1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.511
    Допаѓања:
    144.239
    Најчесто добиваат инфекции. Ќе прима антибиотик и ќебиде добро.
    Се случува често. Важно е навремено да е реагирано.
     
  2. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Не е итно прашањево ама нема друга тема на кое можам да прашам. Дали во оваа "гунгула" и хаос состојба со вируси бебињата може да примаат вакцини? Мене некако ми е шубе. За 2 недели треба да примаме 7месеци имаме. Мислење?
     
  3. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.325
    Допаѓања:
    7.991
    Пол:
    Женски
    Нашиот педијатар рече може да се примаат вакцините, со тоа што ке треба строга изолација и заштита по дома, не само од корона туку и од грип и од секакви други болести.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    И пишав и вчера. Со соодветна терапија брзо ке помине. Малата ја исчистија прво со сонда зашто доста имаше изголтано и плус имаше и малку вдишано. Дупли венски антибиотик примаше 5 дена и дома пиеше кога не испуштија уште една нед мислам, а уште 3ти ден во болница беше подобра. Сигурно си имаат една иста терапија за ова и ако се реагира на време не е страшно. Последици немаше.. дури и со грчеви поминавме супер.. рекоа може грчеви да има повеќе поради тоа ама скоро и да немаше.
     
    На Sexybaby86 и happygirl им се допаѓа ова.
  5. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.953
    Допаѓања:
    18.061
    Веќе еден месец, се случи 6-7 пати мали кога цица и заспива ја затресува главата,како да му студи,како вибрација. Вчера приметив дека и раката така ја тресе. Ова трае неколку секунди,јас го прекинувам.
    Отворив на интернет свашта пишува,ако имате искуство споделете.
    Педијатарот не кажа што е само пиша по пола Б6 од 20мг да му давам со млекце помешано...
     
  6. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.252
    Допаѓања:
    21.765
    Пол:
    Женски
    Има ли некоја од вас контакт од интензивна на Детска клиника во Скопје? Ве молам ако познаватедоктор/сестра/хигиеничарка да ми пишете лп, итно е, се работи за блиско новороденче кое е таму.
     
  7. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Мајки, мерев тт на бебе 37,1 не е страшно нели. Месец и пет дена сме. Цел ден ми стои така топла па и ја мерев. Педијатар ми има речено ако има 38 тогаш да посетам лекар. Може и е само топло. Леко е облечена.
     
  8. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Ништо не е, сосем нормално. Мојата имаше понекогаш и до 37.4, па ќе и се спуштеше.
    А зошто одма на лекар за тт до 38?
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Така ми рекоа од клиника кога не отпуштија дома по пораѓај, бидејќи мало бебе, па да се види од кај доаѓа температурата.
     
  10. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Облекувај по комотно и држи температура дома до 24степени максимално.
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.992
    Допаѓања:
    166.694
    Пол:
    Женски
    Дали некоја има искуство со вагинален исцедок кај бебе?
    И пишав уште одма вчера на педијатарката и и пратив слика, ме праша дали бебе јаде, и кажав дека јаде фино последниве денови и веќе не ми пиша ништо, и вртев подоцна и вртам и денеска не ми одговара, многу сум загрижена. Страв ми е да носам бебе на клиника.
    Иначе супер е расположена, јаде, полни пелени, нема никаков друг симптом за грижа.
    Дали е можно да има уринарна инфекција? Или што може да е?
     
  12. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Тука низ фoрумoт читав дека е нoрмалнo и мoетo имаше пред 2 дена...Има прoстoр за грижа?
     
  13. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.992
    Допаѓања:
    166.694
    Пол:
    Женски
    Па не знам... јас не сум прочитала ништо низ форумов за тоа.. па се загрижив.. исцедокот и е многу бледо зелен...
    Педијатарката ми се прејави конечно, ми рече до сега немала ваков случај, сретнала само кај поголемки девојчиња, дека ако нема некој друг загрижувачки симптом би требало да е се во ред, а ако продолжи до наредна недела ќе испитаме урина.
    Не знам што да мислам..
     
  14. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    На мoевo беше прosирен....Мoже е нештo oд храната вие сега прoбувате вкусoви/jадете така да без грижа, прати ситуациjа пак.
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Бебињата имат исцедок, а може и да е шлајм кој го исфрла преку мокрачата. Погледни у каката дали има лепливо како конци, ако има тогсш се шлајмови. Колкави сте? Имаше и моето бебе кога беше една недела. Сега у каката ги вади шлајмовите.
     
  16. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.992
    Допаѓања:
    166.694
    Пол:
    Женски
    Знам дека исфрла секрет во каката, и се случува тоа одвреме навреме. Ова сега е вагинален исцедок и за тоа не знам ништо, затоа се загрижив.
    7+ сме.
     
  17. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Па да, некој исцедок е тоа. Се исфрла преку мокрача. Имаше и мојата кога беше 10 дена стара. Прати ако е многу често или мириса, плаче кога мочка посети лекар.
     
  18. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466
    Пишави во темата за деца ама си викам може оваа поактивна па да пишам и овде...


    Мајки, одамна не сум имала потреба да барам помош ама ете у цела фрла малата сеа не ми е арна. Не беше болна ниту и течеше нос, од никаде, пред два дена почна да ми хрчи, и тоа само додека цица или дише длабоко. Денес два пати и правев инхалација со физиолошки и сеа почна да кашла. Згрешив или вака ќе исфрла секрет? Како да и помогнам поинаку...
    Знам дека ќе се мачи вечерва и нема да може да спие.
    Матичната не работи за викенди а не ми се носи во систина со вирусов сега.
    Скоро 15м е Фала мајки.


    Да се надополнам: и растат три заби, една четвортка и една двојка пробиени и друга четворка непробиена.
     
  19. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    И мојата има секрет кога вади заб. Ќе ја осетиш, мојата еднаш почна да се даве од мрсоли, па црвено грло и накрај антибиотик. Пиши ако можеш на вибер со педијатар да избегнеш одење додека е неопходно.
     
  20. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466

    Не е достапна кога не е на работа и неколку пати меѓу редови ми има кажано да не ја барам после работно време. |(
    Само ради тоа би се решила да ја сменам.