1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Нема гнојна ангина, само тие симптоми што ги спомнав. Мада и температура нема качено 8/9 часа. Ај ќе видам што ќе каже докторката, ако рече нема потреба за брис не правам. Но се прашувам ако веќе не качи температура, дали е неопходен антибиотик :|

    Касно го добив резултатот, утре сме на лекар. Ако препише антибиотик ќе морам да и дадам. А колку не го сакам само:(
     
  2. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.212
    Пол:
    Женски
    И ќерка ми немаше гнојна ангина, црвено грло, едниот крајник зголемен... леукоцитите како кај вас високи. Како ќе ти каже докторката, така. Никој не сака антибиотик, ама кога мора...
     
    На Alishan30 и chocolade им се допаѓа ова.
  3. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.502
    Пол:
    Женски
    Majki help!
    Bevme na gosti so malata I se igraa so drugarcinja jadea sami makaroni so plasticni viluski otposle vidov deka na mojata I fali del od viluskata na dve mesta po malku sigurno gi izela...:( mesto za panika
     
  4. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Кои други симптоми ги имаше, како примети дека е болна?

    Еве денешна крвна слика од друга лабараторија. Докторката се зачуди кога ги виде резултатите. Да напоменам не е под никаква терапија. Сега чекаме резултати и од ЦРП и брисеви. Жлездите сеуште се отечени затоа и да нема бактерија ќе мора да пие антибиотик. Иначе вака си е супер, без температура и други симптоми. 20190716_114835.jpg
     
  5. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.230
    Ne se panichi ke iskaka ako izela nesto.
     
    На LanaDelR му/ѝ се допаѓа ова.
  6. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.212
    Пол:
    Женски
    Т имаше два дена (викенд не фати) Не претерано висока 38.5 до 39.2 (она знае и 41 да крене, затоа ова не ни е високо) Јас пред да отидеме кај матичната направив и к.с и црп и брисеви. Матичнава само што и го виде грлото и крајниците веднаш рече дека е за антибиотик. Крвната слика и црп само потврдија. Веќе пиеше терапија кога стасаа брисевите и се потврди бактеријата.
    Слушај ја докторката како ти кажува, така. Ако сака да чекате резултати од брисеви, чекајте, ако вели антибиотик, давај.
    Со лесно.
     
    На Alishan30 и chocolade им се допаѓа ова.
  7. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.235
    Не е страшно. Ќе ги искака.
     
    На LanaDelR му/ѝ се допаѓа ова.
  8. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    Бевме денес на кожен, тоа било каснато со рекција ама изгледа комарец или слично, не е крлеж главно. И на рацете не било вирусно јас се плашев, туку некој вид екзема. Ни препишаа една маст за двете работи се надевам ќе и помине скоро. Точно дека се од слабиот имунитет.
     
  9. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Не се грижи,ќе ги исфрли преку изметот доколку ги има изедено.
    Мојата изеде еднаш 5 мастики Чунга Лунга одеднаш,2-3 годинки беше чинам .Ги искака наредните денови,баш го следев изметот секој ден,а бев ептен испаничена и загрижена.
     
  10. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Фала мила на одговорот. Почнавме и ние антибиотик по препорака на матичната. Се надевам со една терапија се средува бактеријата и дека ќе нема влечкање. Поздрав и убав ден :)
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Детево ми закрчува со носот одвреме навреме,не е болен ништо супер си е ама ме загрижува малку ова.Дали иде од носот или од грло не сум сигурна.Носот не тече,можеби затнат му е малку бидејќи не дава да го чистам.Кога зема воздух крчи од горе,не од гради.Да напоменам нема никаква кашлица,ниту поткашлување.Има ли простор за паника?
     
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.759
    Пол:
    Женски
    Жлезди чинам рече дека и отекле. Кс може да се поправи ама тие ќе останат уште долго отечени. Не толку многу ама ќе ги има. И да не се сеќираш, нормално е тоа, и кај нас беше така.
    Користиш климатизер? Ние сме така од понеделник до петок, во градинка им пуштаат клима, викенд дома се смирува не пуштаме клима, од понеделник пак.
     
    На MamacitaBuena му/ѝ се допаѓа ова.
  13. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Ако добро памтам кај вас беше после сипаници? Кај нејзе крвна слика е ок, бактерија во нос и грло нема, стварно не знам од што може да е отокот. Температура имаше понеделник неколку часа и после сите уредни резултати, се сомневам дека и беше од ветерот што ја продува во недела. Антибиотик пие, а за што го пие еве појма немам.

    Мојат ми крчи цело време но има трет крајник.
     
    На MamacitaBuena му/ѝ се допаѓа ова.
  14. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.759
    Пол:
    Женски
    Да, после варичела беше. Имало некаков имун одговор на телото, чим имала краткои тт. Антибиотик на жлезди мора, тие се имун одговор ама не се за занемарување.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  15. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.121
    Допаѓања:
    908
    Kerkickata 2 god i 7 meseci otkako ja zemav denes od gradinka dva pati povrati duri i od voda povraka.Sto da i dadam osven b6 mi rece maticnata
     
  16. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.857
    Пол:
    Женски
    Електролити обавезно давај да не дехидрира и течности. Храна не форсирај. Изгледа го закачила стомачниот вирус. Со лесно нека поминува.
     
  17. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    И нуди вода + ама во мали количини со лажичка.
     
  18. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Ретко пуштам клима,иако сум од југот па морам понекогаш.
    И додека работи ние сме во друга просторија најчесто.
    А и да ти кажам докторот ме поткара што не пуштам клима на +40 степени,баш тогаш пролив го фати од толку жешко,па морав со усул да почнам да ја користам.
    Никако раат да не си,и со неа и без неа.
    Ноќе не рчи воопшто,не зборев за такво рчење.Туку,кога зема воздух понекогаш се слуша како закрчува,како да има нешто па му смета чисто да издише.
     
  19. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Според крвните слики кај вас се гледа дека организмот сам си се изборил со инфекцијата. Додека имаше температура беа високи и леукоцити и ЦРП, потоа леукоцитите значително опаднаа, брисевите негативни, имуниот систем сам си заврши работа а вие отпосле добивте терапија, зошто само матичната знае?
    Лимфните јазли е нормално да се отечени после инфекција и некогаш е потребно до 2 недели да се вратат во нормала, кај деца пак посебно бидејќи нивниот лимфоиден систем е поактивен.
     
    На MamacitaBuena му/ѝ се допаѓа ова.
  20. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.212
    Пол:
    Женски
    Ова ти е втор пат како те приметувам да доведуваш во прашање терапија препишана од доктор. Како се осмелуваш не ми е јасно? Докторката не знае, а запознаена е со клиничката состојба, ама еве ти знаеш!

    Крвната слика е преценета кај нас (иако и јас сеуште прво тоа правам, бидејќи тоа е сеуште пракса кај нас) Имаше случај на форумов скоро @Ano мислам беше, кај синчето нејзино ако не се лажам крвната слика беше добра а црп ниско, па завршија во болница со воспаление на уво и со оперативен зафат.

    Исто и со брисевите (и јас ги практикувам) еве скоро @NarCis@ ли беше (не се сеќавам) која имаше три различни резултати од различни лаборатории. И, на кого да се верува? Јас сеуште на докторката, нејзината е последна, без разлика дали мене симптомите ми изгледале благи или не, ако она рече антибиотик, пиеме без збор.
     
    На Alishan30 и Kitten им се допаѓа ова.