1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.111
    Допаѓања:
    1.594
    Пол:
    Женски
    Мери колку вдишувања има во минута. Се што е над 40 е многу. Може да е пневмонија може да е фарингитис или ларингитис. Извади го на ладно, ако се намали бројот на вдишувања не е пневмонија, но во секој случај лекар ви треба.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.821
    Допаѓања:
    25.768
    37.2 / 37.3 не се смета за покачена температура. Во денот може да варира, зависи кога мериш, како мериш.

    Има многу студии дека нема поврзаност меѓу висока температура (над 38) и вадење заби. А има многу вируси со симптоми само покачена температура. И најчесто тоа поминува за 3 дена само од себе.

    Син ми летово на 2 пати имаше температура по 2 дена од 38/ 38.5, со сите мирни параметри. Не извади ни еден заб тогаш.
     
    На Fenix05, Spidy и DaisyDream им се допаѓа ова.
  3. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    896
    Пол:
    Женски
    На малото му се појави црвенило на газето откако започна со тврда храна (столица). Летово беше повеќе голо па некако не му беше толку истакнато црвено, го третиравме со крема од винк на бејбилав. Овие денови е ептен црвен (на образите околу анусот), не е пеленска реакција бидејќи не му се ни намалува ниту зголемува црвенилото, како рапаво му е. Пробав и со павловичева бетер му се вцрвени. дали се соочувала некоја со ваков проблем и да ми препорача маст или крема? Сакав да пробам со веледа или мустела следно..
     
  4. marrisa

    marrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2024
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    351
    Пол:
    Женски
    Пробај со судокрем.
     
  5. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.821
    Допаѓања:
    25.768
    Гингира одма ќе помогне.
     
  6. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    836
    Допаѓања:
    938
    Пол:
    Женски
    Majki bebe od cetvrtok ima temperatura 38 pa nagore sinoka 39.3 kaci sega sne vo bolnica mi velat treba da pravat ispituvanja i ke ne zadrzat od 3do 5 dena. Kakvi ispituvanja pravat znae li nekoja da mi kaze za drzavno zboruvam. Oti lezenjeto ovde samo paniki mi prae ni mozam da ja iznesam na vozduh ni spie ni nisto, i davat sirup sto i doma i davav kacuva temp na 7 8 chasa, malku crveno grlo i mrsoli
     
  7. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.821
    Допаѓања:
    25.768
    Крвна слика правеа? Ти кажаа дали има нешто на слушалка? Зависи од тоа, може да прават ренген, пулмослајд, дополнителни крвни анализи.
    Во која болница сте?
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    836
    Допаѓања:
    938
    Пол:
    Женски
    Krvna slika pokaceni malku leukociti, vo normala hemoglobin takvi bea i vo crtvrtokot, pravea i rengen i toa e vo red nema nisto ( ne znam sto treba sto ne ama rekoa deka e vo red) i srga uste urina cekame na slusalki nisto samo malku crveno grlo pedijatar so tie rezultatiti rece virus ama vcera deka ne spustase zatoa dojdovme i ne zadrzaa
    @KuklickaSk
     
    Последна измена: 28 септември 2024
  9. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.821
    Допаѓања:
    25.768
    Па не знам каде сте ама не би требало да ве задржат ако е се мирно. Може за да не дехидрира од температура. Прашај ги што испитувања ќе прават.
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    836
    Допаѓања:
    938
    Пол:
    Женски
    Vo kavadarci vo drzavna epa gi prasav mi rekoa sega mokraka posto cuca kako ja presoblekuvam vo toj moment mocka i i nemaat iste zemeno. Za dr so ke ispituvaat ne mi kazuvaat. Im bilo praksa da zadrzat 3do 5 dena za deca do 1 god.
     
  11. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.268
    Допаѓања:
    7.983
    Пол:
    Женски
    И моево кога беше со 38.7 температура во Систина рекоа да останеме но јас на моја одговорност го однесов дома. Освен тт немаше ништо буквалмо за да го траумам таму и да штанцаат евра. Фала богу ако нешто се влошеше ќе одевме одма. Така што сигурно ве држат за да следат како ќе се однесува со тт, давај често да цица. Ако е вирусов што го фати моево 3 дена држи висока температура и после е како ништо да не било
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    836
    Допаѓања:
    938
    Пол:
    Женски
    И јас така мислам дрка е превентивно значи само температура сега на 10саати качува , и малку црвено грло, ама ако нешто имаше и матичната од старт ке не пратеше сиг немаше да не оставе така дома да седиме дека се исти резултатите и во четвртокот и денес. Денрс и е 3ти ден и дека се подалеку неккао качува тем и јас мислам ке и мине утре оти збрлавев овде, башка и јас сум настината од неа ме прифака се
     
  13. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    366
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Женски
    Majki bebe na mm mu se udri vo masa megu ocinjata ima malku modrica dali da go nosam na lekar ili sto da mu stavam
     
  14. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.821
    Допаѓања:
    25.768
    Ако се однесува нормално, не повраќа, не спие многу, нема крв или голем оток, ништо не му е.
     
  15. Joraa

    Joraa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2021
    Пораки:
    751
    Допаѓања:
    932
    Пол:
    Женски
    Mamicki imam mala od 2 godini i obozavat mleko znaci ne mi zaspivat ako nemat sto da piet nikako. E sega doktorot ni rece samo po 1 casa mleko deka hemoglobinot mu bese 104 posledno i da probam pomalku so sok navever da e zaspija. E sega sto sok bi mi prepracale barem do nekde da e pozdravo i bes sekeri
     
  16. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.027
    Допаѓања:
    12.540
    Пол:
    Женски
    Нема сок без шекери, дури и тазе да цедиш во тој момент. Не си отварај дупла работа, сега да се одвикнува од млеко, па после да се одвикнува од сок. Само вода ноќе ако ептен е жедно детето, нема потреба од млеко, сокови, чаеви. Не само хемоглобинот, забите ќе ги испорасипе, па пак проблем за понатака.
     
    На јolene, Luna91 и DaisyDream им се допаѓа ова.
  17. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.720
    Допаѓања:
    1.578
    Мајки искуство некок со доктор јадранка во ремедика?
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    896
    Пол:
    Женски
    Др Живковиќ беше кога се пораѓав. Искуството мое лично е 50/50. Дали би ја препорачала? Хм, да, но да знаеш следи според статистики повеќе. Не е според детето туку како е по книга
     
    На prinstongirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Bellaa1234

    Bellaa1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    734
    Допаѓања:
    871
    Пол:
    Женски
    Majki po kolku kapki vit c davate, onie koi koristat supplementi za zelezo? Pedijatarot ne mi rece tocno, bebe ima 8,5kg:)
     
  20. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.140
    Допаѓања:
    18.245
    Сум давала по 7-8 пишува на упатството