1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.551
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Вчера се уплашив повеќе, но чим нема сабајлево ништо ново немаме гајле. Фала :hug:
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.255
    Допаѓања:
    8.336
    Пол:
    Женски
    Осип од температура дали чеша? И дали го третирате некако или само се чека да помине. Синко имаше две вечери температура ( едната вечер крена над 39 и тешко спушташе) без други симптоми. По два дена се исфрла највеќе во пелена на регија малце на стомак и грб и позади уши. Ме загрижува зошто се чеша позади увото ( само таму), а го стискав не го болат ушите.
     
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.551
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Не чешка тој осип. Да не му смета па затоа да се чепка... До утре ке се повлече..
     
    На Chantal му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.255
    Допаѓања:
    8.336
    Пол:
    Женски
    И ние како вие не знаеме од што температурата, два дена без друг симптом си викав 5 ки почнале ама па многу висока за заби, а и ужасно спие деновиве, све во раце да е, се буди секој саат ова од како пројде температурат, впрочем сите заби така ги вадеше.
     
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.551
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Aбе и мутирани вируси... може плус и забите... Јас ке ја проверам после да не извадила и втора 5ка...
    Како и да е до утре ке му се исчисти. Ептен ако е воспалено кај газето ако имаш хиперманган раствори и полиј го по бањање од врат надолу и со рака помини кај ушињата малку. Тоа доста помага.
     
    На Chantal му/ѝ се допаѓа ова.
  6. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.703
    Не се секирај,кај моево еден ден траеше осипот со ништо не третирав.
     
    На Chantal му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Marmarin

    Marmarin Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    12.712
    Пол:
    Женски
    Мајки хелп, прв пат дете ми е со многу висока температура па се мислам дали правилно постапувам.

    Прво не знам колку има зошто за жива глава не остава, се откорна од плачење. Имам еден топломер како лента се става на чело и со него од прилика да знам, абе не остава да го чепниш. :(

    Ноќеска во 3 крена 38, само му ставив оцет на чорапите и му спадна. Сабајле во 8 имаше појќе, му дадов ефералган и му спадна. После во 4 пак, му спадна и во 7 наеднаш скоро 40. Во меѓувреме го слеков по боди, вода форсирав и во 8 дадов блокмакс. Еве го сега заспа само по боди ама стапалата му се ладни, му ставив чорапи и го покрив да му се стоплат. Туширање не сака за жива глава, едвааај со влажна крпа го поминав ама и то не сака, плаче се откорна без престан скоро цел ден. Не знам веќе шо да напрам. Ништо ништо не сака само плаче. Ни вода. :envy:

    Дали во 12 можам да дадам ефералган и така наизменично на 4 сати со блокмакс?
    Само ноќва да ја поминиме веќе немам ум се скренав. ;(
     
  8. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Ако крене можеш да дадеш Ефералган. Најизменично како што си напишала. Нека мине.
     
    На Marmarin му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Marmarin

    Marmarin Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    12.712
    Пол:
    Женски
    Еве пак крена скоро 39, а до 12 не можам да дадам. Спие само в раце, ни вода не сака, а стапалата уште ладни. :(
     
  10. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Стави му чорапи со оцет иако се ладни стаоалата и нека биде само по боди. Не знам колкаво е детето ама ако не сака да пие сируп (а нема да сака штом не сака ни вода) можеш да ставиш чепче ефералган. Со лесно.
     
  11. Marmarin

    Marmarin Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    12.712
    Пол:
    Женски
    2 години е. Сируп досега пиеше, дека благ ко сокче му било и го пие.
    Чепче немам, прв пат ова ми се дешава и ко за беља сама сум со две денес.
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  12. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.864
    Допаѓања:
    134.419
    Пол:
    Женски
    Како е сега? Туш помага доста, со топличка вода, ако плаче, некако гледај да го истушираш ако е рано за сируп. Јас и со разреден алкохол сум ја мачкала по стопала и рачиња за да спушти малку
     
    На Marmarin му/ѝ се допаѓа ова.
  13. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.129
    Допаѓања:
    16.338
    Пол:
    Женски
    За најточно да знаеш земи си убав топломер мене живиниот ми е најубав и најточен.Ќе помине,ако е уште со тт направи и крвна слика
     
    На Marmarin му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Marmarin

    Marmarin Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    12.712
    Пол:
    Женски
    Конечно му спадна околу 4-5, ваљда убо измерив 36,7 колку шо можев да го наместам топломерот. Не му дадов ништо, само го следам нон стоп, засега убав е. Среќа барем сирупот ми го пие, инаку 4 возрасни не можеме да се справиме, инает е голем и ко ќе рече не џабе само ќе плаче на цел глас и полошо му е.
    Искрено немам дома ни алкохол ни чепчиња, фала Богу досега не ми требале ама сега обавезно ќе земам за секој случај.
    @simona_baby имам живин ама не сака да му мерам, во спиење му го подметнав и тогаш се бунеше. Ептен е тежок инает, буквално ништо не сака, абе мрсулче да има плаче избриши ме и после плаче дека сум го избришала. :)
    Сепак ќе го однесам денес за кс па ќе видиме шо ќе кажат.

    Фала на сите на одговорите, уште ме интересира дали се дава превентивно парацетамол иако не му е над 38? Пример сега во 8 би било следно, последно во 12 испи.
     
    На mal.ecka, Sexybaby86 и duffi им се допаѓа ова.
  15. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Превентивно не се дава. Со лесно мајка.
     
    На duffi и Marmarin им се допаѓа ова.
  16. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    @Marmarin ако немате над 12кг Земи си дома да имаш и чепчиња.
    Нека мине.
    Ако е свеж и т не оди над 38,5 не давај ништо. Само течности.
     
    На mal.ecka и Marmarin им се допаѓа ова.
  17. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.457
    Допаѓања:
    27.185
    Пол:
    Женски
    До 38,5 не се дава ништо за спуштање температура, го оставаш сам организмот да се бори бидејќи високата температура помага во уништување на вирусот или бактеријата (тоа е природен одговор на имуниот систем). Над 38,5 се почнува со парацетамол (Ефералган, Далерон, Парацетамол и слично). Ако не спушта температура од парацетамолот тогаш дури се дава се дава ибупрофен (БлокМакс). Ако не спушти ни после давањето ибупрофен тогаш се оди на наизменично давање на двата лека со размак 4 саати.
    Е сега за да не го клукаш со лекови можеш природно малку да му помогнеш: масирање на телото особено на вратот со млака вода (колку да се разлади) или разреден алкохол, оцет на чорапи (ама само ако нозете се топли) или компир изрендан во чорапите.

    Ако нема температура превентивно не се дава антипиретик.

    Брзо да ви помине што и да е.
     
    На Biljarkata, sofi2107, Marmarin и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.580
    Допаѓања:
    12.056
    Пол:
    Женски
    Мајки како да препознаам фистула на пашка
    Малата цел ден ми се жали ниту седи ниту лежи на грб плаче вели дека ја боли
    Малку и е црвено и газето ама не верувам дека е до тоа местото каде завршува газето мислам име црвено на допир плаче ама нема ништо
    Премногу сум загрижена некоја ако имала слично искуство нека ми пише а секако утре ке посетам и доктор ако продолжи да се жали
     
  19. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.864
    Допаѓања:
    134.419
    Пол:
    Женски
    Не можеш сама да познаеш, треба да ја прегледа доктор. Не верувам вака дека некој може да ти помогне како да препознаеш. Фистула е отвор ј може да загнои, ако се сомневаш однеси ја некој да ја види
     
    На Alishan30 и blessed.an им се допаѓа ова.
  20. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    6.999
    Допаѓања:
    118.099
    Пол:
    Женски
    Извини да те прашам од кај ти текна на дијагнозава?:o
    Јави го детето деновиве на лекар, преку ноќ не се јавува фистула и не е така наивна состојба.