1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Kaj nas bese isto taka minatata nedela, bese nastinata, nemase bolka samo isto vaka cesto mokrenje kako kaj vas. I stavav toplo na meseto, i za den-dva se sredi
     
    На SofiMar_ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.766
    Пол:
    Женски
    Тргнувајќи од себе, уринарна инфекција или настинка резултира со вакви симптоми, нон стоп ти се мочка. Пошто си патам од истите работи мака имам невидена и знам како е, боли и одлагам одење во вц зошто после мокрење па уште повеќе боли. Земи и уринокултура и обична урина.
     
    На SofiMar_ му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.434
    Допаѓања:
    65.478
    Пол:
    Женски
    @Aw-aw @MamacitaBuena @AngelOfArh Фала за одговорите. :hug: Инаку и таа пие многу вода. Сношти откако се измоча цела и ставив памперс ама само малце имаше во него, се разбуди 2 пати бевме да мочка. Не се жали дека ја боли. Ќе и ставам и јас денес топло на стомачето, белки само настинка е.
     
    На zuto и Aw-aw им се допаѓа ова.
  4. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    Исто и ние два дена со често мочкање и сношти се помочка у спање и денес малце почна да накашлува и температура ми крена 38.3 сега :envy: И дадов парацетамол , облози и а масирам , се надевам нема да се влоши :bug:
     
  5. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Ми треба мислење од оние кој се со искуство со дечиња кој биле со стомачен вирус.
    Во петокот вечерта бевме со внукот и синко во Н.Лисиче кај новине лизгалки. Деца имаше преку 50. Ич не бев за да дете иде таму, намерата беше да се вози на рингишпилите, но дете зајде и го остаив. Саботата беше цел ден чуден и без апетит. Препишав на промена на клима зашто во средата се вративме од Грчка. Кога вечерта во саботата дете ( 2г и 5 мес ) во сон стана околу 01ч и почна обилно да повраќа. До 03ч поврати 5 пати и електролитите и вода што и да дадев црева истураше. Прв пат се соочив со повраќање, никогаш не повратил. Читајќи ве тука со дехидрирање на деца го облеков и директ на Детска на дежурен. Пред Детска поврати уште еднаш. Го прегледаа и кажаа дека е стомачен вирус. Препрашаа дали иде во градинка, контакт со деца итн. Кога спомнав за лизгалките/тобоганите рекоа дека голема веројатност од таму да го фатил. Напоменаа на диета да е 2-3дена и да следам дека може тт да крене. Дома заспа и сабајлето за прв пат од кога е роден тт 39,6. Се чув со педијатарката ми даде инструкции. Горе доле вчера качи симни тт. Само на 1 банана беше, соленки и бисквити ( педијатарката ми ги спомна да ги нудам ) и вода. Кока кола дадов по малку неколку пати. Немаше цел ден повратено. Пролив немаше и нема, но не баш му е тврда столицата. Пробиотик давам.
    Еве го денес нејќе ништо да јаде цел ден. Пола банана и 3-4 лажички супа само изеде. Цел ден го моликам за јадење и на све понудено ми вика “ нејќу “. Сакаш ова/тоа и не и не.
    Од вчера го мислам со ова нејадење. Од дете што си ручка убаво и само меле еве нејќе буквално ништо.
    Дали е нормално ова нејадење?
    До кога ќе биде вака?
    Што да превземам? Го мислам и моликам цел ден за да касне нешто и не и не.
    На цела мака сестра ми сабајле ми се јави дека внук ми е со коксаки вирус. На лекар кога им спомна за лизгалките и кажале дека го закачил од таму ( дете во градинка неиде и контакт со дечиња немал освен со синко мој ). Во саботата децава беа заедно се гушкаа, играа и бакнуваа.
    Дали да очекувам дека и синко мој го фатил коксаки и ќе избие деновиве?
    Се извинувам на рефератов и на стоте прашања ама сум во тешка збунка прв пат се соочувам со све ова.
     
  6. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Не го терај да јаде и следен пат кога даваш Електролит не давај вода во исто време, големи се шансите да поврати така.
     
    На zuto и sofi2107 им се допаѓа ова.
  7. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Нормално дека нема да јаде. Не му е арно. Не форсирај.
    Коксаки е мбогу заразен па тт може да ти е и од него.
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Не го форсирам да јаде. Го нудам постојано зашто све го мислам дека е гладен зашто ништо не става во уста. Весел е цел ден, трча и игра ама нејќе да јаде.
    А, доколку го фатил коксакито кога да очекувам осип? Во саботата беа заедно децава, а тек денес на внук ми му се појави осипот. Јас мислев тт дека е од стомачниот вирус, зашто и на Детска ми напоменаа да очекувам дека и тт ќе крене.
     
  9. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Точно не знам. Син ми имаше тт 3 дена пред осип коксаки. Ќерка ми немаше тт. Во ист ден се исипаа и лесно мн пројдоа.
    Нека пие течности, тоа е најбитно
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Нормално е не јадењето и тебе кога не ти е арно уста не ти се отвара. Може да трае неколку дена, може недела може месец да нема апетит, секое различно. Мојот десетина дена после болест нема апетит. Пак ќе ти речам, нормално е, плус иритиран му е желудникот. Пази течности да внесува најважно ти е.
    И што е битно каде фатил. Интересни ми се мајки од овде,од онде, од овој, од оној фати. Готово го фати вирусот што е битно. Ќе ти кажам син ми лани во градинка беа хаос со коксаки и со варичела, куп болни деца, па он не фати, а пеесет деца се во група. А сега скоро фати некој вирус со тт , а немаше контакт со деца ама ич ( кај баба и дедо беше цела недела на спиење).
    Не се секирај,штом си е јадач ќе се врати на јадење, дај му време само.
     
    На Sexybaby86, sofi2107, Lolipop23 и 3 други им се допаѓа ова.
  11. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    И ние со стомачен вирус 5 дена уста не отвори.
    Ама затоа сега е дупната вреќа.
    Нон стоп е гладна.
    Стои во кујна и само праи дај дај.
    Ние во Грчка го фативме и нејзе ја фати три дена после контактот во Грчка. Бев спремна.
    Не е битно тоа и ја се сложувам со членката погоре.
    Допрва ќе фаќаат вируси.
    Така растат децата.
     
    На duffi, Sexybaby86, sofi2107 и 3 други им се допаѓа ова.
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.766
    Пол:
    Женски
    Па не можеш да го врзеш дома, бил не бил на игралиште, нормално дека ќе оди, кога ако не сега. Вирус можеш и ти од продавница дома да му донесеш, од работа, од надвор, за вирус ич не треба филозофии. Нејадењето го истеравме и ние после стомачниот и уште е тежок за јадење, уште сака молење, а па за време на стомачниот ич ништо скоро не јадеше и не инсистирав оти а јадеше повраќаше, едно 3 дена на чај и бисквити го помина и тоа грицкање колку да се рече. Немаш потреба од нервози. Чим коксаки не појавил досега а во исто време биле со внукот на исто место од каде што мислиш дека внукот се заразил, веројатноста да појави е рамно на ич. А и да појави, ќе си добиете терапија и тоа е тоа. Сега засега нека му се смири желудничето и билдај имунитет.
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lejlaah

    Lejlaah Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2018
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Еве го и мојот е така.
    Нејке да јаде одбива. Најмногу ме мачи тоа што е кенкав и е млитав. Едвај ми иде и само слегнува со главчето,сака само да се носи, прашање е дали е нормално или пак да го носам на лекар ?
     
  14. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Малиот е со температура од ноќеска, до 39 стигнува, други симптоми нема никакви. Денес не го однесов на лекар, ќе бараше крвна слика, а немаа поминато ни 12 часа од првата температура. Последен пат му ставив чепче во 16 часот, ефералган од 150мг но мислам дека е малку според неговата килажа и возраст. Еве од 20 часот пак е со 38,8 температура. Дали можам да му ставам 2 чепчиња наеднаш, бидејќи сируп не сака да пие?
     
    На Lejlaah му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Не знам за две, јас не би ставила. Подобро пробај со сируп, на сила :(И мојава не сакаше сега на одмор кога качи 39.5, ама со сила и’ давав, зошто чепчињата се малку за неа исто според килажа.
    Инаку, да споделам мое искуство со вирусот што не’ снајде, можеби е истото и кај вас. Буквално сите деца и возрасни што ги знам го пројдоа. Два дена тт до 39.5, давав наизменично Блокмакс и Далерон по совет на матичната, зошто Далеронот не ја симнуваше повеќе од пола степен :( После два дена со тт, два дена си беше дете супер, за одеднаш да почне да кашла како пушач, со секрет, и носот почна обилно да и’ тече. Еве ја веќе втора недела и уште кашла и тече нос, ова е најдолгиот вирус досега што не’ снашол. И јас префатив од неа, бремена плус, хаос бевме. Дури сега полека стивнува. Кс утре можете да направите да се види што е. Се надевам само вирус е и кај вас. Лесно да поминете (fingers)
     
    На kukla21 и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  16. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Оф и јас се надевам дека е вирус. Кога има симптоми ми е полесно барем знам од што е, вака само сум во неизвесност. :doh:
     
    На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Знам :( Јас таман се понадевав мојава дека само со тт ќе помине, а она дури после два дена од тт пројави симптоми. Кс правевме дури 4-тиот ден, кога се вративме во Мк.
    Сигурно е вирус, обично вирозите даваат висока тт, така ми рече матичната. Ќе помине :hug:
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Kolku kg e deteto
     
  19. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    12.5 кг
     
  20. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Spored kilazata maksimalnata doza na paracetamol sto moze da se dade kaj detto e 151mg na interval od 4h.koga bi stavila dve cepcinja ke aplociras doza sto odgovara na dete od 25kg.
    Od iskustvo, kupi si paracetamol sirup ma replel, gorci mnogu, no nezamenliv e
     
    На Lolipop23 и Alishan30 им се допаѓа ова.