1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Sun&Moon

    Sun&Moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    781
    Допаѓања:
    1.098
    Пол:
    Женски
    Како нова мајка што детето и почна во градинка имам едно прашање.
    Од минатиот петок болна, уште има мрсули и се закашлува особено навечер. Значи веќе една недела.
    Дали се смета веќе за оздравена и можам да ја пуштам во понеделник во градинка?
    Вака си е весела, енергична и насмеана.
     
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.928
    Допаѓања:
    12.336
    Пол:
    Женски
    Да знаеш дека речиси постојано пола група е со мрсули и кашлици. Ако е свежа, енергична, без температура, јаде нормално, слободно праќај.
    Ќерка ми иде во градинка веќе 3 години, цело лето беше во Струга со баба и, минатата недела почна пак во градинка, до средата веќе имаше мрсули. И го перам носот, и си тера. Таман работа ако за малку мрсули остане дома, никогаш нема да оди повеќе од 3 дена.
     
    На lackygirl, Kikikikiri0405 и Sun&Moon им се допаѓа ова.
  3. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    Majki , dali nekoja ima slusnato za slednovo
    Bebe go nosev radi povrakanjeto so remedika i istoto mi go kazaa bil prejaden ili od racete sto gi butka vo usta.
    Mene me zagrizuva slednovo
    Ispod gradata na 5 cm ima edno kao malo vdlabnatince od raganje uste e sea doktorkata spomna za nekoja akcesorna bradavka i nekakva povrzanost so urinaren sistem.
    Isto na slusalki slusna nekoj sum na srce sto prethodno ne bil dijagnosticiran ni pri raganje ni nikade.
    Bebe ima 9 m.
    Zasto ja sum so srceva mana malku ne mi e verno duri sea da se dijagnosticira sum vie sto mislite .
    Mojata sostojba ne e nasledna a problemot mi bil otkrien uste pri ispis od bolnica koga sum se rodila
     
  4. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.199
    Допаѓања:
    7.718
    Пол:
    Женски
    Јас ќе ти кажам слично искуство на моја пријателка. Тоа отворче се затварало при првиот плач кога се раѓа бебето. Неа после некое време за малото и рекле дека е отворено и дека има шум на срце па да се направи контрола за 6месеци да се види дали е затворено повлечено. Измеѓу на 5 педијатри биле за настинки,контроли итн исто ниеден не го чул. За на крај нејзина другарка што бебето вистина го имала тоа и рекла дека тоа се слушало при дишење и без слушалки. Сакам да кажам, тешко да промакне на раѓање па и сите следни контроли. Ако сите доктори велат дека го прејадуваш, не си прај јадови да бараш со сила нешто да не е ок со бебо и пробај смени со храната. Ете види уште за шумот кај ве препратиле и не мачи дете по доктори со вируси, сипаници,ковиди и што уште не.
     
    На Emilija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    2.469
    Пол:
    Женски
    Девојки, со мм бевме настинати, т.е јас сеуште не сум целосно оздравена, син ми фала богу засега нема симптоми и се надевам така и ќе остане. Следна недела треба да прима вакцини, по леукоцити би се видело доколку има нешто? Црп за да се испита треба крв од вена или прст?
     
  6. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.445
    Допаѓања:
    38.742
    Пол:
    Женски
    Секое второ дете има физиолошки шум на срце кој се губи понатаму. Не е ништо страшно и затоа не ти кажале ако претходно слушнале педијатрите. Кај малата од раѓање има шум, два пати беше на ехо на срце и се беше во ред. Кај големата дури на 5 год матичната примети шум, ама беше настината и најверојатно тоа беше причината. Бевме на ехо и екг, сѐ испадна во ред
     
    На Emilija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.978
    Допаѓања:
    76.276
    Пол:
    Женски
    По кс се гледа ако има нешто. ЦРП од прст.
     
  8. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    2.469
    Пол:
    Женски
    Мајки син ми качи 38.2. Прво дете ми е и немам баш искуство. Дадов ефералган само што проба ми исповрати два пати во млаз, дали дека е многу благ. Го одбива не сака да го пие. Кој сируп за температура не е толку благ? Го избањав и ставив лепенка. Во кој случај се става чепче? И лепенка на колку време да менувам или може штом се стопли нова? Да знам што да правам, сабајле секако ќе го носам на педијатар.
     
  9. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.199
    Допаѓања:
    7.718
    Пол:
    Женски
    Пробај со кромид во чорапи или оцет разреден со вода, држи го со помалце облека,туш без мокрење глава...често на града. Кај нас држеше температура 3 дена и магично исчезна. Ќе бара да нана често,успивај го нека се одмори. Чепче велат над 38.6 зошто тие се јаки директни, на 6ч се ставаат. Хидрирај го по малце со лажиче земете на хип електролити што се во шишенце.. не знам колкаво е ама нуди млеко почесто да не дехидрира
     
    На DaisyDream и Bella.alleB им се допаѓа ова.
  10. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    2.469
    Пол:
    Женски
    Фала за советите, иначе е 4 месеци. Го избањавме само надоле и со лепенката се спушти на 36.7 сега за сега.
     
    На DaisyDream и Fenix05 им се допаѓа ова.
  11. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.758
    Допаѓања:
    12.079
    Пол:
    Женски
    Остави го до 38.5 нека се бори телото само, а штом повраќа тогаш земи си чепчиња по состав парацетамол од 80мг и ќе ставаш кога ќе тргне накај 39. Кога се рацете и нозете ладни ќе го покриеш убаво да се стопли, кога ќе се стопли раскомоти го. Сируп јас го користам само тој плавиот на Алкалоид, од тој симнуваат.
     
    На Mother of 2boys, sani99, Bella.alleB и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    Neznam dali slusnala nesto pogresno zasto imase i nekoe mrsulce pa da ne i prohrcilo toa denes sekako ke go nosam kaj maticen da zakazeme eho
    Kade bevte vie na eho, jas kaj dr. Kacarska odev za mene dodeka me preflija za vozrasni ama sea mi kaza deka e vo penzija
     
  13. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.174
    Допаѓања:
    1.241
    Далерон ли?
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  14. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.445
    Допаѓања:
    38.742
    Пол:
    Женски
    Не сум од Скопје јас. Инаку ако е настинато детето нормално ќе се слуша шумот
     
    На Emilija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.758
    Допаѓања:
    12.079
    Пол:
    Женски
    Ако прашуваш за сирупот Парацетамол пишува на него, плав од Алкалоид.
    За чепчињата ако прашуваш земи далерон, парацетамол, ефералган, се тоа е исто парацетамол се сите.
    И имај дома Блокмакс сируп, се дава после 3 месеци за високи температури и температура што не се спушта од парацетамол.
     
    На Fenix05, Bella.alleB и sani99 им се допаѓа ова.
  16. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.901
    Допаѓања:
    40.143
    Пол:
    Женски
    На клинила Констандина Кузевска Манева ил иако сакаш приватно Иван Милев ќе го бараш (ординира во кардиовита и во жан митрев).
     
    На Emilija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.758
    Допаѓања:
    12.079
    Пол:
    Женски
    Дали вашите новороденчиња кога дишат им се крева стомачето? Знам дека е лош знак кај поголеми деца затоа два дена не можам да спијам, само го анализирам. Вака е добар, јаде, спие, нема никаков симптом за болест само ова со мешето ме загрижува.
     
    На sani99 и marrisa им се допаѓа ова.
  18. tinkerbell22

    tinkerbell22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2024
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    3.199
    Пол:
    Женски
    Даа, иста беше и мојата јас и на доктор пратив видео ми кажаа дека е сосем нормално .
     
    На lackygirl и Skyler им се допаѓа ова.
  19. justonequestion

    justonequestion Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2021
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Zdravooo, edna nedela smee na noseto imaaa sitni bruncinja (tocki) velat deka se milia ,pa me interisira za kolku vreme isceznuvaat i dali treba da me zagrizuvaat :)
     
  20. Irimiri

    Irimiri Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2021
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Моето имаше. Му се изгубија до трет месец мислам. Сега нема ништо. Две години е.