1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.170
    Допаѓања:
    199.963
    Пол:
    Женски
    Аспираторот не прави компликации на уши, компликации прави секретот и непроодноста на каналот меѓу ушите и носот. Притисокот од затнат нос со секрет предизвикува болка во увото, советот од лекар секогаш бил да се одржува носот прооден, и без секрет. Затоа препорачуваат деконгестиви.
    Иначе го имам аспираторот откако се роди малото, никогаш не ми направил компликации, а често го користев. А со големиот имав многу мака со чести воспаленија на уво и покрај редовното чистење со НосеФрида (немав тогаш Носко).
     
    На Bupalu, Martka, CurlyBlossomGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Fifi84

    Fifi84 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    3.564
    Пол:
    Женски
    Па изгледа тој секрет и направи проблем на малата, чистев со спреј солен раствор синомарин, и влечев со уста такво како носко, сега земав носко, ама нешто грешев изгледа:( Почесто треба изгледа, јас 4 пати на ден само според препораките:( Како по темелно во иднина да знам да чистам секрет совет?
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.170
    Допаѓања:
    199.963
    Пол:
    Женски
    Нема посебен совет, чистење колку што можеш, 3-4 пати дневно е доволно. Ама треба и деконгестив, види што ќе ти препорача педијатарот. Нас ни даваше Мералис спреј, и Оперил П.
     
  4. Fifi84

    Fifi84 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    3.564
    Пол:
    Женски
    И оперил ставав после секое чистење со солен спреј ама изгледа мн.имаше секрет.
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.170
    Допаѓања:
    199.963
    Пол:
    Женски
    Продолжи да чистиш, и солен раствор што почесто, Оперил само наутро и навечер. Јас така ставав. Ќе помине, ама мора антибиотик барем десет дена да се пие. Не помалку.
     
    На Fifi84 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  6. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Еве сум пак јас. Значи малиот беше болен, пиеше антибиотик пред една недела, па откривме мораксела и ставав Цитерал 5 дена и сега почна да кашла продуктивно и носето не прекинува. Доста намален е секретот од носе и проѕирен е ама кашлицата е нова. И сега матичната рече дека или е недолечено од претходно или алергија и почнавме со инхалации од денеска со физиолошки и кортико. Не дека барам некој совет, не знам ни јас зошто пишав ама некако самиот збор кортико ми ствара немир и не знам дали постапив правилно. Знам дека е докторка и го почитувам мислењето ама не знам зошто не сум мирна.
     
    На Sofi.ja и mal.ecka им се допаѓа ова.
  7. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.656
    Допаѓања:
    29.036
    Пол:
    Женски
    Немај гајле. Ако е правилно дозирано кортико може да помогне, не да одмогне. Од неколку дена ништо нема да му биде.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. zvecarka

    zvecarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2014
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    728
    Пол:
    Женски
    А дали малиот има прележано ковид19?
     
  9. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Немаме никој дома прележано. Се тестиравме сега кога беше болен.
     
    На zvecarka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. zvecarka

    zvecarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2014
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    728
    Пол:
    Женски
    Те прашав зашто на ќерка ми и течеше нос скоро пет месеци, како постковид последица. Ние не ни знаевме дека прележала, испитавме антитела и на клиника ни кажаа дека постојаното течење на носот е токму постковид последица. Кај вас не е тоа веројатно.
     
    На mal.ecka и Jana06 им се допаѓа ова.
  11. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Па не го исклучувам тоа ама ако сме прележале било без никакви симптоми. Ова разболување почна од градинка, претходно ни носето не му течело, не бил болен. Фала ти сепак, убаво е да се има како информација.
     
    На mal.ecka и zvecarka им се допаѓа ова.
  12. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.535
    Допаѓања:
    3.751
    Се извинувам што ви упаѓам во муабетот, ама би сакала да знам колку чини Носко и од каде го купувате?
    Благодарам :bow:
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.170
    Допаѓања:
    199.963
    Пол:
    Женски
    Во аптека Оскар на Илинденска, околу 800-900 денари беше кога јас купував пред неколку години.
     
    На Kallias2 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.093
    Допаѓања:
    17.287
    Мајки, малава (скоро 4 год) бутна чепкалка за уво во увото. Почна да плаче ја здоболе моментално. Сега нема ништо не ја боли, проверив нема крв ама сепак ми е страв.
    Знаете кои се симптоми на дупнато тапанче? Ептен ми е шубе, се мислам на лекар да ја носам.
     
  15. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    1.108
    Мајки синко има како лишајче на едното обравче со ситни мозолчиња и баш му е сува кожичката веќе месец дена, од што би можело да биде и што да мачкам?
     
  16. Hortenzija

    Hortenzija Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2019
    Пораки:
    1.561
    Допаѓања:
    14.172
    Пол:
    Женски
    IMG-24f4c04d8e4c14abc6b88625ff2c62ce-V.jpg IMG-6a83b0a4033627b445b11fa799b71a69-V.jpg kerka mi gi ima na racete? Ste imale vakvo iskustvo?
     
  17. Fifi84

    Fifi84 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    3.564
    Пол:
    Женски
    И кај мојата покажа мораксела, она со температура и мрсули, ама не и дадоа ништо зашто нормално си живеела во нос?!? Е сега воспаление на средно уво и викам што го предизвикува- мораксела меѓу другото! Еве не сум паметна веќе:( Инаку тројца доктори ми кажаа не давај ништо, еден од Систина а и Пановски. Е да дадев еве сега читам цитерал немаше уште да мачам дете :(
     
    На Jana06 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  18. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.874
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Симптомите се болка во уво, зуење и намален слух. Можеш да и ставиш 3% хидроген за дезинфекција и да и ставиш памук од надвор за да и го заштиитиш увото за секој случај. Јас би ја однела на лекар за секој случај со уво баш нема игралка.
     
    На Luna91 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Да, ја имало многу често кај дечиња и на самиот резултат пишуваше ако нема никакви симптоми дека не се препорачува терапија. Но, малиот имаше зеленкасти мрсули и ни препишаа Цитерал. Не знам зошто не ви дале, може така мислеле дека е подобро ама ете поголема беља се направила.
     
  20. Fifi84

    Fifi84 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    3.564
    Пол:
    Женски
    Памет за друг пат :(
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.