1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Ај и овде да прашам...фитобалм гел балсамико за на гради , грб дали знаете во која аптека има?
     
  2. Elinora

    Elinora Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    550
    Пол:
    Женски
    Мајки, решение за воспалено газе, ама веќе дури како да и помодре денес... Редовно мијам раце пред/после соблакање, прв пат вака ми се дешава, дури мислам на матична да идеме. Ставам јекодерм неколку пати ама изгледа ефект нула.. Денес два пати ставам камилица на памперсот и уште нема резултат. Ве молам за помош!
     
  3. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Земи мустела за миење и веледа за пеленска регија крема.
     
    На Elinora му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Elinora

    Elinora Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    550
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам бескрајно, ќе пробам!
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  5. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Кај бебе од 2ипол месеци со болно уше и дадена терапија otol h 2x1 а во упатството пишува за деца над 2 години. Мислење?
     
  6. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    кантарионово масло. Со најмалку 2-3 користење ќе видиш резилтати
     
    На Elinora му/ѝ се допаѓа ова.
  7. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Марчи отол х јас колку што знам, се само за ублажување на болката, значи не ти го лечи увото. Нека ме корегира некои што знае поточно. Остај тоа и малецко што е.
    Мене ако ме прашаш, а имам поминато многу воспалени ушиња со децава мои, терапија за воспалениа на уво ретко ни поминала без антибиотик, дали на уста, дали локално. И маслото оти-кон (сега има и некое исто во составот само по друго име) на природна база.
    Сепак многу ти е мало бебчето за играчки играње, и било што на своја рака да дадеш. Ноќва ја би ја поминала со парацетамол на уста за болката. А сабајле на специјалист да си го однесеш убаво да го види увото и да пише терапија за возраста.
    И да, скоро на сите лекови пишува за над две години,а ги даваат и на помали, но твоево па е многу мало.
     
    На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
  8. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    кај нас во сабота биди благодарен негде ако најдеш било кој да го прегледа. Па камоли специјалист - тоа дури понеделник. Се јавив кај матичниот праша дали му е затнато носето. Викам не рече не ставај капки во увото пробај само со парацетамол ако не помине ќе се јавиш утре ќе ти дадам антибиотик. Ако немаш голема мака понеделник на преглед па ќе видиме што е. Друго ме мачи. Појдовме убаво на детско одд како го прегледа и како заклучи па дека е увото му се чудам. А рече штом реагира на допир тоа е. (facepalm) нели па има едно апаратче во уво се става и со него нешто гледаат. Епа овој не ни погледна во увото. Рече капче да ставам облоги со топла крпа и терапијата. Еве ништо не ставив па добар е.

    Инаку за составот на отол јак бил и со антибиотик.
     
  9. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Треба преглед со отоскоп за сигурно да се каже дали е ушна инфекција и брис од уво за бактериска инфекција
     
    На Lolipop23 и marchi-cool им се допаѓа ова.
  10. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    е а тоа се нервирам бе како се ги фаќа децава за викенд кога ни доктор ни специјалист ни ништо нема. И големиот абе 90 % за викенд се разболува. Сега ќе чекам понеделник за подетални испитувања
     
  11. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    Не ми текнува колку имаше малата али и дадоа цефалексин сируп ради увцето, побарсј второ мислење ако мислиш дека треба
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  12. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    ништо ич нема од увото. Буцкам околу уше стискам не дава реакции. Па врарив сируп во аптека т.е заменив за чајчиња плантекс. Се сомневам на проблем со мешето. Последниве дена кака 3-4-5 пати ама количински малку. Ми се чини ко да не се празни доволно .
     
  13. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    За празнење нас ни помага линекс бејби пробиотик.. Не знам како али и помага.. Ама сепак консултирај се со педијатар мало ти е бебето
    Мислам дека и мојат не покажуваше некои посебни знаци освен што беше мн кенкава а да и се фати и гсалот различно ми плачеше звикот, и така ја однесов на контрола и проверија и ушињата
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Пробиотикот е за регулирање столица. Не само за дијареа. Туку за регулирање. :)
     
    На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    Дека на некој не им делува затоа :D
     
  16. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Ако има посериозна причина, да, не делува. Ама на здраво дете и те како треба да делува :)
    За мрзливи црева или дијареа поради стомачна бактерија Пробиотикот е џабе.
    Едит. Син ми од 5ти ден откако е роден прима пробиотик. Баш на новороденчиња е потребен за црвена флора.
     
    На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
  17. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Кај некои делува и лошо.
    Бебе мое од пробиотик не можеше да искочи у вц по 5дена, плус како престанав да давам магично му престанаа и грчевите.
    Никогаш повеќе не ми падна на памет да му дадам, криво ми е и тие 3м што давав, ми се измачи бебе :(
     
    На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
  18. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.953
    Допаѓања:
    20.834
    Исто делуваше и кај син ми,со тоа што јас му давав до 5,6месеци и имаше грчеви,престанав да му давам пробиотик грчевите за неколку дена престанаа. И јас си викав,како не ми текна порано да му го прекинам,сигурно немаше да се измачиме толку и двајцата.
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Darija*

    Darija* Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2019
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    Мајки бебе ми има 37 со 1 температура, секако ќе носам на педијатар, дали има простор за паника затоа што и пред некое време имаше 37 и педијатрата ми рече дека е нормална темп. Знам дека и сега истото ќе ми го рече
     
  20. babydust

    babydust Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2017
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.696
    Пол:
    Женски
    Точно ќе ти го рече затоа што е нормална температура.