1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    На мојата така и течеше до 10м, прекина само од себе.
     
  2. Flower123123

    Flower123123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2016
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    621
    Пол:
    Женски
    Da e zivo i zdravo bebeto. I moeto bese kako so golem rog, isto tolku se rodi vo tezina i imav tezok poragaj. Ne se sekiraj, splanuva i si se formira glavce kako sto treba, veke prviot mesec. Neka ne te plasi. :)
     
    На Megi88 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки малава моја е 9месеци,веќе недела дена приметувам и паѓа коса кога ја чешлам, значи е родена со многу коса а и има нови одоздола.. Топчево е од утрово од чешелчето
     

    Прикачени фајлови:

  4. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    4.767
    Некоја да не знае да помогне? Пошто не читате други теми. :lol:

     
  5. day.dreamer

    day.dreamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    900
    Мајки, малиот ми е со зарипнат глас втор ден. Пробав чај да му дадам ама не сакаше. Не кашла, нема мрсолчиња, само гласот му е зарипнат. Нешто што може да му дадам за да му се пушти? 9+ сме.
     
  6. Ann.loves.you

    Ann.loves.you Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    1.364
    Дали има некоја мамичка искуство со стафилокока на очиња кај мало бебенце,ни ја најдоа на брис сега ставаме хлоранфеникол 3 дена ама многу почна да тече зелен секрет. Фала
     
  7. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    Мојата кога и беше зарипнат гласот ја однесов на лекар ми рекоа воспаление на ушињата и ни дадоа цефалексин, добро е да појдете д го ѕирнат.. Беше околу 6месеци мислам не сум сигурна ама ј приметив по звуците што ги прави се слушаше дека гласот и е фатен
     
    На day.dreamer му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Корнелија

    Корнелија Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    1.121
    Пол:
    Женски
    Ако се воспалени ушите ќе има тт, не е од тоа. Можно е од сув воздух
     
  9. Корнелија

    Корнелија Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    1.121
    Пол:
    Женски
    Ме интересира како се справувате со нејадење? 16 месеци е, му излегуваат 3 и 4, не знам дали е од забите ама нерви искинав. Со молење ептен ќе касни неколку лажици. И сето ова трае веќе 2 недели. Пред тоа си јадеше се нормално.
     
  10. Coco31

    Coco31 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    7.029
    Пол:
    Женски
    Може да е од забите. Истиот проблем го имав и јас. Кога му пробија си се врати во нормала, си продолжи да си јаде.
     
    На Корнелија му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Корнелија

    Корнелија Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    1.121
    Пол:
    Женски
    Дај Боже да се врати во нормала, зошто немам веќе сили ;(;(;(
     
    На Septemvri и Coco31 им се допаѓа ова.
  12. Tedyyy

    Tedyyy Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    3.014
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки!
    Бебето за 2 дена ми прави 3 месеци.Родена е 2850кг со 47цм.
    Си напредуваше многу убаво,1200-1400 на месец.Кога направи 2 месеци бевме на здраво и имаше 5600 грама.Но,вчера бевме повторно и за 23 дена само 300 грама беше поправена.Каките се помешана жолта и зеленка боја.Млеко имам како што си имав предходно,не гледам некоја промема.Мј рекоа дека нема потреба од дохрана...Ми е страв да не и е малку...Пијам чај за доилки од хип а на бебето му давам и чајче од анасон.Педијатарот ми рече дека затоа можеби каките се зеленкасти.Но мене ме загрижи тоа што има само 300 грама ставено,нели е малку?
     
  13. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    На моето бебе тоа му се случи во 4 месец, од бебе што качуваше по 1.200,за еден месец качи 400 грама.
    Прво, нормално е да намалува во качување не може цело време по кило.
    Второ, јас не сакав воопшто да дадам ад со оглед дека имав млеко. Оттука, со оглед дека беба имаше килажа за месеците, и мојот педијатар не ме советуваше да дадам ад. Го најдовме проблемот.
    Јас на беба и давав да цица и на пола саат и на саат па испадна дека таа си цуцнувала по малку и тоа од првото млеко неколку пати не чекајќи да дојде помастеното и си дремнуваше дека сита со оглед дека пред пола саат имала цицнато. И така на саат, пола саат по малку, не доаѓаше до хранливото млеко.
    Подоите ги направив на 2, 3 саата. И да плачеше не и давав. Па така гладна убаво цицаше. Одма се виде разлика. Нареден месец 800 грама.
    Пробај на овој начин.
     
    На Jenny21, dunika, Sexybaby86 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Здраво. Бебе е старо 8 дена. Со препорака на педијатар почнавме со био гаја капки еве 2 дена и од тогаш се нема убаво покакано, а до пред тоа какаше по 6-7 пати на ден. Сте ималр слично искуство. Инаку ср доиме само
     
  15. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Внимавај на твојата исхрана, земи суви сливи или свари компот од нив да јадеш. Не е од капките секако.
     
  16. Tedyyy

    Tedyyy Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    3.014
    Пол:
    Женски
    Имам уште едно прашање.Малата ја носи главата на десна страна.Ни дадоа вежби,но за колку време тоа поминува?За два дена правиме 3 месеци.
     
  17. lady.N

    lady.N Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    1.130
    Има ли мајки што носеле болно бебе на преглед деновиве? Како се одвиваат прегледите? Малата ми качи тт од вчера и еве и денеска качува, до 39 качи. Дадов сируп два пати ноќеска симнува, ама кога ќе помине дејството пак качува. Вади запче, ама ми се чини дека е превисока тт ова за од заб да е. Се сомневам на вирус ама како дошол до неа не знам кога цело време сме дома без контакти со луѓе, во претходниве 2 недели само 2 пати отидовме на прошетка на планина со никој наоколу. Се надевам до утре ќе помине инаку во понеделник ќе морам на лекар да ја носам...
     
  18. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Какви вежби правите?
     
  19. Tedyyy

    Tedyyy Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    3.014
    Пол:
    Женски
    Да и ја истегмувам главата 5-6 пати на лева страна на 2 часа.
     
  20. Корнелија

    Корнелија Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    1.121
    Пол:
    Женски
    Мајки не е итно, ама не знаем кај да го поставам прашањево. Синко има 17 месеци. Има "проблем" со мобилни тестиси. Тестисите сеуште не се спуштени. Гледав емисии со стучни лица на оваа тема. Нема простор за паника, добро е што се мобилни, и што двете се спуштаат после бања. Докторите не препорачуваат операција на мобилни тестиси. Е сега не сретнав нигде до која година е границата за спуштање. Се соочила ли некоја од Вас со ваков проблем?