1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466
    Можно е да не сака да цица бидејќи не може да дише. И ставаш капки некакви? Пробај одма после тоа да и дадеш да цица па ќе видиш дали ќе сака.
     
  2. Xana1318

    Xana1318 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2019
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Majki mi treba sovet
    Kerkata mi e 16 meseci
    I naednas mi kaci 39 tem
    Ja odnesovme na lekar
    CRP i bese skoro 30
    Pedjjatarot mi kaza deka ima nekoja infekcija a gradite i grloto i se cisti
    Samo sho trombocitite i leukocitite
    I se bajagi padnati
    Mi vele nesto i gi namaluvalo
    A ne se znaelo shto
    Mn se nerviram
    Kako moze da ne se znae od shto
    Sega prima edna kupica lekarstva
    Neznam shto da pravam
     
  3. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.104
    Допаѓања:
    164.662
    Високо црп (над 30) значи бактериска инфекција, веројатно ви дале антибиотик, пробиотик и се што докторот сметал дека е потребно според дијагнозата. По 3 дози антибиотик би требало да се подобри состојбата. Нема простор за нервоза, ќе помине брзо.
     
    На Xana1318 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Xana1318

    Xana1318 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2019
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Ne ne bese 30 ama priblizno 27
    Mi kaza deka ne se raboti za bakteriska infekcija
    Povekje gi napagja krvnite zrnca
     
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.675
    Пол:
    Женски
    Мајки , ми треба совет. Како познавате дека бебето има пролив? Малово се искака за 2 часа 4 пати. Првиот пат беше обилно , а останатите пати не толку. Сега не знам дали се докакала или.. и третиот пат видов трага крв во изметот :sweat:
    Нормална си е, нема знаци на настинка , весела си е , спие нормално (баш сега заспа)
    Изметот има златно жолта боја
     
  6. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.226
    Допаѓања:
    7.313
    Пол:
    Женски
    Следи ситуација, за пролив сметам ако за еден саат има повеќе од 4-5 течни столици.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  7. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Ниски леукоцити мислам дека укажуваат на вирусна инфекција, без разлика на црп-то. Покачени леукоцити и гранулоцити укажуваат на бактериска инфекција. Ама да не се правам доктор, пошто ова го пишувам од искуство со моите деца.
     
    На Xana1318 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    нема простор за паника. Ако се над 5 столици во еден сат тогаш станува збор за проливче. Можеш чајче да дадеш. Мене ме советуваа демек настинато му е мешето (не знам каква е таа настинка само на стомачето) и тогаш се препорачувало да се затопли мешето. Со пелена е најдобро.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lady.N

    lady.N Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    1.130
    Мајки ај да слушнам совет, бебе од сабајле крена тт 38.9 ректално мерена со живин термометар. Беше омалаксана и плачеше многу и носето и течеше како водичка мрсолчиња. Дадов ефералган околу 12ч и ставив капки во носот и дадов ц витамин 3 капки. Спушти тт носот престана да тече и беше повесела си играше, изеде околу 50гр каша и цицаше (апетит има како и вообичаено, не е некој јадач). Сега заспа ама како пак да има благо покачена тт. Дали да ја носам на доктор што мислите или да чекам до утре?
     
  10. Корнелија

    Корнелија Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    1.121
    Пол:
    Женски
    Провери да не се воспалени увцата.
     
    На lady.N му/ѝ се допаѓа ова.
  11. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Прати ја ноќва и почекај до утре. И да е вироза, 3 дена најчесто креваат Т.
    Кр.слика да правите најдобро е 24ч по првата Т.
    Давај антипиретици, лади, туширај. Нема периодот некој кој не е настинат. Ќе помине.
    Ако се воспалени ушите ќе вреска од болка. Не знам оти веднаш се фаќате за нив и ги правите непотребни паники.
    Најдобронамерен совет, период на настинки и вирози е . Нормално е малите да креват Т. Нај нај често не е ништо опасно и мине за неколку дена.
     
    На kikin и lady.N им се допаѓа ова.
  12. lady.N

    lady.N Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    1.130
    Фала ви многу на советите. Сепак ја однесов на доктор оти ми качи пак тт 3 саати откако дадов сируп. Плус поврати и не ми се оставаше така оти сум сама дома со бебе. Е сега пак сум во дилема оти ни дадоа антибиотик демек било бактериско, е не беше нашата докторка и не знам дали да барам второ мислење, ама не ми се малтретира бебе по доктори пак :| еве ја крвната слика, ако има некој што се разбира нека каже мислење
    20200115_194525.jpg 20200115_172901.jpg 20200115_194525.jpg 20200115_172901.jpg
     
  13. Корнелија

    Корнелија Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    1.121
    Пол:
    Женски
    Не секогаш се воспалени до тој степен. Синко мој пред една недела тоа го помина. Имаше тт, мислевме вирус, па излезе дека и ушите се воспалени. Среќа поминавме само со капки. Воспалувањето на ушите има степен, чисто информативно ;)
     
    Последна измена: 15 јануари 2020
  14. Корнелија

    Корнелија Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    1.121
    Пол:
    Женски
    Според мене вироза е, на леукоцити 5 даваат антибиотик, боже мој. Мене на 11.7 ми даде матичната, без ништо друго проверено, демек бактериско, ама јас појдов на приватно и слатко се насмевнаа кога ја видоа крвната слика и состојбата на детето а препишале антибиотик. Мајка, нека направат брис ако мислат дека е бактерија
     
    На lady.N му/ѝ се допаѓа ова.
  15. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.654
    Допаѓања:
    121.700
    Брис напрај во меѓувреме
    Не ми личи сепак на бактериско
     
    На lady.N му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Качени леукоцитии се бактериска, а црп не е високо, што значи нема потреба за антибиотик.
    Како што кажал ви докторот има нешто со крвните зрнца, се надевам ви дадоа упат за на клиника... Секако, слушај си матичен и примакте ги лекарствата, да не паметуваме овде. Со лесно.
     
    На Xana1318 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. lady.N

    lady.N Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    1.130
    Ми рече демек според тоа подоле neu што било покачено и леукоцитите ќе се покачеле уште било рано. Ми вика од вирус се развила и бактерија. И ми вика ако ти е сумљива утре донеси ја да испитаме и урина. Е тука ми стана нешто чудно, или е бактерија или не е, што има да испитуваме кога она веќе ми даде алмацин. А ич не ми се дава антибиотик на 8 месеци бебе. Стварно не знам дали да си ја послушам интуицијата, ама па да не направам полошо. Срце ми се кине кога ја гледам малата ваква...;(
     
  18. lady.N

    lady.N Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    1.130
    Ова го најдов на нет
    Visoki leukociti najčešće pokazuju da u organizmu postoji infekcija, i to pre svega bakterijska. Međutim, povećan broj leukocita može da ukazuje i na druga oboljenja. Zato nemojte da uzimate antibiotike na svoju ruku ako vam je, recimo, zapušen nos, a vidite da su vam leukociti visoki. Ovo je važno i zato što leukociti mogu da skoče usled psihičkog stresa, intenzivnog vežbanja, pušenja cigareta ili uzimanja nekih lekova.

    Lekar će znati da je reč o bakterijskoj infekciji ako vidi da je istovremeno povećan udeo neutofila u leukocitarnoj formuli i CRP. U tom slučaju ukupan broj leukocita sam po sebi uopšte ne mora da bude povišen. Zato ne donosite zaključke sami!

    Padaju od virusa

    Nizak broj leukocita najčešće je posledica virusnih infekcija, a potom i pojedinih autoimunih oboljenja (lupus), oboljenja jetre ili slezine, malignih oboljenja kostne srži, uzimanja lekova. Kod virusnih infekcija se najčešće sreće povećanje udela limfocita u leukocitarnoj formuli, a da pri tome ukupni leukociti i mogu i ne moraju da budu povišeni, a CRP obično ostaje ispod gornje granice referentnih vrednosti ili bude blago povećan.
    Значи сепак изгледа докторката е во право.
     
  19. lady.N

    lady.N Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    1.130
    Пак сум јас, дежурам цела ноќ, малата изгоре од тт, камо да речев инекција да примеше. Сирупот не сака да го пие, плаче се зајдува и повраќа кога го давам на сила. Голтна малку сируп, заспа со 37.7 во 2, во 4 се разбудив гори 39.5 и тоа не измерив убаво може и повеќе да имаше. Срце ме боли. Дадов сируп нешто голтна нешто плукна ама не форсирав да не поврати пак, ставив и чорапи со оцет и вода. Што да правам друго???
     
  20. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    Probaj so cepce za temperatura, bidejki velis go pluka sirupceto, a i go povraka pa nema efekt.
    I moeto go pomina istoto minatata nedela 39,9imase i cela nok pod 38ne simna.
    Ama e 6god pa mu davav jogurtce, kiselo mleko da go osvezuva. I lesno obleceno. Tek tretiot den podobro bese.
     
    На lady.N му/ѝ се допаѓа ова.