. Mother of 2boys

    Mother of 2boys Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    574
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    Јас миев раце, ама сепак ме прифати. Најдобро е да ставиш ракавици кога го соблекуваш.
    И електролити обавезно на Бекутан или на хип има готови растворени.
    Ќе му ги даваш во лажиче, на секои 15 минути.
    Ако оди некој до аптека земи од кесите за урина, и чашки стерилни, по три од двете да имаш. Измиј го и залепи го па префрлете во чашка и носи на анализа на приватно. За 15 минути ќе добиете резултати, многу е мало, брзо дехидрираат.
     
    На DaisyDream и flower55555 им се допаѓа ова.
  19. Phoeniix

    Phoeniix Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2023
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    za dijarea:
    DIASTOP 9kapki x2 posle 2 casa Sir.Fural 2x2.5ml
    Ors Hipp elektroliti

    za pelenska regija vo slucaj na osip ke treba antibiotik mast toa so preporaka od pedijatar (mirobact,alfoderm,canesten) prvo probaj so krema so cink najefikasna e sudocream za crvenilo a pri sekoe menuvanje na pelena stavaj bilo kakva mrsna krema nie koristime Melem baby pri sekoe menuvanje pelena da ima zastiten sloj na kozata.
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_6394.png
      IMG_6394.png
      Големина на фајлот:
      396,4 KB
      Прегледи:
      14
    Последна измена: 25 јули 2024
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Phoeniix

    Phoeniix Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2023
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Da pedijatar e , isto i kaj nas se primetuva no discretno so tek na vreme ke se rimodelira