Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.346
    Пол:
    Женски
    Kaкo аналгин е составот, ама не значи дека е лошо, баш ќе се распрашам по доктори. Може да се најде ако не спаѓа со парацетамол или ибупрофен, да се комбинира. Јас за мене лично, го користам комбинирано за тт, од докторка ми е кажано. Парацетамол, па ако не спаѓа по 30минс аналгин. Иначе само парацетамол како антипиретик не ми делува.
     
  2. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.550
    Има и за возрасни и за деца посебнп се .. комшивкава ептен ги пофали вика подобрп и од далерон и блокмакс а чепче детето не сака ..
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.291
    Допаѓања:
    200.446
    Пол:
    Женски
    Ист состав со аналгинот имаат, метамизол. Забранет е во доста западни земји оти има несакани нуспојави кои не се чести, ама сепак ги има.
    Аналгин кај деца во инфузии ставаат на клиника во случаи кога не се симнува темепратурата под 40 со стандардните антипиретици, инаку кај нас педијатрите не го препишуваат.
     
    На mariz, katalina, DaisyDream и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Giinna

    Giinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    4.143
    Пол:
    Женски
    Мајки ве молам за совет што да правам и како да барам чаре... Бебе 8 месеци, имаше стомачен вирус од понеделникот, значи денес 6 ти ден. Првите два дена температура 37.5-38, повраќање по 1 на ден, и без апетит. Следните 2 дена прoлив и речиси воопшто не јадеше. Намали кашички можеби 1/3 од претходно само јадеше, млеко со сила 30-60 мл 3-4 пати на ден, навечер уште 1-2 пати по 30-60мл. Последниве 2 дена воопшто нејке млеко. Почна да јаде кашички меѓутоа млеко воопшто. Плука веднаш, ни во сон навечер не можам да ја прелажам никако. Денес и друга формула и купив демек да смениме ама ништо. Што да правам, како да почне млеко да пие, колку е страшно тоа што не пие? Ќе полудам веќе
     
    Последна измена: 24 август 2024
  5. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.346
    Пол:
    Женски
    Мојов 2 недели стомачен го држеше, ама само со дијареа. Не јадеше, ама цицаше, и електролити на Бекутан му давав (Хип не го сакаше) со лажичка, благичко дека, го пиеше. Ако повраќа и има повеќе течни столици давај и електролит обавезно. Следи дали мочка, да знаеш да не дехидрира, барем 3-4 пелени во денот да се мочани треба мислам. Апетитот ќе се врати кога ќе помине вирозата. До тогаш нешто што сака давај, јас банана со ориз мислам секој ден му давав, па колку изеде толку.
    Слушни се и со педијатар. Мене мојов ми кажа важно е да се хидрира и да цица, за храна да не форсирам.
    П.с. Општо за млеко, мислам не е толку страшно што не пие. На другарка моја на 7м и се одби малиот (на молзено мајчино беше), и од тогаш дава млечни ноќни каши и јогурт, кисело млеко и слично. Ад воопшто не и прифати.
     
  6. Giinna

    Giinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    4.143
    Пол:
    Женски
    2 дена имаше течни столици само, по 2-3 пати во денот. Вода мн пиеше. Бевме денес на контрола, направивме крвна слика па ќе видиме. Почна да јаде, пивна и млеко од вчера, се надевам ќе продолжи вака
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mellow

    mellow Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2020
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Бебе 8 месеци има црвено грло и гласот и засипна ептен. Нема сила да плаче,нема глас.
    Ја прегледа доктор,на гради нема ништо. Само црвено грло. Тт нема.
    Дали би дале антибиотик?

    Ни препиша аламцин затоа што веќе недела дена и више ,и е црвено грлото,за од вчера да и засипне и гласот.

    Прв пат треба да давам антибиотик,затоа се туфкам...‍:whew:
     
  8. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.346
    Пол:
    Женски
    Па зависи од наод на грлото, ако има чепови обавезно. И крвна слика, леукоцити, лимфоцити, CRP како е. Ама веројатно си знае докторот, ние дали би дале или не , небитно. Како каже доктор-така. Поопасно е да не пие-а имало потреба, него обратно.
    Побрзо да помине :hug:
     
    На Mother of 2boys, Inana123 и mellow им се допаѓа ова.
  9. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.756
    Допаѓања:
    12.075
    Пол:
    Женски
    За засипнат глас пологично ми е инхалации да препише. Крвна слика правевте?
     
    На mellow му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mellow

    mellow Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2020
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Крвна слика правевме,ама поради примена вакцина,баш се погоди да не ни даде точен резултат.
    Ми се прејави педијатар па предложи кортаил и физиолошки инхалации,доколку не се оправи да давам антибиотик.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.756
    Допаѓања:
    12.075
    Пол:
    Женски
    Тоа е веќе друго, почнете уште вечер со инхалации зашто обично ноќе се комплицираат работите, па ќе видиш за 1-2 дена како ќе оди, идете на контрола и ако треба тогаш ќе почнете со антибиотик.
     
    На H.VAGA, lackygirl и mellow им се допаѓа ова.
  12. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.712
    Допаѓања:
    5.595
    Пол:
    Женски
    Да не се работи за ларингит? Штом има и зарипмат глас. Од црвено грло знае да се влоши состојбата, па да треба и антибиотик. Пробајте со инхалации, нас доста ни помагаат.
     
    На mellow му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.716
    Пол:
    Женски
    Кај се носат бебиња вака вон работно време каде е детска клиника итно како и да се вика ? Бебево ми дигна 39 од нигде никаде и сега како кенка на секој здив, се вцрвува со нагони за повраќање ама не повраќа. Сега одиме на приватно ама не знам каде е на државно, само Козле?
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.756
    Допаѓања:
    12.075
    Пол:
    Женски
    Козле, детска клиника во клинички центар (од главниот влез од десна страна) или било која поликлиника што има педијатар, Јане Сандански пример.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.712
    Допаѓања:
    5.595
    Пол:
    Женски
    Козле и Државна на детско.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.928
    Допаѓања:
    12.336
    Пол:
    Женски
    Бебе 6мес, само зарипнат глас 2 дена. Се друго е во ред. Исто инхалации со кортаир ми рекоа.
     
    На mellow му/ѝ се допаѓа ова.
  17. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.172
    Допаѓања:
    1.240
    Далерон колку мл треба за 6 кила и 2 месеци?
     
  18. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.346
    Пол:
    Женски
    3 do 3,5ml.
    Vikaat polovina od tezinata na bebe, znaci 3ml. A spored kalkulacija mozes i 3,5ml.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.610
    Допаѓања:
    1.433
    Пол:
    Женски
    Smeelo daleron pod 6 meseci??? Nas na klinika ni rekoja ne.
     
  20. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.928
    Допаѓања:
    12.336
    Пол:
    Женски
    А што би му дале на бебе за температура инаку? Прво и основно е патацетамол, и на самото упатство на далеронот има мерки до 3мес и понатака по возраст. Од прв ден може да се дава, само соодветно на килажа.
     
    На sani99 и DaisyDream им се допаѓа ова.