1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    33.415
    Пол:
    Женски
    Мајки да прашам кога бевме доле во Мк маѕичниот му ги виде ушињата по мое инсистирање еднаш при чистење видов како исцедок од крв со темнокафен секрет од увото и тогаш кога му хи виде рече чистење сало со хидроген3% му ставиа таму но искрено не видов некоја разлика при чистење. Сега не му ги чепка никако освен онака со сијаличка светнувам да видам дали се има одлепено насобраниот секрет но за жал исто со стои..со што може ефикасно да се исчистат бидејќи (малку ми личи на наглуво со десното уво) ама ја си така мислам.
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Да не давам совети, ама јас имам користено маслиново масло. Специјално наменето за чистење на ушите, го има во аптека. Се става по една-две капки навечер, во двете увциња, прво во едното, па да лежи 15 минути така, после во другото, пак 15 минути да лежи така, после нека си спие. Маслото ќе ја стопи ушната маст и ќе си истече.
    Vaxol користев јас, не знам дали има таму, препорака ми беше од педијатарот за големиот оти често му се воспалуваа ушите ко мал.
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  3. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Parafinski kapki specijalno za usi, da se stavi navecer i so pamukce da se zatvoei uvoto. Go rastopuva vosokot i treba da istece i zalepi na pamukot
    (Sovet od maticnata na annath :) )
     
    На katerin4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  4. manako1

    manako1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    3.473
    Допаѓања:
    67.040
    Пол:
    Женски
    Уште ние кога бевме мали ортопедот и кажал на мајка ми за правилно да го местиме стапалото да не не кара и да не остави чевлите да ги носиме и однопаку. Рекол ако некој чевел го загазиме лошо или е со мек и лош квалитет така по навика ќе сме оделе и во други чевли. А при носење на однопаку ќе се трудиме да одиме правилно и сами да го исправаме стапалото.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.633
    Допаѓања:
    4.148
    Пол:
    Женски
    Мајки, ќерка ми има температура 37.4-37,8 до 38.
    Ја туширав, расоблечена е, релативно весела (си игравме), но не сака да јаде, само цица.

    Дали е време за еферелган? Се двоумам дали да и дадам.
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Ако клапне, омалакса, стане нерасположена, дај. Ако не, не мора. Нека си цица, следи дали ќе качува.
     
    На Mimmi39 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.633
    Допаѓања:
    4.148
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за одговорот.
    Почна по малку да клапнува, и дадов ефералган и за не цела минута поврати.
    Малку се потсмири и за 10-тина минути заспа. Температурата се симна, 36,7-36,9, мирно спие. Се мислам дека некоја капка се апсорбираше. Или само од себе поминува?
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Само од себе поминува. Ако поврати детето во рок од 5-10 минути после давање сируп, не е доволно време да делува, и да е нешто останато во желудничето. Нека си цица, најдобар начин е тоа за хидрирање, што е битно кога има температура.
     
    На Mimmi39 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Мајки од што може да биде вака црвен?
    Сабајле имаше црвенило само на нозе, на стапалата, по некое време на раце и сега забележав и кај градите и под мушки.
    Нема ништа ново јадено или со поминат рок.
    Многу го леша особено на рацете. Го намачкав со камагел.
     

    Прикачени фајлови:

  10. Lizi

    Lizi Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    1.373
    Пол:
    Женски
    Малку касно го гледам постов ама сакав да ти пишам со оглед на тоа што тотално те разбирам како ти е. Ке ти пишам наше искуство: Дете мое на 38.5тт прави грчеви. Првиот пат беше на 16 месеци, и беше хорор искуство. После 3тиот пат, бевме секаде, кај Чепреганов, со него немаме добро искуство (не му чинеше апаратот за ЕЕГ, па дури траеше прегледот беше повеќе на телефон одколку присутен у простор), после закажавме со врски у државна кај Дума, дента тој морал на пат итно, па не прегледа др. Лејла (не се сеќавам презиме), фина многу, не послуша сè и се смееше како демек зошто сте дошле, конвулзиите биле нормална појава, не се страшни, детето нормално, се развива супер, и стварно така е, немало потреба од ЕЕГ и стандард препораките, , а јас сакав да се направи снимка... преку матичната закажавме кај Софијанов во Промедика, ни направи ЕЕГ, и резултатите беа извонредни. Сепак ни предложи да ја ставиме на терапија со б6 и Депакин, превентивно. Не ја дадов истата ниту еден ден, ги скениравме снимките и ги пративме во Швајцарија (братучед на сопругот е неврохирург таму, кај негов колега невропедијатар) на 100то мислење , човекот ни напиша извештај во кое меѓу друго вика дека во средна Европа се многу претпазливи кога се работи за долгорочни терапии, а според снимките нема никаков проблем што би иницирал потреба од лекување. Меѓудруго не советуваше при следни грчеви да се даде чепче диазепам (нели, таа иста препорака сите доктори ни ја дале, и тука) и дека до 6 годишна возраст може да се случат пак, после исчезнуваат а и дека грчевите не значат дека подоцна во животот ќе развие епилепсија . Мене ова ми требаше, пошто многу бев во дилема дали да кја давам или не, терапијата од Софијанов.
    Инаку, ние најдовме во Косово клизмички диазепам, таму преку Србија ги порачале, кај нас нема, па ако имаш некого да порачаш од Србија . Тие одма после првите конвулзии ги најдовме. Третиот пат кога направи грчеви и ставивме од клизмата, се смири за секунда. Тие моменти ми се најлоши во животот, дете помодрува, се тресе, не комуникативно..страшно!! одма да се сврти на страна треба, и чекаш да пројде, да делува диазепамот... живот ми се крати по 10 години... Сакам да ти доловам све, се надевам не го направив каша попара постот...
     
  11. CatL4dy

    CatL4dy Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2017
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Фала ти на споделеното искуство, потполно те разбирам, нема полошо од глетката на детето додека трае грчот... Секое качување температура сум со страв до коски. Успеав да најдам неколку чепчиња диазепам, за недај боже и ќе пробам да набавам уште. Фала ти уште еднаш, многу ми значи споделеното искуство:hug:
     
    На Lizi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    жени ве молам пишете
    кај да ја носам малата утре кај би ме примиле?
    пред три дена имаше температура и поврати вчера само повраќање а денес се исфрли на цело торзо ситни црвени точкички но само на меше и грбче
    мислам дека е алергија од нешто,каде би можела да проверам?
    дали ремедика систина би ме примиле утре на незакажано ?
     
  13. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Од температурата е осипот,несе плаши.
    За два дена ке ги снема.
     
    На Minnie-e, Bella* и Chantal им се допаѓа ова.
  14. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    A зашто да повраќа? Мислиш не е нек8ја алергија од храна дека и со повраќање
     
  15. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Од температурата да не повраќа,мојот кога имаше три дена темп четвртиот извади осип.
    Ти јави се сабајле за да си бидеш мирна,прво објасни ја ситуацијата па оди.
     
    На Bella* му/ѝ се допаѓа ова.
  16. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Мислам дека малата голтна каменче. Тргнав да го вадам и незнам дали го голтна или го плукна. Има ли опасност ако го голтнала?
     
  17. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.511
    Допаѓања:
    144.239
    Ќе го искака.
     
    На fana и BabyT* им се допаѓа ова.
  18. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    Така испадна Мониче од температурата е осипот,вчера бевме во Ремедика
    Дека првпат качува темп.и затоа
    И замисли све ова од тројките заби
    Ама сите одеднаш и растат сите 4ри тројки
    Гревче,ама ми дадоа да пие што се не и добра е фала богу
     
  19. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    3.420
    Пол:
    Женски
    Kaj во Скопје има добар доктор кој прави ехо на стомаче кај деца. Многу ми е итно зашо почна секој ден да се жали дека ја боли. Ремедика прашав незнаат кога ќе дојде докторката заради ситуацијава. Во систина не ми се оди заради коронава.
     
  20. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.633
    Допаѓања:
    4.148
    Пол:
    Женски
    Јас колку што знам, не се прави ехо на стомак.
    А да и се јавите прво кај матичната, таа да ви препорача специјалист.
    Можеби Неуромедика?
    Каде и да одите, ризик постои. Нека поминува побрзо.
     
    На karibian му/ѝ се допаѓа ова.