1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Исто и керка ми (2г. и 6м) пред една недела имаше шлајм на грлото и нонстоп кашлаше од него. Толку многу кашлаше што навечер не можеше да спие, се гушеше. И правев инхалации со Sinomarin 1.5мл и Pulmicort budesonide 1мл, сабајле и вечер. За еден ден го снема шлајмот на грлото, продолжи уште 2 дена да се искашлува по неколку пати во денот но педијатарот ни кажа нормално е. Инхалации и правев 3 дена. Доколку не интервенираш постои можност да му се спушти надолу, со инхалации можеш само да го спречиш тоа.
     
  2. Solen☀

    Solen☀ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2020
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    1.381
    Пол:
    Женски
    Имам инхалирано само со физиолошки незнам на своја рака , ќе ја прашам утре матичната баш и најубаво да го почнам антибиотикот
     
  3. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Да прашам постручни и поискусни. Малата вчера качи тт. 38.6 ставив чеп. Но качува на секои пет-шест часа. Вода пие, да јаде несака. Касна сабајле една кеса смоки. Носот не е џатнат, нр тече. Самоо тт ми качува.
    Матичната рече три дена ако има тт ќе правиме крвна слика.
    Мене ми е ептен страв. Многу кратко интервалски качува. Што ако не симне? Да ставам ли плус и лепенки, оцет?
     
  4. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.944
    Допаѓања:
    18.056
    Може го фатила вирусот со тт 3 дена што трае па после дава осип. Кај моето така беше во септември. Скоро до 39 одеше тт. Давај течности ,вода,сок,чај,супа.
    Расоблечи и туширај на 3-4 часа.
    Јас вечерта го покрив со подебелко ќебе и тогаш качи најмногу тт.
    Му давав ефералган сируп.
    Кога качува тт(ладни екстремитети) не се препорачува ставање оцет,во спротивно може на чорапчиња.
    Може и масажа со разреден 70% алкохол со вода во однос 1:1.
    Ќе помине, јас не си го препознав детето во тие два три дена колку беше потиштено.
    Проверувај ја ноќеска почесто дали качува инаку сирупот може најкратко за 4 часа да се даде.
    Јас на моево кога ќе дојдеше време за нова доза (после 6ч) не му давав ако не беше покачена.
     
    На srekice му/ѝ се допаѓа ова.
  5. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Битно е да пие што повеке течности за да не дехидрира, за јадење не ја форсирај доколку не сака. Масирај ја почесто со 70% алкохол, јас понапред ставав оцет на чорапчињата, сега ставам и на нив 70% алкохол, повеке делува од оцетот. Може и лепенки.
    Или е вирус, или воспалено грло. Керка ми кога и да каче температура секогаш е од грлото.
     
  6. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не е од грлоти. Вирус е некој. Пие од течност само вода. Залепив лепенка на бутче да не ставам чеп. Ќе пратам ситуација. Многу е уморно и исцрпено
     
  7. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Лепенката на чело,не на бутче. Ако има над 38.5 чепчиња ефералган.
     
  8. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.149
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    Малиот 4год оди во градинка. Веќе недела дена како кашла ама само пред спиење неколку пати, во текот на ноќта може да се разбуди од кашлање и наутро може да се накашла кога ќе стане. На сува кашлица ми личи. Преку ден е ок. Нема тт, јаде, пие, се најнормално. Дали да го однесам на педијатар да го видат? Да не беше ситуацијава со коронава воопшто не размислував, вака малку ми е страв баш сеа во пикот, ама од друга стр па да не спушти.
     
  9. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    И мојата е така, малку црвено грло. Но ми рече да ја носам на контрола да не случајно спуште на гради. Рече дека е вироза.
     
    На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  10. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466
    Ќерка синоќа качи температура, од нигде никаде. Се разбуди од спиење накај 1ч со температура која се качи до кај 39. Со чепче симна, преспа па сабајлево пак качи. Други симптоми нема.

    Не ми е јасно што е и од каде. Дома сме цело време, она не оди во градинка, ние работиме од дома. Контакт со луѓе во последните месец дена само со тетка и пред три дена. Гледам горе спомнувате некој вирус ама од каде би го фатила? Ќе се јавам кај матичната ама знам дека ќе каже чекај 2-3 дена за крвна слика. ;(
     
  11. попкек

    попкек Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2021
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
    Консултирајте матичен, око е, а другиве што даваат совети торбекс и слично не ми е јасно со кој памет делат совети од рака, бетер може да направите. Што е следно ме интересира, камилица да мачкате? (facepalm)
     
    На eli.karameli и Kallias2 им се допаѓа ова.
  12. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    20210410_100031.jpg 20210410_100110.jpg
    Мајки од што може да е вака цела вечер се отепа чешајки
    Има 5год
    Давам сируп за алергија 3дена ама не поминува
     
  13. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    3.739
  14. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    3.739
    Точно. Се сложувам. Плус за мало дете се работи или бебе, тобрекс на невидено и јас сум против, може не е ништо страшно, а може треба и друга терапија. Лекар мајка, само тоа е спасот! @eli.karameli
     
  15. cinderella5

    cinderella5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    3.017
    Пол:
    Женски
    Жени кажете помош. Малиот од вторникот/средата почна да не јаде ништо после градинка, буквално ништо. Од корка што му беше омилено па се до соленки и благо. Во средата го земавме дома со резервните алишта, го миеле таму се направил лом наводно многу какал. Го туширале. Четвртокот исто, вечерта и дома се направи лом, течна кака со светло жолта боја. Вчера на сопругот му рекле не какал а пак е со резервните ствари пратен и на нив убаво се гледа дека пак се направил лом. Сабајлево пак. Матичен само пробиотик ни дава а мене ептен ми е страв. Весел е вака, ама ништо не јаде. Незнам што да земам барав Диолин нема никаде.
     
  16. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.508
    Допаѓања:
    144.212
    https://24apteka.mk/product/diolin-liquid/
    Тука имаш.
    Давај појак пробиотик, можеш и два пати на ден.
     
    На cinderella5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Големата од вчера многу хрчи во спиење, ама преку ден.
    Ко возрасен :|
    Навечер си спие убаво, не сум ја слушнала да хрчи вака.

    Секогаш ли е трет крајник во прашање?
    Да носам ли утре на доктор заради ова?
    Не е настината, нема ништо, здрава права е..
    Се грееме на дрва, веројатно е сув воздухот, но вчера и во кола заспа и таму хрчеше.. Ме плаши вака..
     
  18. motojlo

    motojlo Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2020
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    354
    Еден добронамерен совет до сите родители на форумов, особено на оваа тема.
    Читам си препорачувате лекарства, терапии, третмани за вашите деца, како да се играчки. Сериозна работа се лековите, а и секое дете е различно. Додека трошите време тука да дискутирате и праќате слики од вашите деца, подобро појдете или истата слика пратете ја на вашиот педијатар, сигурно подобро тој ќе ви каже што е работата или ако ви треба второ мислење побарајте го од друга стручна личност.
    Не пишувам за да се правам паметна или да се расправам со некого, само ви давам најдобронамерен совет.
    П.С. не објавувајте јавно секакви фотографии од вашите деца, секакви манијаци го читаат форумов.
     
    На SuperGirl24, ушко, eli25 и 3 други им се допаѓа ова.
  19. babydust

    babydust Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2017
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.696
    Пол:
    Женски
     
  20. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    Преку панталони?
    Да пробаш пудра или јакодерм.