1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.928
    Допаѓања:
    12.336
    Пол:
    Женски
    Нема шанси и на ехо да се види, тоа е толку тенко, а и колкаво може да е парчето. Џабе не си прави стресови, готово поминало.
     
    На rikimiki му/ѝ се допаѓа ова.
  2. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.816
    Допаѓања:
    25.757
    И б витамин јас би вклучила, тој ни го давале за заштита на стомакот после јаки вирози.
    Инаку трае до 2 недели, ќе помине за некој ден.
    Сигурна си дека го голтна? Обично плуќаат такви работи.

    Инаку може и да не го искака цело, има киселина во желудник може да се разгради ако е мало парче.
     
    На rikimiki и DaisyDream им се допаѓа ова.
  3. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.716
    Пол:
    Женски
    Мајки имам прашање. Бебе веќе 3 пат во 7 месеци после вакцините некако се погодува ваљда пад на имунитет почнува да "кхмм кхмм" поткашлува и како да му смета нешто на грлце па дише кога е возбуден забрзано и погласно. Чистиме носе полно е од раѓање, ставам физиолошки,повремено некоја инхалација кога ќе ни кажат, педијатри на слушалки не фаќаат ништо. Денес може дека сме на повисоко,чист воздух, успеа да исфрли прв пат шлајмче лепливо полугусто бело. Ме фати страв да не симне надоле да фаќаме ли накај дома болница да го носам?
    Не му е баш ништо друго,весел е,си игра,цица,јаде кашички сè по ред, ама прв пат шлајм па не знам што/дали треба нешто да правам?
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.291
    Допаѓања:
    200.446
    Пол:
    Женски
    Ништо не му е. Слузокожата во носот има заштитна улога, создава и шлајм како одбранбен механизам против бактерии, вируси, прашинки и слични честички. Нема потреба од носење на лекар, ништо не му е на детето. Сите ние исплукуваме шлајм и кога сме здрави.
     
    На lackygirl, KuklickaSk и Fenix05 им се допаѓа ова.
  5. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.716
    Пол:
    Женски
    Фала ти, дека знае да се закашла како дедо што пушел од 13год па викам да не направиме беља
     
  6. rikimiki

    rikimiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2021
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    389
    Видов како голта, а парчето го немаше. Не верувам дека би се разградило зошто мислам дека не се биоразградливи фолиите, што знам :^)
     
  7. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.716
    Пол:
    Женски
    Да не знае некоја мајка да ми помогне за толкуцање,многу се загрижив.. заспа бебе па го носам на педијатар (ни рече со резз да одиме да го чуе и брисеви земаа) ама никогаш не биле волку црвени ... се изначитав глупости имам мал паничен напад
    Да напоменам поткашлува ама повеќе како кккхм кхм после нанање друго нема, вакциниран е пред 10 денови дали е можно и од тоа? 7 месеци
    Screenshot_20240805_102652_Yahoo Mail.jpg
     
  8. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.575
    Допаѓања:
    16.891
    Пол:
    Женски
    Мајки ми качи 39 темп во 4ипол, за време на дремка брмчеше кога му мерив од памет се извадив. Дадов блокмак спадна 37-37.5
    Сега еве го пак 39.2 дадов блокмакс.
    Денеска не јадеше баш баш препишав на заби.

    Има вирус? Да го носам во болница што да правам не знам, без памет сум
     
  9. Mother of 2boys

    Mother of 2boys Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    574
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    Не е од заби температурата, не може од болка да крене толку висока температура. Сигурно има закачено некој вирус. Давајте течности и електролити по малку.
    Кога одбиваат храна најчесто ги боли грло, дека не може да голтаат.
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  10. La-loca

    La-loca Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    5.031
    Пол:
    Женски
    Супер е крвната слика, не паничете вируси има колку сакш. За”кхм”реално не се носи дете на лекар, а уште помалку па и брисеви да се прават. Малку трпение мајка. За второто ќе си поопуштена.
     
  11. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.716
    Пол:
    Женски
    Фала на одговорот. Од х причини нема да имам второ дете па нема да осетам како е да си опуштена мајка - штета. 100пати сум чула и прочитала, при кашлица на мало бебе не се глуми кул мајка туку се носи да го чуе доктор и да утврди. Педијатарот кога се јавив да прашам и објаснив дека дише брзо скоро цело време и поткашлува како да не може да искашла и се слуша како секрет па се заморува бебето, кажа напрај кр.слика со брисеви и донеси го.
    Значи во случајов барав мислење за резултатот додека го однесам кај докторката (4та кр.слика ни е во 7месеци и прва со толку параметри под граница) а не за опуштено постапување при настинка на прво дете.
    Поздрав и пријатна вечер :f:


    @Carolin. Да кружел гаден вирус мила, ми кажа педијатаров, височка температура е за од заби,викаат до кај 37.3-37.4 одела од тоа. Следи како е бебчо до утре,хидрирај го и нека проаѓа полесно
     
    На 1209, Dennings, Калатеа и 3 други им се допаѓа ова.
  12. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.816
    Допаѓања:
    25.757
    Добра е к слика.
     
  13. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.816
    Допаѓања:
    25.757
    Вироза е. Давај течности, електролити, ако почне да кашла многу на доктор. Би требало за 3 дена да пројде темп.
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  14. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.439
    Допаѓања:
    22.294
    Пол:
    Женски
    Ако го однесиш одма за кс параметрите можи нема да ти покажат точно, од тт бар после 24ч се прави крвна слика.
    Плус кај бебиња се изместени, пр нормално биле покачени леукоцити...
    Што направивте? Како е?

    Моево па од петокот кашла продуктивно, ноќе неколку пати и дење, не нон стоп, вчера бев кај матичната нема ништо ни на плуќа ни на грло, таа вика од што му се слевале мрсулчиња, а имаше тој пред 2 3 недели.
    Мрсулчиња си има често, на доктор не сме биле 3 месеци, 2ро ми е, ама јас и за првото не паничев, не одев често освен на почеток првата година во градинка од 2 до 3 год беше нон стоп болен и на 2 месеци антибиотик потоа еднаш годината се поболуваше со тт, па некои полесни настинки.
    За кашлање, особено сува кашлица се оди на доктор.
     
  15. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.575
    Допаѓања:
    16.891
    Пол:
    Женски

    Го носев прееска, еве сме дома. Ме исплаши нокеска 40 крена. Му беше 38.7 и реков ај да не давам пак блокмакс да го истушираме, никако од 2ипол до 3 мислам само темп му мерев кога стигна 40 се наежи цел и почна да ми се тресе, без памет останав мислам, чепче еферангал му ставив се спушти на 38.4 за 30мин. И заспа, на местото езеро кај што спиеше. И се јавив на матичната кс со ЦРП одма направиваме, црп и леукоцити покачени мислам беа. Ама вели вирус е не е за антибиотик нека се избори организмот некој сируп ми даде, течности многу да не дехидрира и ако не се оправи за 2-3дена пак да го носам.
     
    На KuklickaSk, DaisyDream, Fenix05 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.816
    Допаѓања:
    25.757
    Да, вироза обично така почнува и треба за 72 часа да пројде темп.
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  17. natash.a

    natash.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    178
    Да прашам за совет , бебето е годинка, поврати 3-4 пати , даде и електролити малку и чајче од нане и нив ги поврати , што друго да и дадам , инаку тем 37,4
     
  18. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.128
    Допаѓања:
    18.239
    Наусолвит јуниор капки проѕив повраќање и Б6 таблета здробена во течност за смирување на желудник.. но внимателно со течности по малку давај да не предизвикуваш повраќање
     
    На natash.a му/ѝ се допаѓа ова.
  19. tinkerbell22

    tinkerbell22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2024
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    3.199
    Пол:
    Женски
    Кога имаше годинка и давав од овој сируп за повраќање ,многу ми помогна и плус орс
     

    Прикачени фајлови:

    На natash.a му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Ме стави мајка ми на ум сега. Полниме 5 месеци за некој ден, и од јули некаде почна зелена столица. Килажа си качува одлично, дури му зголемивме изминатиов месец. Пие 450/600 мл мое молзено и 1/до 3 дохрани во денот- зависи, секој ден различно. Му давам бебелан. Столицава во боја не се менува- до душа мава накај жолто некогаш, ама пак е зелена. На почеток беше течна така обилна до грб што се вели, сега му се згусна и е баш густа и не толку обилна. Крвна слика правевме минатата недела, одлична му беше. Вака ништо друго не покажува. Давам пробиотик. Како може да се среди? Можно е да му смета од нешто јас што јадам? Млечно дури и помалку јадам од претходно, што велите дека може да биде? И не оди секој ден, знае на два дена…
    Знам дека имам прашано, ама во муабет со мајка ми ми направи шубе да се загрижам