Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

 1. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.065
  Допаѓања:
  64.316
  Пол:
  Женски
  Мојава 3 дена така кака... Многу чудни каки, те како кафена вода и парчиња, те течни пролив чудни, ама пак со парчиња, вчера 3 течни, денес само сабајле 1. Ама еве ја од денес со повраќање и температура, се што јаде ми повраќа, смрди на ацетон цела, дехидрирана е... бевме на клиника, совет само електролити и пробиотик.

  За беља и некој осип на лева рака има и се надевам дека не е коксаки бидејки и мн деца со коксаки имало во градинка :sweat:
   
 2. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.200
  Допаѓања:
  43.275
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека е од заби.
  Денес е погусто.
  Уште е весела, јаде.
  Сабајле еднаш поврати ама мм и дал вода на гладно.
  Пие вода, спие мирно.
  Не знам што да речам.
  Утре матичната ми е втора смена, па ќе видиме.
  Вака си е супер ама мене ме мачи.
   
  На Sexybaby86 и mariz им се допаѓа ова.
 3. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.065
  Допаѓања:
  64.316
  Пол:
  Женски
  Дак боже да се заби и да помине побрзо :hug:

  Инаку мислам ве видов во Гтц пред неколку дена :$ (малата ја познав), ако бевте вие :D
   
  На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
 4. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.491
  Допаѓања:
  34.347
  Pysti mi slika
   
 5. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.200
  Допаѓања:
  43.275
  Пол:
  Женски
  Па бевме во вторникот мислам.

  Ја си викам дај Боже да е вирус, некако црни мисли ме навасаа.
  Од вирус нели треба температура да се крене?
  И дадов линекс бејби и сабајле и сега.
  Еве сега заспа, мирна е, се нормално си заспа.
  Вечера скокнавме, јадеше само банана и соленки.
  Се изнатрча денес, весела си беше.

  Не дај Боже мајка што ти мисли еј.
   
  На Girl-Rabbit и mariz им се допаѓа ова.
 6. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.065
  Допаѓања:
  64.316
  Пол:
  Женски
  Мојава еве тек денес дигна темп кога фати + да повраќа... Се што јаде, повраќа :( 30мин од сируп и ни темп не спуштила уште... Инаку да вторникот, бев по карти за Златно славејче, за раче ја шеташе малата и баш ја загледав зашто се чудев дека има толку мали деца кои мирно шетаат фатени за рака :lol:

  @wannaBeMomma многу глуп моб имам, нема опција да се исклучи мазнење и ништо не фаќа од осипи, мазни... (facepalm) А и мн малку е по малото прсте и по показалежот, не е испакнато туку како подкожен осип точкички..
   
 7. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.200
  Допаѓања:
  43.275
  Пол:
  Женски
  Си не фатила во арните. Обично трчам.
  Леле каков е тој вирус 3 дена пролив, па после уште појако удира:sweat:...
  Инаку, бевме во авицена во петокот, имаше и др деца, а ваквото какање почна саботата сабајле, можно е таму нешто да закачила... за 5 мин завршивме...
  Ајде ќе пратам ситуација... а баш мислев да тргне во градинка неделава. Марфи ми чукна одма на врата:doh:
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 8. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.491
  Допаѓања:
  34.347
  Не е коксаки испакнат туку рамни меури. Ама чим се точки не би требало
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 9. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.446
  Допаѓања:
  138.045
  Пол:
  Женски
  Еве го и мојов хаос.
  Грло крш темп 37.3 полн шлајм..
   
 10. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.200
  Допаѓања:
  43.275
  Пол:
  Женски
  Грешка беше лајкот.
  Аман веќе сите со по нешто...
   
 11. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.446
  Допаѓања:
  138.045
  Пол:
  Женски
  Тоа е. 5 дена ова па 3 дена осип од темп,.. Бар редот си го знам. |(
   
 12. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.199
  Допаѓања:
  63.550
  Пол:
  Женски
  @TeddyGrey може е некое мало вирусче, без тт. Или го проаѓа од нога. Мада и јас мислам од забите е, пошто и мојава беше иста кога и’ пробиваа. Давај пробиотик неколку дена по ред, ќе помине (овие дена по двапати, и сабајле и навечер давај, така ме советуваше мене др).
   
  На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
 13. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.200
  Допаѓања:
  43.275
  Пол:
  Женски
  И јас помислив на 'мало вирусче' ако постои нешто такво.
  А и претходно со заби ми вадела течна столица, само не по 5 пати на ден.
  A 3киве и 4киве доле ептен ја измачија, си седи у ќош и си се чеша и ужива.
  Се гледаат под непцата никако да пробијат.
   
  На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.446
  Допаѓања:
  138.045
  Пол:
  Женски
  Син ми со 3ките господ го виде. Егзорцизам мислам му се дешаваше коа пробиваа. Он општо секој заб тешко го вадеше, освен 4ки. Е тие преку ноќ никнаа.
   
  На Sexybaby86 и TeddyGrey им се допаѓа ова.
 15. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.199
  Допаѓања:
  63.550
  Пол:
  Женски
  Најмачни се, особено тројките. И мојава се намачи, и во сон квичеше од нив.
   
  На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
 16. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.200
  Допаѓања:
  43.275
  Пол:
  Женски
  Е оваа горните без мака ги вади, а долниве сите ја мачеа. И за двојките беше тешко памтам.
   
  На LiliBoz и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
 17. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.065
  Допаѓања:
  64.316
  Пол:
  Женски
  Јас незнам што не снајде сите значи, пострашно мислам не било од овој период.
  Мене сабајле живот ми скрати, само што стана искакана беше и ај на миење и ја зимам во бањарка од вц до соба и ја спуштам на кревет и гледам цела ишарана поцрвенета во фаца и сфаќам дека нит зима, нит испушта воздух.. да не речам ама не дишеше, ја кренав ја тапкам уште ништо и само нагон како за повраќање и тука веќе паника почнав да се дерам по маж. Дојде ја дигна ја преврте малку и ја истапка и исповрати шлајм и почна да диши со хрчење и одма обеле во лице. Значи нит мрсули, нит кашлала, од кај... А еве ја слушаа и на плуќа на клиника, ок е.
   
  На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.199
  Допаѓања:
  63.550
  Пол:
  Женски
  Леле Мариз :worried:
  Да ти кажам, мојава со тоа моракселата во нос се исподави. Првпат кога даде симптоми беше во спиење, се закашла одеднаш и не можеше воздух да земе и ми исповрати шлајмови од нигде никаде, па почна одма после тоа да хрчи страшно како пушач. Хрчењето траеше цели три недели, живо ненаспано беше детево и се уби од повраќање шлајмови. Со секое ново и’ беше се’ полесно, се гледаше. Искрено, страшно поминавме со бактеријава :x
  Таа да не прави проблем, мислам ја имаше и малата твоја.
   
  На mariz и TeddyGrey им се допаѓа ова.
 19. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.446
  Допаѓања:
  138.045
  Пол:
  Женски
  Може дишните мускули и се згрчиле и затоа и се случило да не може да дојде до воздух. Чудно, слично нешто приметив преска кај син ми, само во поблага верзија.
  Ај да не зборам од ракав што мислам дека се случува..
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 20. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.065
  Допаѓања:
  64.316
  Пол:
  Женски
  Абе еве ја цел ден е па сеа со стомачниов или што и да е, шлајм не повраќа (само сабајле тоа), не хрчи, повраќа храна се што јаде и вода ама шлајм нема... нема ни мрсули. Може од сув воздух тоа да се случи? На парно 24/7 сме, па и јас кога ке станам имам како грутка во грло...