1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Мајки со искуство од хиперманганот, на колку вода колку зрнца ставате? Педијатарката ми кажа после миење да го плакнам доле со растворот 2-3 пати на ден. Бојата да е розеникава кога ќе растворам. Па сега на лупа ве читнав дека некој и во самата када кога ја полните со вода сте ставале по некое зрнце. Може ли да ми кажете кој сооднос и како најдобро да го применувам ( на памукче или да го плакнам доле ) .
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  2. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.212
    Пол:
    Женски
    Водата треба да е розеникава, како што ти кажале. Јас ја користам само за одмивање, во када / корито не сум ставала.
    Дерматолого ме предупреди дека знае да ја исуши кожата, па да не се претерува. Јас, кога ќерка ми имаше проблем ја одмивав секој втор, трет ден, останатите деннови одмивав со сода растворена во вода.

    Инаку @mariz ќерка ми често знае да се вцрвени и исфрли долу, најчесто е од некој вид антибиотик (претежно Амосиклав). Јас мачкам Канестен, а ако е исфрлена ставам и Афлодерм, ама само на околната кожа, никако внатре. Мене вака ми кажаа и делува. Канестенот два пати дневно, минимум три дена, ако мачкаш пократко нема ефект. Ова ми се совети од дерматолог. Исто и цинк оксид кремата на Алкалоид.
    За Јекодерм сега прочитав, не сум ставала, ама ќе пробам.
     
    На sofi2107 и mariz им се допаѓа ова.
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Мене мерката ми е оваа, на врв од нож на 2л вода, вака е розева водата, повеќе не ставај. На крај од бањање, туш, со шише растворено поливаш и не плакнеш. Бришеш со тапкање со пешкир.

    Другарка стави во када и ја остави малата малку повеќе време изгледа... И портокалова и стана кожата кај што ја допирала водата. Не е убаво многу да се седи.

    Иначе и јас доле еднаш на ден ја поливам за осипот доле сега и во вакво мало шише, тука ставам баш врв од ножот само, мн мн малку.
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена: 12 јануари 2020
    На Sexybaby86 и sofi2107 им се допаѓа ова.
  4. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    @An-na и @mariz фала ви.
    Инаку од Амоксиклавот ( прв пат пие ) ни кажа педијатарката дека е. Пролив неколку дена и доле е хаос газе црвено за прв пат и ку.е црвено, набабрено и како прошарана главичката. Одма ни смени пробиотик од Провен на Пролакф пастили ( ни кажа дека од Провенот може реакцијата пролив ) и од петокот со Канестен да мачкам. Зашто ем црвенило ем се чешаше се жалеше дека го пече, чеша и боли. Па од денес бидејќи све тоа се намали ама црвенило и ку.ре е црвено, набабрено и прошарано ни рече одма со Хипермаган да почнам, со Миробакт комбинација со Канестен да мачкам. Пелени не ставам неколку дена, со гаќички памучни е и над нив оние гаќички со мушамка. Па кога кажува кога не. Без влажни сме со денови и само под туш. Па да видиме како ќе е зашто пак ни е страв да не развие некоја бактерија или инфекција поради бубрежниот рефлукс внимаваме. Прв пат се соочувам со ова и само поради бубрежниов рефлукс ми е паника искрено. Инаку беше 3дена со тт качи симни и Еферелган, па на контрола испадна црвено грло и ни дадоа Амоксиклав со Провен.
     
    На Sexybaby86, fana и mariz им се допаѓа ова.
  5. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Не е од провенот туку од клавулонската киселина, таа прави вакви проблеми. Нашата педијатарка го избегнува Амоксиклавот, секогаш Алмацин дава (истиот антибиотик само без клавулонска киселина). Штом имате вакви проблеми за во иднина да си знаеш ако има можност да го замените Амоксиклавот со друг антибиотик.
     
    На NarCis@, fana, wannaBeMomma и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.212
    Пол:
    Женски
    И нашава матична избегнува Амоксиклав, ама сега мораше да пие. Стрептококата со две дози Оспен не се излечи, од Амоксиклавот да.

    Фала @sofi2107 за инфото за Пролајф. Јас давам Провен, ама ќе го имам предвид Пролајфот ако пак треба да пие Амосиклав.
     
    На Lolipop23 и sofi2107 им се допаѓа ова.
  7. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    44E4F953-FC6D-4622-995A-76BDFC1AC6B3.jpeg 3BA72B5D-3296-4C53-9337-8C031D1446E1.jpeg
    дали ваква треба да е бојата? Без блиц е сликано. Океј е или да е посветла-потемна? Како што Мариз кажа така на врв на ноже стаив и поделив во две шишенца ( во самата вода Пелистерка смешав ).
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Ацц само лекар да ти препорача, лек е не е на природна база. Матичнава дава Боквица.
    Од амоксиклавот е проливот. Следен пат барај Аугментин
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    И Аугментинот не прави пролив иако ја има киселината. Орл докторката рече дека самата киселина има доста улога при отит
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Океј е, таман. Нема врска ептееен малку да ти се разликува, секако неможе скроз исто да се погоди секој пат. Битно да е светла, да не е ептен темна лила.
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Аугментинот, амоксиклавот и ко-алмацин е исто само различен производител, сите се амоксицилин плус клавулонска киселина. Јас искуство со нив немам, ова ми го има педијатарката кажано, дека го избегнува амоксиклавот оти стварал многу проблеми на дигестивниот тракт, дијареа, крвави столици и сл...
    Како и да е, сигурно при некои состојби е од клучно значење оваа киселина како што велиш при отит, па некогаш е и неизбежно да се даде.
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  12. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Мила незнам дали е од Амоксиклавот, зашто дента кога го прекинав Провенот и почнав со Пролакфот одма се смени и еве до денес нема течна столица. Буквално беше течна црна ( темна ) столицата. Од промена на пробиотик одма се смени столицата. Инаку амоксиклавот на Детска клиника ни го дадоа зашто на дежурен немаше кај да одиме па кај нив.
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  13. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Јас од лично кажувам :) амоксиклавот им прави на двајцата, а од аугментинот не. Си има врска и квалитетот на лекот и различниот производител
     
    На victoria и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  14. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.914
    Допаѓања:
    135.483
    Пол:
    Женски
    Амоксиклавот на моиве им прави пролив, посебно кај малото. Првиот пат кога и го препишаа моравме втор ден да менуваме терапија, страшно беше, на секое закашлување се правеше лом, уплав има дете од тогаш од пролив. Од тогаш нема пиено, ниту еден друг антибиоик не и прави ваков проблем.
     
    На sofi2107, Lolipop23 и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Не е од Провен, и ја ќе ти кажам, многу сум задоволна од него.
    Ама при пролив од антибиотик само Дармфлора пробиотик ќе ти заврши работа.
     
    На Monche24, Lolipop23, M&M и 3 други им се допаѓа ова.
  16. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам на Анат, ние дома сите ја пиеме Дармфлора, навистина е одлична, особено при дијареа и грчеви.
     
    На Monche24, Lolipop23 и M&M им се допаѓа ова.
  17. Monche24

    Monche24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2017
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Ќе испадне реклама за Дармфлора, но синко претходната недела пиеше Алмацин, за првпат антибиотик и одма пролив доби. Го користевме линекс бебе, ама некаде низ форумов прочитав дека бил слаб пробиотик, па му дадов Дармфлора прашоче и одма се смири.
     
  18. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.244
    Допаѓања:
    166.073
    Сега видов, некој ме спомнал. Шарлахот се манифестира со осип на уста, јазик, болка ви грло и осип со чешање на торзо. Ако ги немало сите овие симптоми, може нешто друго е.
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Pred edna nedela kaslanje.. pomiavme bez antibiotik. Krvna slika super. Od vcera temp. Uste kasla.. krvna slika zanikade.. leukociit 11.. crp 62.. ni prepisaa zinat. Iskustvo so zinat?
     
  20. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.856
    Пол:
    Женски
    Добар е зинат ние два пати имаме пиено. Секако пробиотик давање и со лесно да поминете
     
    На Lonely1604 му/ѝ се допаѓа ова.