1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.057
    Допаѓања:
    20.760
    Пол:
    Женски
    Фала :) сега бил добар (на работа сум јас) можел да оди, ќе следиме понатака како ќе биди
     
  2. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Пред некое време забележав дека ќерка ми го става палчето на ножето над соседното прсте. Ова само кога седи, додека се движи си оди нормално и прстите правилно и се распоредени. Прво што ми падна на памет е да не ја стегале некои чевлички, но во никои не е предолго за да и се деформиса стапалото. Мајка ми итото прсте така го чуваше, но и кога се движеше мислам и стоеше така. Исто од малечка го имала тој деформитет. Мм ми вика дека отсекогаш така и било, дека од бебе ја заприметил, ама мислел така во моментот го витка така и не обрнал внимание на тоа. Но како што расти е се по воочливо.
    Дали може некако да се исправи ова и дали се соочел некој со нешто слично?
     
  3. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    најдобро е да посетите ортопед и да побарате совет. Сега нема проблем ама понатака може да се јави деформитет
     
    На Milaаа991 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.231
    Пол:
    Женски
    После колку дена се повлекува осип добиен после 3 дена висока температура?
    Матичнава се сомнева на Розеола, вирус кој ги напаѓа тодлерите 1-3 години ....
     
  5. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    За три обично, колку што траела тт. Барем големава кога имаше розеола така беше, 3 дена изгоре од тт и три дена страшен осип имаше. Не боли и не чеша, тоа е добро :)
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.231
    Пол:
    Женски
    Ја држам расоблечена зш од топло стануваат црвени, матичнава ми рече да и дадам 1мл Лоратадин....:^) не знам, ептен има под гуша, на лицето и се стивнати и на стомачето....по екстремитетите нема воопшто ....
     
  7. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Ништо не мора да даваш, нема да има ефект, не е алергија. Остави ја така расоблечена, точно, од топло се вцрвуваат. Реакција е осипот од тт, ќе се повлече сам. Мојата лом беше, и лице и тело, цела од горе до долу, ама се повлече буквално преку ноќ третиот ден.
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  8. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.948
    Допаѓања:
    20.770
    Дежурни мајки,на тт 38,5 и уште се качува,да ставам чепче или да дадам сируп парацетамол?
    Ставав оцет на нозе,расоблечен е, го туширав со млака вода,му дадов парацетамол во 22,ама тт нагоре му оди?
    После 4 саати од даден парацетамол ли смеам да ставам чепче?
     
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    После четири саати можеш пак сируп, разладувај до тогаш. Што ти е позгодно дај.
     
    На hello-kitty.90 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    како сте денес? Верувам дека веќе поминало што и да е ама да ти кажам чепче на таа тт не се става. Педијатарот кај вакцините ми кажа чепчето нагло ја снижува тт и не се препорачува за под 39 бидејќи наглото доаѓање на тт прави грчеви. До 39 сируп на 4/6 сати над 39 чепче
     
    На hello-kitty.90 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.948
    Допаѓања:
    20.770
    Фала ти што не помисли :hug:
    Сега е добар. Ноќта качи тт до 39 и цела ноќ таман се спушти до 37,5 пак иде нагоре. Мислев на ефералган чепче,мислам дека на 38,5 можам да дадам,ама рокот му беше изминат и не ставав. Симнував тт со вински оцат постојано на нозете,парацетамол на 4 саати и разладување. Утредента пак качи само еднаш тт 38,му дадов парацетамол и толку беше. Вчера проверувавме кс,качени леукоцити и црп 73. Ни даде матичната Панцеф сируп. Можеби требаше некој послаб антибиотик,ама ај јас не сум доктор,ваљда знае.
    Му излегуваат тројки,едната грепка по малку,другата ќе пробие кај и да е.
    Ептен ме преплаши со тт,ова му е прво такво качување,досега најмногу до 38 имал и тоа само еднаш мислам,и откако сум му дала сируп,веќе не качувал,а сега цела ноќ се изморивме и он и јас.
    А какви мосли се ми поминаа низ глава,а оваа корона па капак на се.
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.231
    Пол:
    Женски
    Не плаши се, и ние бевме исто минатиот викенд, температурата до 39, три дена со ред, и излегуваат 4ките долу, прв пат вака да крене температура. Низ глава на сите ни помина Короната, со мм рековме ако не помоне до понеделникот ќе одиме да се тестираме сите 3ца.... Фала Богу помина, излезе на крај дека е Розеола, после температурата се исфла со црвени мозолчиња... Сега е супер. Ви посакувам побрзо оздравување :hug:
     
    На hello-kitty.90 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    Мајки може ли да ми помогнете.
    Вака малата е алергична на кравјо и домашни јајца. По препорака почнав ретко да и давам чоколатце, колаче, монте преку неколку дена.
    До сега немало никаква реакција.
    Сега пред 2ч јадеше мало атлантик чоколатце, немаше никаква реакција. Па јас јадев јаболко и го побара и го дадив (одпосле ми текна дека не го измив), во меѓувреме и правев вечера лепче потпечено со купечко јајце и козји кашкавал(ги има јадено многу пати).
    Од кога ја изеде вечерата после 5мин устата и отечи и стана огромна,после 10мин се исфрла и црвенило околу уста.
    Бевме на итна ја следеше доктор, се намали после пола час, и и даде сируп.
    Еве ја ситуацијата, може ли да ми кажете од што може да е? Значи остарев од овие алергиите.
    Едино што ми текнува е дека јајцето беше по живо, дали е можно од тоа?
     
  14. katte82

    katte82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    189
    Пол:
    Женски
    Isto i sin mi.bevme kaj vidoevski rece deka e normalno.deka so tek na vreme ke si dojde kaj mu e mesto.4 god e sin mi.rece da se odi i trca na prsti.ii da se odi bos po doma i nadvor ako ima uslovi.poz
     
    На Milaаа991 и marchi-cool им се допаѓа ова.
  15. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.057
    Допаѓања:
    20.760
    Пол:
    Женски
    Синко денес крена тт 38, јас сум на работа, од тука беспомошна :( се јавивме кај матичната ни рече да му дадеме парацетамол, му дале сега подобар бил, не остава да му мерат, а безконтактен термометар немам. Ќе следиме вечер, се надевам нема да крева..како се нервирам одма на лошо те тера мозокот (корона) :@ ќе си пукнам
    Дали имаше црвено грло? Оти го боли мислам, исто и мене од вчера ме наболува ама немам тт
     
  16. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.948
    Допаѓања:
    20.770
    Кога го прегледа матичната рече дека не му е црвено,вика сигурно уште е на почеток на настинка,затоа ваљда. Ама јас не го приметив да го боли,добар си беше,освен тт. Корона прва ми падна на памет :@
    Безконтактниот е одличен за мерење,посебно ноќе додека спие,ама некако не ми е сигурен,ама како и да е,и со рака да пипнеш се чувствува дека има тт.
    Брзо да му помине, моево мислам дека го мачат забите,денеска е ептен кенкав и само цица ( шмука само,а не пие млеко |(). Ќе повториме кс пак во петок,да видиме до каде сме.
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.057
    Допаѓања:
    20.760
    Пол:
    Женски
    Фала :) има цел ден 38, вечерва и пролив (facepalm) утре на доктор го носам
     
  18. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Ја однесов денес на ортопед. Рече да и ги лепам со фластер 2 и 3 прсте и да оди боса дома и во двор. Меѓутоа фластерот не го трпи, плаче и веднаш го вади. Се надевам дека ќе се среди, ортопедот е оптимист, бидејќи ептен е во лесна форма аномалијата.
     
  19. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    16.902
    Пол:
    Женски
    Мојот мал братуџед на 3 или 4 години така мака имаше со голема нужда па се нешто пробуваа и на крај откриле дека он има голем запек топка му се направило во дебелото црево од измет и не можел да иде на голема нужда и си имал болки,тоа беше мака голема се препотуваше дур се искака.Мислам дека му чистеа со клизма во болница.Извини не мислам да те плашам ама најдобро на време проверете се убаво.
     
  20. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.901
    А сигурни сте дека на кравјо има алергија? На казеин или на лактоза?
    И како на домашни јајца е алергична на купени не? :^)