Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

 1. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  74.183
  Пол:
  Женски
  Ти одговорија веќе, се согласувам со погорните 2 коментари. Редовно ве слушаат, на таа температура може и блок макс сирупче да се дади. @Klarisaa
   
  На Klarisaa му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Вереничка

  Вереничка Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2016
  Пораки:
  950
  Допаѓања:
  1.637
  Пол:
  Женски
  Мајки може да ми дадете број од Паскалов?Итно ми треба
   
 3. Linman

  Linman Активен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2019
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Здрави мајки Ве молам дали некој може да ми каже реф. вредности за ЦРП. Нешто не ми е јасно зошто различно ми го пишуваат сега забележав некогаш mg/l a некогаш mg/dl.
   
 4. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.152
  Допаѓања:
  22.057
  Пол:
  Женски
  До 5 ок е.
   
 5. Linman

  Linman Активен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2019
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Јас имам проблем вчера на резултати ми напишале 48mg/dl. Има тт 39,ни дадоа антибиотик. Но до сега секогаш ми беа изразени во mg/l. Незнам ова да не значи црп 480mg/l a да не забележала матичната. Ако има некој лаборант да ми објасни или некој што знае
   
 6. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.152
  Допаѓања:
  22.057
  Пол:
  Женски
  Воопшто не е важно кои се мерните единици затоа што од лабораторија до лабораторија се различни. Она што е важно е дали добиениот резултат е во границата на референтни вредности. (Инаку точно е дека 48mg/dc = 480 mg/l)
  Вашиот резултат е покачен црп, значи имате некој воспалителен процес па мора да примате и антибиотик.
  Што побрзо да се опоравите ви посакувам.
   
  На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Linman

  Linman Активен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2019
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Леле Ви Благодарам јас срварно кога видов различни единици помислив дека треба да конвертирам и некоја грешка настанала. Значи само да ја гледам вредноста дека на нас црп ни е 48 од референтна 5.
   
  На fana му/ѝ се допаѓа ова.
 8. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.950
  Допаѓања:
  23.955
  Пол:
  Женски
  Кој доктор / докторка би ми го препорачале на имунологија на детска?
   
 9. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.200
  Допаѓања:
  43.275
  Пол:
  Женски
  Дечки,денес бевме на планина, милина беше сонце ама и свежичко.
  На дете му се растече нос, водичка, и реков од свежото е зашто и ние зашмркавме горе.
  Сега некако дише на уста,ама не цело време, гледам и со затворена седи ама чудна ми е во носот.
  Мрсули нема, малце водичка само.
  Нема што да се влече.
  Прснав диво оригано.
  Сме ја настинале изгледа.
  Што да дадам?
   
 10. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.417
  Допаѓања:
  15.100
  Пол:
  Женски
  Витамин ц, течности..
  Свари и супа. За настинка мислам нема нешто посебно.
   
  На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.874
  Допаѓања:
  97.703
  Супа и прскај ја ориганцето. Ќе и помине :)
   
 12. tasikike

  tasikike Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2017
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Женски
  Zdr,sin mi ima 6god pred eden mesec nastina i pocna da kasla bevme na lekar ni prepisa sirup go ispi nisto pak kaslase po edna nedela pocna uste poveke da kasla pak go odnesov pak ni prepisa sirup i uste eden za alergija ama nikako ne saka da prestane da kasla pogotovo koga ke dvizi ili trca mu se zasiluva kaslica koga ke odmara namaluva
   
 13. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  74.183
  Пол:
  Женски
  Што сирупи пиеше? И дали испитавте лабораторија,брисеви?
  Долго време му трае кашлицата, сигурно имате и испитано нешто.
   
 14. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.200
  Допаѓања:
  43.275
  Пол:
  Женски
  Крена и температура.
  37.9
  Дадов сирупче, се мачеше во полусон.
  Едвај дишеше будна, сега спие со затворена уста.
  Нозете и рацете и се жешки, ко ќе ја пипнам жари како 40 да има.
   
 15. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.417
  Допаѓања:
  15.100
  Пол:
  Женски
  Офф.. искрено не верувам дека е од прошетката.
  Хрчи или свири со носето?
  Мене искрено само со затнат нос не ми качила тт.. ама а се накашлаше, веднаш качуваше.
  Сега фала богу е поретко.
  Само јас не давам сируп до 38,5... избегнувам, и гледам да ја оладам на друг начин.
  Ама мојата е и на 40т на нозе и трча. Секое дете е различно.
  Ако е затната, купи спиранто лепенки, јас и ги лепам на креветче зошто не сака на неа.
   
 16. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  1.649
  Допаѓања:
  32.132
  Ako ја носиш во градинка, може да е некој вирус. Таман тие имаат инкубација од неколку дена. Не е страшно 37.9, штом си дала антипиретик под контрола е. Провери ја ноќеска и дај и уште една доза ако е висока температурата.
  Моево само се буди среде ноќ ако има мака. Баш сега поминуваме некој вирус, вчера температура до 39, денес цел ден помалку од 38, ама уште тешко дише.
  Ќе помине:hug:
   
  На fana и TeddyGrey им се допаѓа ова.
 17. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.555
  Допаѓања:
  657
  Пол:
  Женски
  Исти сме и ние...само што нам носот ни е затнат,ама има секрет кој и се слева низ грлото и ја мачи,кашла.
  Еве попладнево кренавме и температура ,, 38,5.
  И дадов Блок макс, спушти и ја однесовме на дежурен.
  Рече грлото било црвено и ни даде Цефаклор.
  Еве ја сега пак крена температура, дадов сируп и чекам да видам дали ќе спушти.
  Спие ама се мачи, тешко дише,се штерка во сон.
  Амам веќе...
   
 18. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.200
  Допаѓања:
  43.275
  Пол:
  Женски
  Се измачи со температурата. Прееска коа пишав одма тогаш качи, ја ладев не спушташе, а веќе и дојде термин за спиење, бладаше, а 37.9 ќе речеш...
  Не знам дали е затната, кога ќе кивне летаа мрсули проѕирни водлести.
  Тешко дишеше будна,како затната , а еве сеа заспа, спие дуфта со затворена уста.
  Може да е. Беше дури цел еден час во градинка.
  Се буди и мојава кога качува.
   
 19. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.417
  Допаѓања:
  15.100
  Пол:
  Женски
  Лелее со тоа бладање, стресови живи...
  Ништо, следи ја и на доктор. Секако од градинка ќе носи се и свашта. Мојата на 2 недели качуваше тт и тоа стално викенд или празник.
   
 20. M&M

  M&M Популарен член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2015
  Пораки:
  2.678
  Допаѓања:
  79.844
  Пол:
  Женски
  И нас ни препорачаа да одиме на имунологија за малово, уште не сум закажала, ми ја препорачаа Ставриќ. Прашај и матилен што мисли. А зошто ќе одите на имунологија, ало сакаш пиши ми лп да не одиме офтопик тука
   
  На An-na му/ѝ се допаѓа ова.