1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    И мојот има такви ама ништо не му ставам,дека незнам што..
    Му поминуваат сами од себе,се сушат,па нови излегуваат.
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.425
    Пол:
    Женски
    Исто и мојов има и немам појма што, зошто и како треба да третирам..
    Во неколку наврати прашав педијатар, дерматолог и одговор не добив, као ништо не е ќе помине.
    Го мачкам со Еуцерин атопик и не ни приметувам од него ниту подобрување, ниту влошување.
    Уствари ми иде дека треба да се става нешто што би ги сушело или да би се миело со нешто што би ги дезинфицирало, како ние што користиме тоник, ама ај на мало дете што да ставам :envy:

    Ти премачкај кај што си стискала со мед.алкохол и не чепкај повеќе..
     
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
  3. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Синоќа пред спиење ставив ептен танок слој од здравре(со цинк малку што е)баш исто од логиката Емка да суши.и утрово подсмирено е...еуцерин го мачкав и јас , мачкав за малото со класичен атоп.дерматит кога беше , и од сите кремови што ги пробав а дермата ехомега најмногу помогна ама пак ќе се појавеа..сега многу некако се појавија.
    20191201_083139.jpg
    ...а ова здравево го врткам низ дома-сигирно некој го препорачал,спомнал,што велиме себаб видел па сум го купила..
     
    На Sexybaby86 и emkaemka им се допаѓа ова.
  4. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    А кога го стисна излезе ли нешто?
    Син ми има такви по телото, на мешето 2-3, на рацете неколку и на ногата. Матичната ни кажа дека се вирусни и дека најверојатно ќе треба да се горат со азот. На лицето нема.
    На вашата слика не се гледа убаво. Еве слика од нет во спојлер, како изгледаат баш кај син ми, само што не се толку густи и раширени, туку таму - ваму по некоја.
    6fec3312f0ed33083f1ceb8b3fe36f41.jpg
     
  5. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Да..излезе бело како акничка.така и изгледаат со бело врвче,како акна..
    Ова што постираше и мене ми изгда како вирусни кондиломи.со азот имам јас брадавичка на вртот горено..ми запниваше на плетени блузи во зимо, безболно со три третмани помина, ништо немам повеќе.
     
  6. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Овие кога се стискаат не излегува ништо, само како водичка а баш од тоа највеќе се ширеле па сега не ги чепкаме. Горењето со азот знам дека е безболно, но е непријатно и мислам дека ќе го доживее трауматично, па ќе почекаме да потпорасне.
    Кај вас не изгледаат страшно, нема потреба да се третира јас мислам.
     
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.251
    Допаѓања:
    166.108
    Ќерче имаше температура до кај 37 и нешто и болка во грло, петок ноќта. Вчера грло не боли, температура до 37 до сабајлево. Сега има 36,7. Ама од сабајле се чеша зад уши и како црвено да е зад ушите. Може да е нешто страшно или? Нејќам да ја носам на дежурен, нит црп ќе испитаат ни ништо, би почекала до утре кај матичната. Ама што може да биде црвено и чешање зад уши? Да беше воспаление на уши, ќе болеше, ќе имаше температура.
     
  8. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Може локално нешто да е, контактно. Не брзај, почекај до утре, нема висока температура.
     
  9. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    Мајки, чупето 4 год. постојано моча, има неколку дена само мочкат преку 15 пати денот и појќе. Др нема ништо, не е настината, нема температура нема ништо. Мочката е чиста како вода не е темна.
    Да ја носам на доктор?
     
  10. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Ако е како вода тогаш внесува многу течности и не е страшно, баш напротив добро е.
    На друго нешто се жали ли, ја пече долу, ја боли??? Дали моча количински или само по неколку капки???
     
  11. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    Само неколку капки мочкат и не се жали на ништо ни на меше ни дека ја печи ја чеша ништо. Сега баш мочкаше две капки само
     
  12. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.251
    Допаѓања:
    166.108
    Звучи како циститис. Ставај топло на меше, на долниот дел, под папок, на пример термофор или варени компири (замотани во памучна крпа, да не се наводени а да ја стопли). Давај многу течности, чај од брусница или сируп од брусница. Носи на лекар да проверат да не има бактерија.
     
    На M&M и dade123 им се допаѓа ова.
  13. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Многу вода и чај од брусница. Спомнале и погоре, циститис или оди натака. Спречи со течности
     
    На dade123 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Штом е така по неколку капки сигурно е преладена бешика. Ставај топли облоги ко што ти кажале погоре и нека пие чајчиња, а ако продолжи и денес испитајте урина.
     
    На dade123 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.251
    Допаѓања:
    166.108
    Да не замарам во другата тема, докторката вика scarlatina, на македонски ваљда е шарлах. Карактеристичен осип на јазик и торзо и црвено позади уши. Немаше температура повисока од 37,4. Искусна е докторката, вика клиничката слика е таа. Да не ми беше веќе проживеано еднаш, немаше да знам дека може да биде сериозно. @Annath не знам зошто, висока температура немаше.
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    Шарлах е. Терајте со антибиотикот, ќе биде подобра.
     
  17. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Вродени ортопедски деформитети кај деца,искуства?
    Правевме рентген денес заради болки во колената,излезе дека има наследено genu valgum,односно по наше кажано нанадвор искривени нозе.
    Воопшто не се приметуваше вака,се изненадив ептен.
    Ни препорачаа само физикални вежби и квалитетни обувки.
     
  18. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    Пак јас, испитавме мокрача нема ништо, чисто е. А уште мочкат мн често. Матичната ми рече да земам сируп бактрин да и давам 5 дена, зедов почнав деенс и давам. Па да видам дали ќе се смири малце. Чудно ми е рез чисти а уште мочањето не се намалува.
     
  19. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    А зошто антибиотик кога нема бактерија?
     
  20. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    Незнам и мене ми беше чудно. Направивме обична анализа на мокрача, тука кај шо живеам микробиологија идат два пати неделно зедов упут да испитаме и таму мокрача. Ова се ми е чудно, ново, има 4 год до сега не сме биле на доктор ни еднаш. Ниту па се разбирам во нешто...