1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Кај нас многу побавно паѓаше, ама можеби има и разлика дека сируп и давам бруфен, а чепчето е парацетамол.
     
  2. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.529
    Допаѓања:
    27.727
    Пол:
    Женски
    Парацетамолот поспоро ја спушта температурата од ибупрофен. Така што кај тебе разликата е заради различнито лек, а не начинот на примена.

    Кај нас на пример нема разлика. И ректално и орално исто му делува парацетамолот. Односно некогаш не му делува ич.
     
    На kiki_riki му/ѝ се допаѓа ова.
  3. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    2.284
    Пол:
    Женски
    Мајки здраво. Кажете ми чаре ќере 2 дена имаше температура со кашлица и растечено носе. Од вчера е подобра нема качено ама ова кашлањево од такт ме вади. Кога и да се закашла ми вика дека и се повраќа а не сака да поврати и полна е со шлаем. Не знам дали да носам на доктор и не знам што да и дадам за побрзо да го исфрли. Носе ко за беља од вчера не сака ни да го дува ни да и влечам со аспиратор заоѓа од плачење кога и да го види само.
    Ќере е 2,5 години
     
  4. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.145
    Детево пак качи 40тт и се стресува како да му студи.
    Матичната рече до 3 дена е ок толку тт, чепче да давам, четвртиот ако качува тогаш термин ќе ми даде...


    Не ме фаќа сметка ниту да туширам ниту ладно облози да ставам, да не се стресе повеќе. Ставив чепче и давам течности, лежи омалаксана до мене.
    Предлог некој да не имате за оваа ситуација?
    Не знам да ја покривам или да ладам....
     
  5. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Се тресе од грчевите. Мачкај со цеден лимон ама не стоен у фрижидер. Мене тоа ми помага. Со помин.
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Да покриваш да се испоти. Мислиш да не крева повеќе ако ја покриеш? После даден антипиретик, ако се тресе дете, јас го покривам.
     
    На Kaetana, danichap и LiliBoz им се допаѓа ова.
  7. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.145
    Покрив, се надевам ќе падне...лежи мирна сега, се трудам да остане будна.
    Веќе се јавив на маж да си дојде од терен, инаку требаше петок дури. Едноставно не би можела 3 дена да чувам дете дете со 40 или плус тт дома. На брза помош барем ќе не примат ако и до вечер е исто.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Немам искуство со толку висока тт, дај Боже да делува чепчето. Инаку моиве деца кога спијат симнуваат тт, затоа јас ги оставам. Дали те разбрав убаво, трет ден е со тт од 40? Не ве примаат на лекар?
     
  9. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.145
    Не, прв ден е, синоќа качи. Ама до трет ден било нормално да има волку тт. Ако и после третиот ден има 40 тогаш да сме отишле. Не ми дадоа термин денеска, не било итно.

    Моиве качуваат кога спијат.
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Нека поминува побрзо. Вирус е најверојатно, ама имај предвид дека може и гнојна ангина да даде вака висока тт. Ако се жали на грлото, одете на дежурен.
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  11. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.145
    Затоа сакав и јас, да ја видат. Тешко крвна слика да добиевме ама грло/уши да видат...
    Тоа е.
    Ако не се подобри вечер ќе трчаме во болница.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  12. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.196
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми како помала редовно качуваше над 40 Т. Во една прилика имаше и 41.7 :worried:
    Единствен совет кој го добив за Т е ако не делува антипиретик или дејството му е кратко, да се тушира детето и да се мачка со разреден 70% алкохол. На помало растојание од 4 часа да не се дава антипиретик.

    @danichap може да е гнојна ангина, ама може и вирус да е, затоа ви рекле до три дена да чекате. Ќерка ми често пати имала температура над 40 од вирус.
    Дали нагло качи Т или имаше претходно симптоми како течење нос, кашлање и сл?
     
    На Annath и danichap им се допаѓа ова.
  13. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.145
    И моиве директ одат на плус 40...
    Наеднаш качи, без симптом. Сестрите се ок(за сега барем), само она.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  14. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.196
    Пол:
    Женски
    Не сум експерт и моево мислење земи го со резерва... Од она што ми го кажувала матичната ваквото нагло качување е знак за бактериска инфекција. Ама пак ќе кажам... не сум експерт и не мора да ми е точно мислењето.
    Штом редовно качуваат над 40, навикната си :( следи ситуација. Со лесно :hug:
     
    На Annath и danichap им се допаѓа ова.
  15. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.529
    Допаѓања:
    27.727
    Пол:
    Женски
    Ох леле. Се надевам не е ништо сериозно. Селди ситуација немаш што друго да правиш. Ако не спаѓа од парацетамол можеш да дадеш и ибупрофен. На моево тоа му делува (појако е). Ако до вечер е исто јас не би оставила три дена, ако е бактерија џабе ќе се мачи дете без антибиотик. Ако е вирус барем ќе знаеш дека не е ништо страшно.
    Со лесно.
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    @danichap мене совет од педијатар ми е да се затопли и препоти. Како за нас.
     
  17. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Какво затоплување со 40 температура?
     
    На ivi1987, LiliBoz, sofi2107 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Marmarin

    Marmarin Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    12.945
    Пол:
    Женски
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.222
    Допаѓања:
    124.259
    Ако се тресе, остави да качи, ладно и е. Кога ке прекине, давај парацетамол.
    Бањај и лади. Мојата до 41 со 3 имаше :(
     
    На LiliBoz и Biljarkata им се допаѓа ова.
  20. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.900
    Истото го имаме како рутина. Имам пишано, не ни носам на лекар само за температура. Кога крева нагло и без други симптоми обично е вирус и поминува до 3 дена.
    Сега последново, бактерија т.е шарлах, не ни имаше некоја температура, не знам зошто.
    Покривај лесно, ако и студи покривај. Мојава има епизода на студење (нозе мраз) кога крева температура, ко ќе престане да крева и е жешко. Тушираме или се шљакаме во корито дури да почне да делува антипиретикот. А на толку висока температура не може ни многу да симне, ако стигне до 38 и нешто успех е. Освен уше да видат, не знам што друго би ти кажале на итна. А воспалено уше знае да крева температура ама и многу боли. Се жали ли на ушето или така ти текна?
    Ако трпи чорапчиња мокри со оцет вински, тоа мене лично ми помагало.