1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. cinderella5

    cinderella5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    3.017
    Пол:
    Женски
    Жени малиов ми се нафрла на лицето со ситни црвени точки вечерва. Ми дојде на памет да не се сипаници? Не се полни туку само се ситни кругчиња. Ме фаќа паника пошто бебе е само 5 дена стар, да не му се пренесе нешто од него..
    И друго, бебево има жолтица а на испис ништо не ни кажаа освен да го дојам. Сега дома изглрда ппжолт и ме фати страв. Надоле и нозете му се само без рацете и стапалчињата.
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.172
    Допаѓања:
    199.970
    Пол:
    Женски
    Вински оцет се става, не јаболков, не алкохолен, а и да е разреден и на топли нозе, не ако се ладни. Туширање, расоблечено дете, и многу течности. Ако цица, нека си цица постојано. Со помин !

    На брадавички ми личат, вирусни. Ама тие не се појавуваат сезонски, па може и не е тоа. На кожно најубаво да го видат.

    Може реакција од сонце, од нечисто, од нешто полазено.
    А за малото, доење и сончање (не директно на сонце) на дневна светлина. Ќе се исчисти, обично се чисти од нозе нагоре.
     
    На Nina 2014, cinderella5 и Jana06 им се допаѓа ова.
  3. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.924
    Допаѓања:
    4.240
    Пол:
    Женски
    Ако може итно совет, и педијатар ако има некој од вас. Син ми 2години пред 2 недели 2 дена имаше температура и една недела му беше растечен и затнат носот, оваа недела имаше само секрет, вчера ми крена температура 39.3 го носев на доктор црвено му е грлото и ми рекоа ако крева и денеска темп да испитаме црп и мокрача за антибиотик. Денеска крева пак 37.8 имаше, ама немам лабораторија шо работи денеска, дури утре. Матичната ми рече да дадам трицеф..
    дали да дадам без испитување или да го носам пак на детско? Избезумена сум скроз..
     
  4. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.051
    Допаѓања:
    18.171
    Го слушнаа ли на плуќа?
    Мојот имаше слични симптоми,имаше спуштено и се лечи со инхалации.
    Проверивме брис ,немаше бактерија, кс беше уредна.
    На 7ми ден спушти на плуќа.
     
  5. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.924
    Допаѓања:
    4.240
    Пол:
    Женски
    Белодробието му е чисто ми рече, само што сега кашла и гласот му е зарипнат. Тој од грлото крева темп па незнам дали да дадам антибиотик..
     
  6. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Јас сега давам антибиотик за грло. До сега беше без антибиотик за грлото ама сега ми рече дека мора дека било многу црвено.
    Послушај ја да не направите уште по лошо до понеделник.
     
  7. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Без брисеви? Јас сега сакав да го носам ако може денеска да му земат зашто вчера му беше малку црвено, а сега му се фати гласот. Температурата иста песна.
     
  8. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.924
    Допаѓања:
    4.240
    Пол:
    Женски
    Абе уште да приметеше таа арно ке беше, вчера го носеше мм на преглед само сируп за шлајмот му дала, и од ко се вратиле дома тој му мерел темп 39.3.. Значи ни темп ни црвено грло приметила како можеше уште се чудам. После го однесовме на детско и ми рекоа дена не емн црвено да оставиме сам да се избори организмот, а ако крева пак да испитаме црп, затоа сум збунета јас..
     
  9. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Без брисеви. Што знам ја сметам за доста искусна докторка и не давала од рака антибиотици, до крај остава да се бори телото ако смета дека може.


    Смени педијатар.
    Ако не качува пак висока температура ваљда се намалува болката и црвенилото.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.051
    Допаѓања:
    18.171
    Да знаеш од брис резултат дека се чека 3 дена.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Добивме и ние антибиотик, искрено и затоа најмногу го однесов. Грлото беше црвено, едвај дише од носот. Па здравје, ќе видиме за брисеви дали ќе има потреба од понеделник.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  12. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.924
    Допаѓања:
    4.240
    Пол:
    Женски
    Секако дека ке ја сменам, туку зедовме антибиотик сега пак кренал 39.4
     
    На BabyT* му/ѝ се допаѓа ова.
  13. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Нека мине со лесно.
     
  14. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.924
    Допаѓања:
    4.240
    Пол:
    Женски
    Фала :l:
     
    На BabyT* му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Малиот пие антибиотик веќе петти ден, носето поднамали ама не нешто значително, секретот е жолт. Гласот му е фатен 2 дена, па се мислам да пробам со диво оригано или мал е? Друг совет да му помогнам со носето?
     
  16. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.656
    Допаѓања:
    29.036
    Пол:
    Женски
    Диво оригано е над година дена. И прилично помага.
    На секретот му треба време да се среди. И обично без капки и чистење редовно на носот нема да се среди никогаш. Мора локално да се делува покрај системскиот антибиотик.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Година и 20 дена е. Му прскам Синомарин ама џабе е, само што ќе го исчистам одма се полни.
    Лесно го поднесуваат ориганото? Дека јас еднаш пробав и повраќав.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.924
    Допаѓања:
    4.240
    Пол:
    Женски
    Исто е и син ми, петти ден со антибиотик и носот му течи, ама влечам со аспиратор и спреј му прскам. Ке се исчисти полека јас мислам не им треба нешто дополнително.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.285
    Допаѓања:
    8.394
    Пол:
    Женски
    Веќе недела дена како почна да одбива вода прво во градинка, зошто не сакаше да оди, ама последниве денови и дома. Еве од 12 е дома нема две голтки испиено, ниту пак мочкал. Се сомневам и во градинка дека пиел. И со јадењето штрајкува ама колку толку јаде со водава ептен ме загрижува. Пробав секако и со уцени ( нема да гледаш цртани, неможе грицки, нема да си играме со тебе) ама не попушта. Незнам што друго да превземам
     
  20. momomo

    momomo Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    40
    Мајки ве молам за совет, од кога тргнавме градинка дерман не видов. Имаме 2 год ,пред две недели црп беше 50 имаше шлајмови и ни даде педијатар амоксиклав , сега повторно со температура направивме крвна слика црп 18 и повторно ни дава антибиотик , мене некако не ми е овој пат бидејќи крева темп но сам спушта до кај 38 со 5, незнам што да правам, брисеви правев рез во сабота??