1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. _budaletinka*

    _budaletinka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2022
    Пораки:
    980
    Допаѓања:
    965
    Пол:
    Женски
    Мене ми имаат кажано дека зелена столица имаат кога млекото/храната подолго ќе се задржи во меше дека нема потреба за грижи .. па сега нека кажат и други членки кој се поискусни.
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    извинете на слика, вака изгледа
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_8453.jpeg
      IMG_8453.jpeg
      Големина на фајлот:
      171,4 KB
      Прегледи:
      62
  3. tinkerbell22

    tinkerbell22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2024
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    3.199
    Пол:
    Женски
    Или неефективно доење ,премногу лактоза во млекото е причина исто така за зелена столица.. Ќерка ми имаше зелена столица кога ја доев направивме испитувања и ми кажа педијатар дека зелена столица укажува на намалено железо и на глад.
     
  4. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.361
    Допаѓања:
    4.726
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми пие Бебелан и секогаш има зелен измет, здрава, болна исто е. Сега веќе 1,5 година. Само што скоро никогаш не било вака течно. И пред да почнеме со вкусови, а и сега кога јаде се.
     
  5. tinkerbell22

    tinkerbell22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2024
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    3.199
    Пол:
    Женски
    Нема простор за паника но јас би ја однела на педијатар,чисто да си бидам спокојна.
     
  6. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Ама бевме на два педијатри, крвна слика одлична, напредува топ во килажа, не цица туку е на мое молзено, 600 мл со 300 бебелан. Вака денес му излезе потечна иначе густо кака- имам приметено кога е повеќе на мое кака потечно, а кога е повеќе на дохрана погусто
     
  7. tinkerbell22

    tinkerbell22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2024
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    3.199
    Пол:
    Женски
    Епа штом е така нема што да се секираш . Се е нормално кај бебешка столица само да не е црвена и бела . Можда и преладенко малку,грчеви ама немора да значи .. штом е се супер не се секирај :)
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Nerrr

    Nerrr Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2021
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    isto vaka i nie imavme.stolica. nekoj den so.temp i koga ispitavme krvna slika.hemoglobinot padnat leukocitite pokaceni sekoj den stolicata mue. razlicna 2m 1 ned sme zolto.zelena. zelena
     
  9. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    7.803
    Пол:
    Женски
    Ваква зелена кака имавме цел месец а бевме на АД.
    Некои странки и тетки ми солеа памет дека е гладно ,а јас знаев дека не е зашто е на АД и пиеше супер и напредуваше во тежина . Толку што на еден преглед Кај Паскалов ни рече полека малку со јадење и пиење па да не качи премногу :D.
    Ако те загрижува дека е гладно не е . Кај нас се испостави дека е од железото во АД.
     
    На tinkerbell22 и Evangeliaa22 им се допаѓа ова.
  10. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    825
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    @Evangeliaa22 eden period imavme i nie zelena stolica ko vie, citav deka mozno e poradi predno zadno mleko, imeno neli nie se molzime fakticki molzis malku i prekinuva i posle 1 2 min ide 2 mlaz e nekogas ne go cekame i site tie hranlivi sostojki gi nema ima samo volumen mlekoto no ne i masti. Ova e objasnuvanjeto za predno zadno mleko a deka stvara zelena stolica nemozam da go najdam sajtot kade sto citav.

    https://www.google.com/url?sa=t&sou...wQFnoECBAQAQ&usg=AOvVaw2vAHqI4WtPvP1d1TIFzjLq


    Пс. Еве го линкот
    https://www.google.com/url?sa=t&sou...IQFnoECBkQAQ&usg=AOvVaw0k1ioK4JCfBDzpdu7WSo1e
     
    Последна измена: 10 август 2024
  11. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Не разбирам како не го чекаме? Јас молзам по 15/20 минути и на секое молзење има дебел прст кајмак. Потоаго мешам со претходното млеко кое е исто такво. Баш по логиката на нешатата со молзење се примаат сите нутриенти- бидејќи нели не менуваш града или сл. Фала за линковите
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    337
    Пол:
    Женски
    Се разбуди од спиење и поврати малку - како густа бела течност. Се исплаши нормално, дека во лежење и во неа одеше. Ја кренав и додека ја држев крената околу 20 минути поврати уште два пати исто така густо бело ептен малку. Не е топла ништо, заспа пред малку. Што може да е? Што да дадам ако се повтори не дај Боже? Да и дадам да цица или не? Таа обично цица два пати навечер. Сега заспа без цицање.

    Не јадеше ништо ново, ништо поразлично од вчера и други денови. Таа секако количински и многу малку јаде. Овие денови само што кога ги мие рачињата, пие по малку чешмовача. Исти и кога ја бањаме. Друго не ми текнува.
     
  13. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.756
    Допаѓања:
    12.075
    Пол:
    Женски
    Ништо, остави ја нека спие барем 2 саати и после можеш во спиење да и дадеш вода или да цица. Исто во прва прилика дај пробиотик. Само сега во првите саати не давај ништо (освен ако не побара сама) за да се смири желудникот.
     
    На Giiirl23 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    858
    Допаѓања:
    791
    Пол:
    Женски
    Мајки,приметив денеска и претпоставувам прв пат вака праи до сега не сум го видела го снимав 10тина секунди праи така 2-3 пати
    Ја стиска вилицата и рацете,нз како да објаснам прави чудна фаца,отворена му е устата и ја стега и во исто време рацете ги стега као се грчи целиот.
    За две недели е 7м
    Налик на тик ми е мене,нз страв ме фати многу
    Претрчав на педијатар со видеото и го покажав и ми вика не е страшно не се плаши(да одам на второ мислење?) Или да го пратам деновиве па после тпа да појдам?
     
  15. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.756
    Допаѓања:
    12.075
    Пол:
    Женски
    Мислам дека имам пишувано за ова, мојот на слична возраст почна така да прави, до кај 9 месеци се случуваше по неколку пати на ден, после се поретко и до година ипол прекина. Го носев и јас на доктор, снимав, ми рекоа незадоволство искажува. Еве го 4 години и се нема повторено, не се секирај.
     
    На Kikikikiri0405 и Fenix05 им се допаѓа ова.
  16. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.816
    Допаѓања:
    25.757
    Пробај 1 недела исфрли се млечно што јадеш ти и види дали ќе се среди. Личи на столица на дете ао интолеранција на млечен протеин. Моето дете вака какаше, а качуваше на килажа и повеќе од потребно. Се стабилизира столицата кога исфрлив млечно. Сега има скоро 11м и пак почнав да јадам млечно, и него прв пст му дадов млечна каша, не изреагира. Најверојатно го надмина тоа.
     
  17. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Ама генерално не јадам млечно периодов, не знам баш дали е од тоа. Ни сирење, ни јогурт, ни кашквали, малку ставам млеко без лактоза во кафе, ете тоа е само. А он нема ни грчеви ни ништо
     
  18. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.816
    Допаѓања:
    25.757
    Не треба ни капка, и не е проблем лактозата, млечиот протеин е.
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.550
    Го викаат тремор.. и ние бевме со првото ама кај него поранп 4 5 мес уште не седеше... и лежи и погледни ви тв, сијалица или јас ако му зборувам и од возбуда се стегне рацете и се стреси... дури и фо систина бевмр од што испаничив.. нк рече да давамд омега и се случува поради што им се развива нервниот систем...ех нир мајки дур ппраснат во се мана бараме
     
    На KikiKviki му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    Ајде баш ќе пробам