1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.771
    Допаѓања:
    7.278
    Пол:
    Женски
    @anu6kaa Што направивте?

    Мојов вчера попладне се разбуди целиот црвен. Вратот, од страна на стомакот, под пазуви и скроз до доле од двете страни и над препоните. Не се точки туку вжарено му е . Докторката уште не ми врати на пораката од синоќа. Не знам дали да го носам на лекар а и каде воопшто со оглед на ситуацијава :|
     
  2. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.429
    Допаѓања:
    65.435
    Пол:
    Женски
    Што би можело да биде ова? Како каснато ми личи, нема на друго место.

    20200406_133535.jpg
     
  3. Selest

    Selest Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2017
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    Mајки ИТНО каде можам да најдам фластери за аркада ? Steri-strip_na_djetetu.jpg
     
  4. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    Аман веќе од кожата на ова дете...
    Беше како црвено со црна точка, денес стана вакво. На грб е. Што може да е ова?
    @Alishan30 @Annath , било кој, пишете нешто, паничарка сум. 20200412_155954.jpg
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.821
    Пол:
    Женски
    Што знам, ми личи на крастичка... може било гнојна бубуличка претходно, пукнала и се формирала краста. На тоа ми личи вака на сликава. Се чешаше?
     
    На TeddyGrey и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  6. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    Не. Беше како црнка. Бубуличка. Со врвче црно.
    Дури мислам кога ќе го допрев како да ја штрецав.
    Сега не направи така. Изгледа пукнало.
    Само едно е и вака веќе неколку дена и стоеше.
    Од што може да е ова?
    Опасно може да е?
    Да мачкам нешто?
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.821
    Пол:
    Женски
    Затната лојна жлезда веројатно. Не е опасно, ништо не мора да мачкаш, ќе помине.
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.000
    Допаѓања:
    118.111
    Пол:
    Женски
    Веќе ти вратила Анат, се согласувам со неа:*
     
    На Annath, fana и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  9. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Малата при мала нужда се пожали на болка. Ја измив и потоа на бришење имаше крв.
    Потоа ја легнав и видов дека е крвава доле. Ја прашав да не се чепкала, вика дека ја чешало и преку алишта се почешала и изгребала. Но гребаница немаше.
    Матичната вика не може да знае што е без да ја види. А потоа ми рече не била ситуацијата за по доктори. И да сме се чувале:|

    Прашањето ми е, дали е можно од што се почешала да се повредила? Вака добра е, не се жали на ништо освен дека ја чешкало прееска.
    Кај да одам, што да правам сега во оваа ситуација? По лекари ли да одам, од дома не сме мрднати од страв:worried:
    П.С. на сета мака ме насмеа. Кога видов крв искоментирав гласно дека има крв и ми вика "аа па треба да ставам улошка значи" (facepalm)
     
  10. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Писка малава не може да мокри. Дали знае некој, смее ли увин чај да пие дури земеме резултати од уринокултура?
     
  11. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.363
    Пол:
    Женски
    Чај од брусница, ама ќе барате плод од брусница, не тој во ќесички. Најверојатно се работи за уринарна инфекција. Ставај ѝ топло на стомакот, накај мочен меур за да ѝ ја ублажиш болката.
     
    На chocolade и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  12. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Твојата е поголема, околу 7 мислам, има едни капсули Утисепт, на природна база се и многу се добри за уринарна инфекција. За неколку часа ја намалуваат болката. Ама се за деца над 7 години. Можеш да консултираш фармацевт ако случајно имате дежурна аптека, па после ако покаже бактерија најверојатно ќе ви дадат антибиотик.
    Инаку за чајот ефикасен е ама не знам дали може на деца да се дава, подобро брусница ко што кажа Нарцис.
     
    Последна измена: 14 април 2020
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  13. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам женски.
    Во тој момент прво на увин ми текна. Потоа се сетив на брусница. И дадов, сега пак мокреше, рече дека не ја боли.
    Мислам дека е настинка, но ќе видиме резултати што ќе кажат.


    @Lolipop23 5 ипол има, штом се од 7 нема да може мислам.. се чудам матичната ништо не ми спомна, па дури ни чај од брусница..

    @NarCis@ од таа брусница имам за среќа. Еве мене не ми текна да и ставам нешто топло доле а баш добро ќе и делува мислам. Одма ќе пробам. Фала многу.
     
    Последна измена: 14 април 2020
    На Lolipop23 и NarCis@ им се допаѓа ова.
  14. cacikr

    cacikr Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    243
    @Alishan30 @Annath ве молам за совет. Син ми има 4 и пол год и вчера заприметив на вратот отечена жлезда баш кај грлото. Му го видов и грлото баш на таа страна крајникот му е отечен ептен. Нема никаква мака ниту се жали на болка во грлото. Дали е можно жлездата да е од отечениот крајник? Со ситуацијава не ми се носи по лекари ама и премногу ми е страв. Мене ми изгледа дека крајникот се познава од надвор од што е толку отсечен. Немам веќе ум во главата. Утре ќе се слушнам со матичната ама да слушнам и ваш совет.
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.821
    Пол:
    Женски
    Секако дека е од крајникот. Симптоматологија може да развие деновиве, иако обично паралелно се јавуваат и оток и симптоми. Нека го види матичен лекар, ќе ви каже најдобро што да правите, зависно од општата состојба на детето.
     
  16. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.000
    Допаѓања:
    118.111
    Пол:
    Женски
    Да, реагира лимфниот систем (жлездите) при отечени крајници.
    Јави се на матичниот, и нека го виде. Би требало терапија да прима и лрвна слика да се направи.
     
  17. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.646
    Допаѓања:
    5.588
    Пол:
    Женски
    Не е многу итно прашањево но веќе почнав да мислам дека нешто може а иритира .. Значи малава (3г) веќе една недела па и плус константно се чешка на носе дури и се вцрвува малку некоаш на ноздрите , буквално на две мин се чешка , можно ли е алергиско нешто на полен или прашина нз.. сите забчиња и се излезени неможам да поврзам со тоа .. Дури и самата ми вели да а намачкам со некое кремче да не а чешкало ..
     
  18. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Да можно е.
     
    На Poppins му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.646
    Допаѓања:
    5.588
    Пол:
    Женски
    А има ли нешто да и олесне нешто полесно илип на природна база било што :tmi: јас се нервирам кога ја гледам а не па она цело време да се чешка :/ за сируп за алергија не е мислам , јас дома имам али тој е за ептен изразена алергија ова кај неа е друго ..
     
  20. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    За жал не. Само со сируп :|
     
    На Poppins му/ѝ се допаѓа ова.