Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

 1. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  7.470
  Допаѓања:
  110.071
  Пол:
  Женски
  Зависи од имунитетот на кое ниво е срц во моментот. Мојов моракселата мн лесно ја пројде и без терапија
   
  На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. LoveHope

  LoveHope Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2015
  Пораки:
  963
  Допаѓања:
  3.052
  Пол:
  Женски
  Теди ти крена ли температура за 3ките и 4ките? И колку?
   
 3. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  4.768
  Допаѓања:
  36.118
  Пол:
  Женски
  Нема температура. Веќе 10тина дена и се гледаат под непце.
  За ниеден заб до сега не ми качила температура.
   
  На LoveHope му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  2.959
  Допаѓања:
  49.592
  Пол:
  Женски
  Во принцип е мн лесна бактерија што најчесто не ни бара терапија, ама ете кај нас не беше баш наивно.

  @mariz и мене ми беше суво грлото нонтоп кога живеев во стан и се греевме на парно. Се’ е можно. Како е денес малата?
   
 5. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.569
  Допаѓања:
  60.416
  Пол:
  Женски
  Вчера во 1 ноќеска имаше пролив, пред тоа уште еднаш имаше... последно сируп во 5 сабајле и дадов имаше 39 (блокмакс), сега за сега има 37.. највеќе и ја држи блокмакс ама и се надевам нема да качува повеќе. Не сакаше да јаде ништо вечерта и не повратила... Сега ке и давам да јаде па се надевам дека толку од повраќањето...
   
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.689
  Допаѓања:
  113.952
  Пол:
  Женски
  Не давај јадење, чекај малку. Ако бара сама, ок, ама ако не, течности форсирај.
   
  На LiliBoz и mariz им се допаѓа ова.
 7. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  2.959
  Допаѓања:
  49.592
  Пол:
  Женски
  Пробиотик, електролити и течности давај. За јадење, колку јаде јаде, не форсирај. И храна што стега, знаеш (банана, варен ориз, компир...) Вирус е, ќе помине, и мојава беше вака :hug:
   
  На Coco31, mariz и kukla21 им се допаѓа ова.
 8. anu6kaa

  anu6kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  1.283
  Допаѓања:
  421
  Пол:
  Женски
  Dali nekoj go ima koristeno ovoj sirup? :)
   

  Прикачени фајлови:

 9. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  4.768
  Допаѓања:
  36.118
  Пол:
  Женски
  Денес излегоа двете 4ки доле.
  Сабајле последно течно какање беше.
   
  На LiliBoz, kukla21, Coco31 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Girly90

  Girly90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2013
  Пораки:
  534
  Допаѓања:
  998
  Пол:
  Женски
  Едно прашање: кога се користи аспиратор? Дали додека трчат мрсулите или кога е затнат нос па со физиолошки?
   
 11. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.095
  Допаѓања:
  23.965
  Пол:
  Женски
  Кога се како водичка и течат не влечам, кога се малку погусти и хрчка на носето прскам аквамарис па влечам со аспиратпрче.
   
  На teaiva и Girly90 им се допаѓа ова.
 12. Girly90

  Girly90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2013
  Пораки:
  534
  Допаѓања:
  998
  Пол:
  Женски
  Ама ова бре цел ден тече, бевме на лекар вика ништо не му е нема ни на плуќа, некоја алергија вирус ама детево цел ден носот чешма и кашла, не знам веќе што да правам, само инхалирам и прскам аква марис, марисол, се имам а ао аспиратор борба водиме
   
 13. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.095
  Допаѓања:
  23.965
  Пол:
  Женски
  Инхалации правите по препорака на лекар или самоиницијативно? Јас не инхалирам при растечено носе, само кога е густо или кога има шлајм. Голем е веќе и затоа потешко со аспираторче, учи го да го дува носето и само бришење.
   
  На teaiva, Girl-Rabbit и Girly90 им се допаѓа ова.
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.689
  Допаѓања:
  113.952
  Пол:
  Женски
  Кога тече. Кога е затнато само спреј прскаш, не се влече. Ова од педијатарот. Ме искара за користење аспиратор на затнат нос.
   
 15. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.095
  Допаѓања:
  23.965
  Пол:
  Женски
  Е како Анат ќе извлечеш густ зелен секрет на дете што не знае да дува?
   
  На fana му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.689
  Допаѓања:
  113.952
  Пол:
  Женски
  Ама тоа тогаш не е затнат нос, тоа е течење нос, што има таков секрет, не е влечењето само за водест и проѕирен секрет. Затнат нос јас подразбирам кога и при дување не излегува ништо. Во такви ситуации не се влече.
   
  На Sexybaby86 и Lolipop23 им се допаѓа ова.
 17. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.095
  Допаѓања:
  23.965
  Пол:
  Женски
  Не сфатив добро, да, во такви ситуации и јас не влечам, кога нема никаков секрет туку е сувозатнат. Јас затнат си го викам и кога има густ зелен секрет... таков влечев кога беше бебе, одамна сам се шмрка.
  А онака кога тече како водичка не влечам.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Klarisaa

  Klarisaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2015
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  513
  Пол:
  Женски
  Ако може совет.
  Малиот 2 год, од вчера со тт,до 39,спушта,на 5 саати качува,сабајле 39 дадов далерон ,сега тек почна да качува. ,претходно носот растечен,и малце поткашкува кога му доаѓа секрет.
  Вчера преслушан,ништо.
  Денес крвна слика ,покачено црп 7.8.,други вррдности во нормала.
  И денес преслушан,нема ништо
  Вадиме секрет цело време,зашто има доста,денес е веќе погуст,шприцам спреј.
  Докторката вика вирус,не е за антибиотик сеуште,бар дур не дојдат резултати од брисеви.
  Ни предложи инхалација со пулмикорт,ако дозволи,ич нејќе.
  Ни даде и антибиотик,ако ни е страв.
  Нас не плаши тт ,и да не спушти наеднаш на плуќа
  Утре пак ќе не слуша.
  Незнам што да правиме.
  Пиеше антибиотик пред 2ипол месеци.
  Некој со искуство ? @Annath , @Alishan30
   
 19. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.689
  Допаѓања:
  113.952
  Пол:
  Женски
  Вироза. Јас би ја слушала докторката. Инхалации пробајте колку и да не сака. За џабе да не се труе, ЦРП не е високо. Како се леукоцитите, гранулоцитите, лимфоцитите? (мада можда е уште рано, барем 24 часа треба да поминат од првото кревање температура). Грлото како е?
   
  На Lolipop23, Klarisaa, Alishan30 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  8.801
  Допаѓања:
  107.448
  Океј е и ЦРП не е многу покачено.
  И јас би слушала лекар. Не е работата веднаш да се даде атб.
   
  На Klarisaa и Alishan30 им се допаѓа ова.