1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Здраво малата е 2 месеци а ова се појави недела по раѓањето, ни расте ни се намалува не го чепкам страв ми е, искуство?
     

    Прикачени фајлови:

  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.666
    Пол:
    Женски
    Закажи си на детска хирургија да го видат, ама мене ми личи на хемангиом, не е опасно има и тема за тоа тука прочитај. Со тек на време може само да исчезне, синко имаше 2 помали ептен точки и едно на ноџе така 2цм, сами избледеа со тек на време.
     
    На Мецаа91 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Мајки на малата во внатрешноста на устата и се појави нешто како бело, изгледаат на афти. Не на жлебињата туку на мекиот дел на устето.
    Јас си поврзувам да не и е од пред некоа ден од топло јадење, не беше врело ама ете може незнам да проценам. План ми е да одам за некој час на педијатар да си дојде маж ми, а сега се мислам од што и како...
    Да се надополнам.Немала температура овие денови, поспана е и на моменти растревожена .
     
  4. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Неможам да се редактирам. Бевме на доктор ни кажа дека е габична инфекција и да не ставаме ништо. Направиме крвна слика, хмг 115 рече дека е добар, но леукоцити покачени, ни кажа настината дека е, немаме никакви симптоми, ни даде да прима витамини.
     
  5. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    И на мојата цела уста така и беше бела, тоа е габична инфекција афти и да ја чистам со газа и растворена сода во зовроена вода и помина за некој ден
     
    На BabyT* му/ѝ се допаѓа ова.
  6. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Да ќе пробам утре така да ја исчистам мада чисто сумљјам едвај ја виде докторката.
     
  7. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    Мене ми рекоа во зовриена вода 1л едно мало лажиче сода, јас ставав пола доза, пола литар со пола лажиче и мала газа на прстот тенко ја топев и поминуваш низ устето и образите внатре ќе ти плаче малце ама ќе и се исчисти, и после тоа мораш и ти да се чистиш ако цица и градите исто со тоа ги листев зошто се пренесува.
    Можеш и физиолошки раствор во носето да ставаш ако е затната малце од настинка нас ни помагаше тоа
     
    На BabyT* му/ѝ се допаѓа ова.
  8. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Ќе пробам денес, да цицаме еве 8м, прв пат вака и се прави.
    Инаку нема никакви симптоми за настинка, нема мрсоли, не кашла нема слајм ама докторката рече дека била настината, претпоставувам според крвната слика, леукоцитите беа покачени.
     
  9. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    @BabyT* првпат слушам габична инфекција да не се третира, може да се влоши па и кај тебе на гради да се префрли... можело барем совет за чистење со сода бикарбона да ти даде педијатарот ако не друго.
    Има Нистатин капки за таа намена ако содата не помогне. И обавезно и твоите брадавици треба да ги мачкаш оти инаку ќе си правите пингпонг ефект.
     
    На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
  10. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Мене ми е чудно што ми личи на плускавици ие баш на делот кога ќе го подигнам нагоре устето.
    Сега гледам горната единица и е пред пукање, може да е од тоа? И леукоцитите да се од тоа покачени? Немам памет ама ич не обрати внимание на тоа, а за тоа ја однесив на лекар.
     
  11. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Не знам мила вака да кажам на невидено, габична инфекција се како бели наслаги на внатрешноста на образите и на јазикот. Леукоцитите колку се покачени?
     
  12. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Таму остана крвната слика кај матичната, да не тропнам безвезе али скоро дупло од границата.
    Ми вели мала настинка,само витамини.
    Како и да е ќе видам дали ќе исчезнат тие за ден два ако не ќе одам и друг доктор да ја види.
    Инаку сега не смеам да и ставам вакцина така?
     
  13. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Женска премести го прашањето во итно за деца таму сигурно повеќе ќе прочитаат.
     
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Не вакцинирај никако со толку покачени леукоцити, пред вакцина ќе направите нова крвна слика.
     
  15. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Извини те испозамарав, успеав да го сликам тоа, почна да се шире.
    IMG_20190914_083344.jpg
    Ги замолувам и другите мамички ако знаат што е да ми помогнат.
    Мене ова не ми изгледа за така да го оставам.
     
  16. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    На соор ми личи, не бидува да не се третира и самата си приметила дека се шири. Прати и слика на матичната, па нека ти каже дали да земеш Нистатин капки. Во меѓувреме можеш со раствор на сода бикарбона на поминеш.
     
  17. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Фала многу и пишав пак на матичната. :hug:
     
    Последна измена: 14 септември 2019
  18. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    афти се моето дете често ги фаќа. Гледај да ме става раце во уста зашто од нечистотија излагаат ќе мачкаш со гингивал гел малку е скап ама мора. Со прополис е има ефект на ладење. Имаш и спреј ама тој многу пече тешко да издржи.
     
    На BabyT* му/ѝ се допаѓа ова.
  19. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Пред тоа и ставав гингивал гел баш за жлебињата и многу плачеше па престанав. Педијатарот ни препиша Нистатин еве и ставив пред пола час и си заспа, незнам дали одма делува битно се смири.
    За ставање, става се во уста и нас не јаде, колку можам гледам да одржавам чисто ама идеално нема :)
     
    На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
  20. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    е сега 100% чисто дезинфицирано не иде,мора и имунитет да стекне ама нас ни велеа барем рачињата да му се чисти пошто тоа најчесто му е во уста.

    Со првото вака бели наслаги му излегоа на јазичето, "талог" од млекото (на ад бевме со него) и ни дадоа нистатин раствор и исто со сода растворена во вода да го чистам
     
    На Bupalu и BabyT* им се допаѓа ова.