1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Калатеа

    Калатеа Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2021
    Пораки:
    1.994
    Допаѓања:
    6.587
    Едно 7 педијатри имам прашано, викаат шанса нема, само паѓа имунитет, па од тоа фаќаат вирози всушност.
     
    На Mumoftwo30, Mother of 2boys и firequeenn им се допаѓа ова.
  2. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.346
    Пол:
    Женски
    Не е заб. Веројатно вироза некоја. Најбрзо да пројде :hug:
     
    На Mumoftwo30 и firequeenn им се допаѓа ова.
  3. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.575
    Допаѓања:
    16.891
    Пол:
    Женски

    Мојот од двојки доле што му избиваа двете во исто време, и пикаше се живо во уста фати вирус, му паднал имунитетот, 2-3 дена држеше до кај 38 ја спуштавме се расоблакање и со туширање со млака вода без квасење на главата. 4тиот ден ми качи 40темп. вироза ништо страшно ми кажа, 2 дена ништо не јадеше, направивме крвна слика и на крајот со сируп за имунитет не испрати матичната.

    Ти кажувам да не се плашиш, штом заби пробиваат сигурно паднал имунитетот и од тоа закачуваат вируси полесно. Брзо да поминува.
     
    На firequeenn му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.756
    Допаѓања:
    12.075
    Пол:
    Женски
    Не ги комбинирај сирупите на ваква температура, доволно е далерон на 6 саати. Ако качува на помалку од 4 саати повеќе од 39.5 тогаш комбинирај. И ако си во можност земи парацетамол на Алкалоид, многу подобро делува или чепчиња. Дозата е половина од килажата, пример на 10кг даваш 5мл. За блокмакс види во упатството.

    Над 37.5 веќе рачунај дека може да е од болест, пробај прво расоблечи го бебето да не му е топло.
     
    На Inana123 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.291
    Допаѓања:
    200.446
    Пол:
    Женски
    Тој педијатар сигурно дава и антибиотик за секој случај при настинка. Сите педијатри што ми ги воделе децава се стриктно против капнување мајчино млеко во око. Си има причина зошто, не измислиле топла вода. Ако сакаш, лекувај така, нема проблем, твое право. Ако тебе ти помогнало, не значи дека кај сите ќе помогне ( најчесто не помага, нема ефект, а може да влоши).
     
    На Mother of 2boys и Spidy им се допаѓа ова.
  6. tinkerbell22

    tinkerbell22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2024
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    3.199
    Пол:
    Женски
    Па затоа и не ја цитирав членката што и како да прави туку тебе ,кај мене помогнало и ми беше кажано од страна на педијатар а не на своја глава.Како и да е ,во право си ,ова е форум,можеш да побараш мислење но не и да практикуваш кој што ќе каже.
     
  7. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Смееш, штом смее во бременост и за време на доење може.
     
    На flower55555 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. marrisa

    marrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2024
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    253
    Пол:
    Женски
    Мајки бебе 6 недели премногу спие денес откако сменивме адаптирано млеко во понеделникот. Кака премногу после секој оброк и не знам дали да го сметам како дијареа. Загрижена сум дека дехидрира. Не можам да познаам дали често мокри дека секоја пелена е какана. Дали да го носам уште вечерва на доктор?
    Прилог слика од пелената. (Не знам како да ја направам спојлер)
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_3881.jpeg
      IMG_3881.jpeg
      Големина на фајлот:
      283,7 KB
      Прегледи:
      43
  9. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    2.068
    Допаѓања:
    4.443
    Пол:
    Женски
    Nosi na doktor obavezno, ako uste nemate pojdeno.
     
  10. marrisa

    marrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2024
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    253
    Пол:
    Женски
    Го однесов на дежурен. Ми рекоа не покажувало знаци на дехидрираност според нив. Наводно се навикнувал на новото млеко и му требало време. Не било тоа течна столица иако малово се дупна од какање. Лесна било млекото дека анти алергено и анти рефлуксно. И се измоча и таму додела го прегледуваа, рекоа добра боја на мокрача. А сеуште ми е таков поспан :(
     
    Последна измена: 17 август 2024
  11. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    2.068
    Допаѓања:
    4.443
    Пол:
    Женски
    Прашај и матичен ако можиш, моево е три недели и тој кака почесто ама не до толку обилно и после секој подој, шо знам шо да ти речам..
     
  12. marrisa

    marrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2024
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    253
    Пол:
    Женски
    Прашав, ми рече и матичната во ред е :(. Во Систина ми рекоа може сега повеќе спие дека претходно беше со гасови и тврд стомак и затоа не спиел. Сега го нема тој проблем ама многу ми е чудно со какањево. Јас само менувам пелени и трошам влажни марамици... не можам минимум 8 пати на ден да го мијам... плус што нонстоп заспива при пиење млеко.
     
    На flower55555 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    702
    Пол:
    Женски
    мила, чисто да ти споделам мое искуство. Првите две недели моето бебе кога се роди, буквално секое цицање какаше. И јас исто испаничив да не дехидрира или да не е некој проблем. Проблем нема! Целата ситуација беше дека пребрзо му се вари храната и тоа е позитивно во случај ако го гледаш на подолг временски период - ќе има брз метаболизам. Второ, ќе се среди, за некое време ако кака 8 пати на пример, ќе кака помалце, ќе си регулира. И јас секој можен лекар го посетив сите ми викаа нормално е. Нормална столица, нормална мокрача. Може е поспан ако има уште малку од жолтицата.. чисто да не се секираш, чим ти викаат дека е во ред, и јас низ истото поминував, ќе си намали со какање да не се секираш.
     
    На marrisa му/ѝ се допаѓа ова.
  14. marrisa

    marrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2024
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    253
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу. Немаше моето жолтица ама изгледа период е таков.
    Само го анализирам, дали е блед, зошто не е весел како завчера и зошто само спие. Сепак не верувам дека би ме пуштиле дома ако се сомневаат али ете мајки се секираме. Во 1 ноќта го натерав маж ми да отидеме.
     
  15. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.756
    Допаѓања:
    12.075
    Пол:
    Женски
    А колку време спие, во 24 саати колку сон му се фаќа?
    И јас мислам дека е во ред, можеби конечно коцките се наредиле, сте фатиле ред и сега бебе ужива.
     
    На marrisa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.439
    Допаѓања:
    22.294
    Пол:
    Женски
    Моите 2 те деца какаа течно после секој подој првите 2, 3 месеци. Буквално секој подој, 2те доени ексклузивно, значи само доење, без чај и вода, од 8 до 12 пати во денот имаа течна столица.
    Ни тогаш (пред 5 и пол год) ни сега пред 1 година не сум мислела дека е нешто страшно тоа, нит доктор па сум прашала.
    На 2те потврда столицата му се направи од кога почнаа со цврста храна (банана, јаболко, круша..) значи до кај 5 месеци му беше течна столицата.
     
    На Mother of 2boys и marrisa им се допаѓа ова.
  17. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    702
    Пол:
    Женски
    Не се секирај мајка, сите поминуваме низ исти грижи :hug:
    Се е во ред, а и бебе кога е толку мало спијат отприлика 17/19-20 часа во тек на денот, не се секирај малечко е уште потребен му е сон :l:
    Што и да е, секогаш слушај лекар, чисто ти да си помирна. Инаку се ќе биде во ред!
     
    На marrisa му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.712
    Допаѓања:
    5.595
    Пол:
    Женски
    @Speechless блок макс се дава над 6 месеци, и во самото упатство пишува. Туширај бебе, масирај го со медицински алкохол измешан со вода 30-70 сооднос, давај почесто да цица, мислам дека за толку мало бебе далерон се даваше на 6 часа, помалку не, прашај педијатар за чепчиња.
     
    На Speechless и DaisyDream им се допаѓа ова.
  19. marrisa

    marrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2024
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    253
    Пол:
    Женски
    Нонстоп скоро спие, го будиме да јаде, го пие млекцето често до крај (некогаш знае да се успие на сред и не го допива) и презаспива одма. Еве сега три саати спиеше, стана да јаде и пак спие. Вчера само 1 час дали беше активно буден.
    Фала ти мајка. Јас забележав и дека помалце мочка денес. Не знам дали е до млекото или дека расте помалце ќе моча.

    Фала ви на сите :l:. Чудно ми е дека беше значително повеќе буден и плус дека многу ми беа полни пелените со мочка претходно. Сега е намалено и тоа. Не му давам ни вода ни чај, само на адаптирано млеко е.
     
    Последна измена: 17 август 2024
    На Skyler му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.756
    Допаѓања:
    12.075
    Пол:
    Женски
    Над 3 месеци е блокмакс.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.