1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    12.544
    Пол:
    Женски
    Треба да се провери секако, ама најверојатно е жлезда ако е подвижно и не е болно. Премногу често потекуваат кај деца, нема потреба од паники. Може и да ја снема до понеделник.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.409
    Допаѓања:
    4.842
    Пол:
    Женски
    @Spidy ,ќе те означам и јас. Не сме за кај бебињата ние. Исто како жлезда има и ќерка позади на главчето на едната страна, во долниот дел, на кај вратчето што е.
    Настината беше пред некој ден кога ја напипав. Подвижна, не реагира на болка кога ја допирам таму. Веќе е оздравена да речам, жлездата стои, нема промена ни во форма, ни големина, ни пак е повлечена.

    Матичната би можела да утврди што е, или да бараме упат за хирургија веројатно или каде би требало?
     
  3. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    12.544
    Пол:
    Женски
    Мислам дека и до неколку недели по болест може да се зголемени жлездите, особено тие на вратот, под брадата, на тилот. Ако се воспалени, црвено, болно, се гледа дека детето сеуште се мачи со нешто, тогаш се третираат. Ама обично се лечи основната болест, па тие ќе се повлечат сами од себе.
     
  4. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.409
    Допаѓања:
    4.842
    Пол:
    Женски
    Воопшто не е црвено, дете весело, си јаде, си пие. Буквално да не правевме фризури со колата мислам немаше ни да ја забележам. Баш под косата е.
     
  5. _budaletinka*

    _budaletinka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2022
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    1.001
    Пол:
    Женски
    Бебо 2дена не беше какано денес сабајле се искака убаво дури лом беа направени и шпикозни спиеше и сега стана па се напнуваше и се искака пак .. приметив малку црвенко дали е можно да е од напнувањето дури беа цели очиња со солзи и црвено на лице од напнување ... се извинувам за сликава ..
     

    Прикачени фајлови:

  6. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.584
    Допаѓања:
    1.130
    Мајки на колку часа може да се става чепче ефералган од80мг кај 7 месечно бебе? И ставив во 7 почна да се спушта и сега пак и се крева температурата? Исто почна да кашла многу и носот и тече.
     
  7. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    7.988
    Пол:
    Женски
    На минимум 6ч чепче а за толку мало бебе следи кашлица со доктор.
     
    На malecko5 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. augustd

    augustd Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    1.175
    Допаѓања:
    11.293
    Пол:
    Женски
    2 i pol godini sme, go imame otkako.pocna da ja drzi ubavo glavata ispravena go primetiv. I na lekar go gledaa i ni kazaa deka ne e strasno , deka ima mn zlezdi vo toj predel. Isto e kako topce podvizno,a jas gledam deka i jas go imam, samo od drugata strana, pa ne se stresiram. Inaku zdravstveno sme se ok.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  9. 1001Ana1001

    1001Ana1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2022
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    112
    13м бебе, одеднаш два пати интензивно повраќа без никакви претходни симптоми. После повраќање среќен, весел, растрчан. Нема други симптоми. Освен вода, не сака електролити и не сака да јаде.

    што давате во вакви ситуации и дали ќе не чека инфузија со оглед дека одбива и никогаш не сака да пие ништо освен вода?
     
  10. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.584
    Допаѓања:
    1.130
    Фала ти. Да обавезно ќе ја носам на лекар да ја слушне,
     
  11. WhiteCat33

    WhiteCat33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2020
    Пораки:
    775
    Допаѓања:
    1.317
    Пол:
    Женски
    Јас сум од памет извадена , сабајлево додека го доев мажотми во вретење во спиење го удри по главата си лакто, и тоа некаде на преден дел незнам точно каде зошто сум во паника бебетп спиеше и почна да плаче брзо се смири ама ние сме преплашени;(:worried: како можеше да ни се случи вакво нешто ;( незнам веќе што да правам
     
  12. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    50.318
    Пол:
    Женски
    Да не има некој вирус со температура и колку дена трае?
    Ќерка ми вчера качи 38.6 сега пред еден саат имаше 38.
     
  13. merriel0

    merriel0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2023
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    433
    Пол:
    Женски
    Ваљда се слични препораки ко кога ќе падне бебле. Следи го.
    Инаку и јас ни се има истото случено... Бебле заплака мислам од што се уплаши. А ние се стресувавме. Се заврши во ред. Мислам нема место за паника.
     
    На WhiteCat33 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.040
    Допаѓања:
    75.807
    Пол:
    Женски
    И на мојава е ваква столицата, а она кака по 10тина пати во 24ч(за 10 дена ќе е 3м). Јас сумљам па дека лактоза и смета... дека лигава столица, чести столици и исто имаше крвче малку повеќе и од ова еднаш... најверојатно од напнување и кај неа, пак немала.
     
    На _budaletinka* му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    7.988
    Пол:
    Женски
    Има, 3 дена висока тт, црвенко грлце, малце затнато, после ко ново беше. Хидрирај, нуди млеко, давај за температура