1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Не цица, а немам ни електрoлити дома. Многу ретко повраќа. Одокако е родена овај и е четврти пат да повраќа па затоа немам навика да чувам дома. Ќе земам утре обавезно. Фала :hug:
     
    На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    А ако поврати пак во текот на вечерта? прати маж нека земе од дежурна аптека. Од самото прво повраќање можеш да дадеш електролит со оглед дека и едно да е нема да е штетно. Да не те плашам ама во рок од 20 мин дете може да дехидрира.
     
    На kiki_riki и Alishan30 им се допаѓа ова.
  3. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Знам и потполно си во право ама за жал кај нас нема дежурна аптека. Најблиските што ги прашав немаат дома.
     
  4. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Точно!
    И пробиотик земете.бидејќи е на антибиотик обавезно и пробиотик да прима.мала килажа се дечињата, доволни се неколку повраќања за да дехидрира
     
    На LiliBoz и kiki_riki им се допаѓа ова.
  5. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Супа од петел обична да не имаш дома?
    Таа содржи се како една инфузија.без фиде.само од водичката да и дадиш малку по малку
     
    На kiki_riki и LiliBoz им се допаѓа ова.
  6. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Алишан арно ти вели и јас знам дека супа од петел онаа обичната дека делува како орална инфузија исто така. Од ск си?
     
    На Alishan30 и kiki_riki им се допаѓа ова.
  7. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    @LiliBoz @Alishan30
    Не од бт. Имам супа од петел, ќе сварам одма. Ви благодарам :hug:
     
    На Alishan30 и LiliBoz им се допаѓа ова.
  8. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Во ова време дека ќе најдам некој одговор како итно не верувам но ќе почекам. Вчева бевме на лекар. Растечен нос и кашлица обилна и со секрет. Не ме секира носот туку кашлицата. Вчера вечерта добро поминавме но еве сега одвреме навреме и спиејќи кашла. Среќа па немаме температура инаку ќе цркнев од паника. Пиеме антибиотик мукоплант и витамин ц. Докторот на секое растечување на носот ни дава алвотадин као демек алергиска реакција ама на последната настинка не давав зашто не видов никаква корист од тоа а еве и овој пат не давам.
     
  9. Pcelka1315

    Pcelka1315 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    1.813
    Пол:
    Женски
    Не знам колку е големко детенцето но за нос кај моите три дечиња практикувам самк спреј оперил за деца два - три пати на ден и обавезно со цревцето им чистам носе, за кашлица зависи каква мукоплант купувам, само тој им помага, ама ако се работи за вирус зимам Цефаклор тој нај брзо им помага, а од скоро за прв пат купив инхалатор навистина спас е во домашни услови да се инхалира..
    Не се секирај ќе биде добро само на кашлица или на црвенко грло витамин Ц не давај или портокали, мандарини или киви тие иритираат повеќе.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  10. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.212
    Пол:
    Женски
    Јас ја бањав најнормално, само косата не. На крајот ја одмивав со хиперманган. Супер поминавме без ниту една лузна. Јас знам дека косата не се мие заради влажност. Треба да се сушат, а косата потешко се суши и подолго останува влажна. Слободно туширај и нежно избриши ја со пешкир.
     
  11. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Ја избањав веќе, со се коса. Хиперманган купив но ми рекоа да не ја одмивам со тоа. Од ова што гледам на нејзе, односно на рачето имаше големи брунчиња и дека мие рачиња цело време па и најтешко тие поминуваат. Исто и на интима дека ја одмивав цело време. По телото мислам од што не ја мокрев и се исушија многу побргу.
    Не сме искочени од дома, денес веќе збеснува, не знам ни јас што да и правам. Играј играј не поминува денот.:whew:
     
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.671
    Пол:
    Женски
    Истото ни се служи пред 10+ дена. Како силиконска му стана усната горна... Среќа во несреќа цуцлата ја одби така дека неможеше да ја цуца два, три дена. Него и му висеше парче мало (кожичка) и ми викаше скини ми го ова ми смета (facepalm) Зарасна сама, нема сега ништо... Најверојатно брзо зараснува рана во устата внатре.. и малава лазејки еднаш падна и средината ја подкина малку тоа кожичката што е поврзана, само зарасна и тоа..
     
  13. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    5ипол години сме. Само 2 дена сме на антибиотик ( алмацин) и мукоплант. За нос ништо не ни даде туку сируп против алергија што секако не го зедов.пола вечер ни помина во кашлање во сон а пола вечер ни помина во плачки со затнат нос а денес грлото го болело. Значи џабе пие антибиотик. Тт имаше највисоко 37.4 си викам да не го малтретирам со носење на одделение таму освен инфузии друго не даваат а сметам дека не е дотолку за инфузија.
     
    На Pcelka1315 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Macito007

    Macito007 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    2.484
    Пол:
    Женски

    Јас мислам дека мора да има една аптека дежурна. Обично стои известување која аптека е дежурна , знам се случило да бараме и ние во доцните часови.
     
    На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    ^^секоја настинка поминува од 5-7 дена со или без антибиотик.
    ОПШТО ПРАВИЛО Е ОВА!!!
    Може да се олеснат симптомите но не очекувајте дека со 2 дена давање на антибиотик ќе биде се во ред. Си има фази прво на затнат нос, па кивање па растечен нос. И на кашлица сува, ларингеална па влажна и поминува. Доколку крева високи температури, малаксано е детето, не јаде и претходните симптоми се влошат тогаш би требало детето веднаш да се јави на лекар да се промени терапијата. Инхалациите исто многу помагаат и сирупите за алергија кои ви ги даваат оти многу често се случува една настинка да е од мешано потекло (вирусно и бактериско, или плус и алергиско). Додека е болно детето многу разновидна храна, многу овошје, зеленчук, супи и чаеви го ујачуваат имунитетот и му помагаат на организмот да се избори со настинките. Доколку дете пие пример само алмацин а не внесува ништо друго во уста-губи сила и не се бори правилно. Редовно вентилирајте низ дома, изнесувајте ги децата на чист воздух бар на кратко.така побрзо оздравуваат.
    Можеби ви звучат досадно овие совети но доколку правилно ги применувате-имаат навистина подобрување
     
    На Kitten, Monella, riba79 и 5 други им се допаѓа ова.
  16. Pcelka1315

    Pcelka1315 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    1.813
    Пол:
    Женски
    Можно е навистина да станува збор за алергија, а може е суво грлото и антибиотик така делува, нека пие течности и пробиотик обавезно.
     
    На Alishan30 и marchi-cool им се допаѓа ова.
  17. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Мајки што значи ниско ниво на Анти-ха 10 што значи тоа ако некој знае
    Док рече дека и е ниско нивото но дека неможе да ни каже каков проблем има керка ми додека не излезат сите резз
    И покачија доза на клексани а ми рече дека сега може да прекрвари од предозирање а без клексани не сме смееле да ја оставиме
    Ке и прават некој Маркери незнам друго што
    Премногу сум загрижена незнам каде да се обратам
    Само ме држат во неизвесност ништо не ми кажуваат
     
  18. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    па пред два денс беше со кашлица со секрет денес кога стана искашла секрет потоа почна суво да кашла и да се жали на болки во грлото. Ваљда од сувата кашлица. Воведов спреј ангал од едно прскање има подобрување. Носето затнато. Изгледа сепак ќе морам да дадам и алвотадин - сируп против алергија. Или да земам спреј за нос :?: голема среќа што нема температура инаку веднаш го носам на одделение па нека ставаат инекции и инфузии.
     
    На Alishan30 и Pcelka1315 им се допаѓа ова.
  19. Pcelka1315

    Pcelka1315 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    1.813
    Пол:
    Женски
    Прво спреј за нос земи види како ќе биде
     
    На marchi-cool и Alishan30 им се допаѓа ова.
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.671
    Пол:
    Женски
    Ги чекаат резз од Ману најверојатно, денес не работат Ману, вртев јас не ми креваа... Тоа што е ниско укажува дека можеби дозата на клексани не е доволна и затоа и ви ја појачале..