1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.881
  Допаѓања:
  65.890
  Пол:
  Женски
  Тема од ваков тип е исто отворена и кај бебињата, но подобро е да имаме две одделни за да не се мешаат прашањата.

  Често имаме низ форумов и низ темите прашања што се со поитна природа и во кои стои Потребен ми е брз одговор.
  Доколку сакате да прашате такво нешто поврзано со вашето дете сторете го тоа тука, но само и само доколку навистина имате потреба, во секој друг случај искористете ги другите теми за совети.

  Темата ќе стои како важна најгоре да биде секогаш достапна, верувам сите мајки ќе отвориме да видиме доколку можеме да помогнеме со совет, затоа уште еднаш ве замолувам да не се злоупотребува темата и да биде оставена за оние кои навистина имаат потреба, додека нели, се отиде на доктор, па да се слушне и некое друго мислење.
  Сепак, да не заборавиме дека ова е форум и тука сме да споделиме искуства, но при некоја итна ситуација мислењето од доктор е најважно.
   
  На galapce, Mari*, JuLleE и 15 други им се допаѓа ова.
 2. LejdiD

  LejdiD Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2011
  Пораки:
  602
  Допаѓања:
  154
  Малата падна и се гризна на горната усна по што одма многу и отече. Но крв имаше само првите 5 минути после немаше нипто. Тоа беше синоќа денес отокот е само малку намален. но внатре кај гризнатото се гледа како бела линија. Некоја ако имала слично искуство да ми каже дали ќе и помине без ништо или сте мачкале со нешто. Инаку се консултиравем само телефонски со 2 педијатри и рекоа ништо не е ќе исчезне сам отокот ама сепак ме интересира ако некоја имала слично искуство. Инаку скоро 2 год сме.
  Ако не е соодветна темата преместете не е сериозно нешто ама за една мајка секоја ситница и e голема грижа :/
   
  Последна измена: 30 декември 2018
 3. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  16.042
  Допаѓања:
  280.499
  Кај моево само од себе мина.
   
  На LejdiD му/ѝ се допаѓа ова.
 4. moon1

  moon1 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2015
  Пораки:
  648
  Допаѓања:
  2.628
  Пол:
  Женски
  Сигурно има некоја маст, оди до аптека, кажи им што се случило, таму сигурно ќе ти препорачаат нешто. Ако ништо друго барем побрзо ќе помине.
   
  На LejdiD му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ava.84

  Ava.84 Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  4.527
  Допаѓања:
  32.687
  Пол:
  Женски
  Ништо не и е ќе и мине за 3 дена немора ништо да мачкаш.

  На соодветна тема си(y)
   
  На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
 6. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.881
  Допаѓања:
  65.890
  Пол:
  Женски
  Не се секирај, штом забите се добри другото ќе помине за некој ден. Нас ништо не ни дадоа да мачкаме, помина за два дена.
   
 7. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.175
  Допаѓања:
  105.929
  Пол:
  Женски
  Ако ти е мисла најдобро стоматолог да ја ѕирни.
  Лани ќерка ми ја удрија во школо и заврши со скршен заб, расцеп во внатрешниот дел на устата и оток. По препорака на стоматологот правевме одмивки со јод и 3% хидроген а поради отокот пиеше и серепептазе. Среќа забот беше млечен и за брзо и порасна новиот.
   
 8. chocolade

  chocolade Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2014
  Пораки:
  2.215
  Допаѓања:
  6.882
  Пол:
  Женски
  Денес 1 недела како фативме сипаница. Детево не е бањато од тогаш:| Кога можам да ја избањам? Некој вика дека бањале цело време некој вика не. Не знам што е попаметно.
  И да прашам, дали е паметно утре вечер да ја однесам на гости на спиење? Колата ни е во гаража, после од кола во влез и одма дома кај луѓето. И здосади дома цела недела и бара да оди. Со два памета сум, да не направам некоја беља:doh:
  Заборавив да прашам. Дали останиваат флеки од сипанициве. Откорна една брунка баш на носот и една на рачето:(
   
 9. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  10.307
  Допаѓања:
  125.474
  Детето е со паднат имунитет И не е за шетање.

  За бањање да ама не трик со сунѓер или пена.

  Лузни иам на нос и чело а пред 30 години прележав.
   
 10. kiki_riki

  kiki_riki Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2016
  Пораки:
  2.010
  Допаѓања:
  16.899
  Пол:
  Женски
  Јас пред две години прележав и секој ден се капев. Докторот ми рече дека не е штетно капењето.
   
  На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
 11. chocolade

  chocolade Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2014
  Пораки:
  2.215
  Допаѓања:
  6.882
  Пол:
  Женски
  Знам дека не е за шетање, ама кај моите дома мислев, нема никој освен мајка ми и татко ми. Ај ќе си поседи домче тогаш :)
  Лузните со здравје да си ги носиме значи. Уште 2 има големи на лице, уште нив да ги откорне :worried:
   
 12. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  17.801
  Допаѓања:
  96.241
  Пол:
  Женски
  И мене ми е прашање тоа, бањање, јас газе му мијам и само со вода телцето. Како небањато, греота е. Јас дете не би носела никаде, тек вчера излегоа воздух да ги фати, на отворено подалеку од деца. Дете е со намален имунитет, оно не е заразно ама постои ризик да накалеми нешто.
   
  На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  10.307
  Допаѓања:
  125.474
  По моја логик,а може неисправна, ама мислам дека викаат да не се бања за да не триш со снѓер, па да зачеше или да искине брунки, плус акоставиш пена некоја таа на рана штипе. Јас би само со вода.
   
  На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
 14. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  17.801
  Допаѓања:
  96.241
  Пол:
  Женски
  Да, да, да не се воспалат, инфицираат. Со пената може да се разлутат, да напраиш беља. Кај нас се веќе суви, не се чешаше многу, не верувам да останат лузни. Прилично лесно поминавме.
   
  На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
 15. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  7.648
  Допаѓања:
  105.058
  Пол:
  Женски
  Како што ти кажаа бањај, но само со вода, плус верувај ќе и олесни, па таман и на чисто наново ќе нанесеш пудра.

  Инаку јас би однела дете кај мајка, секако под услов да се здрави и двајцата. Така да дотерај дете и појдете да си прославите Нова, па таман и воздух ќе фати.
  Со лесно, убави празници :hug:
   
  На galapce, chocolade и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 16. M&M

  M&M Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2015
  Пораки:
  5.967
  Допаѓања:
  136.677
  Пол:
  Женски
  Бањај слободно, и се препорачува бањање за да не се инфицираат раничките. Не ја мешај, слушај паталец, со двајцата многу лошо поминав после сипаници, не дека ги мешав со деца ама пак внимавај многу, имунитетот им е срозан од сипаниците.
   
  На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
 17. kiki_riki

  kiki_riki Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2016
  Пораки:
  2.010
  Допаѓања:
  16.899
  Пол:
  Женски
  Моментално малата пие трицеф. Имаше бактерија во носот.
  Денес пред еден час кога и давав сируп исповрати многу. После тоа омалакса и по половина час заспа. Мерев температура има 37.8. Дали е можно од повраќањето да крена температура( се извинувам можеби е глупаво прашање ама ми е чудно со антибиотик и пак температура )
   
 18. Alishan30

  Alishan30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  7.014
  Допаѓања:
  118.251
  Пол:
  Женски
  Не е антибиотикот за температура и без разлика што го прима доколку крева температура ќе дадете антипиретик. 37,8 не е страшно.веќе над 38 ако крева дајте и парацетамол или блок макс од кое и се спушта подобро
   
  На momomo и kiki_riki им се допаѓа ова.
 19. kiki_riki

  kiki_riki Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2016
  Пораки:
  2.010
  Допаѓања:
  16.899
  Пол:
  Женски
  Поврати уште два пати, од кој едниот само вода помешано со шлајм. Дали е вирус или пак ги повраќа шлајмовите. Нудам вода не сака, а ми е страв да не дехидрира.
   
  На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Alishan30

  Alishan30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  7.014
  Допаѓања:
  118.251
  Пол:
  Женски
  Можно е да се шлајмови или пак стомачен вирус. Не форсирајте многу течности.лажиче по лажиче давајте помалку.нагло ако испие повеќе се' ќе поврати. Електролити ако имаш раствори и постепено давај. Ако цица не е страшно, си прима се' што и е потребно
   
  На mal.ecka и kiki_riki им се допаѓа ова.