1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.924
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Женски
    Син ми го касна пчела, не видов ама имаше боцка на петата свекрва ми рече од пчела е, неможи да стапни, го намачкав синопен на местото, треба да дадам нешто друго? Ми е страв вака да го оставам а му се спие
     
  2. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Ако е отечено можеш Борова вода(Ациди Борици)
     
    На flower55555 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.924
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Женски
    Нема оток, само шо го боли.
    Фала ти :l:
     
    На BabyT* му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    1.710
    Пол:
    Женски
    Мајки, ве молам за помош и совет..
    Малата почна со кашлање пред една недела. "Убава" продуктивна, влажна кашлица. (Недела-две претходно качи тт до 39 на 24ч од нигде никаде без никакви други симптоми, црп високо над 50, но помина за една ноќ и без никакви други симптоми не прими ништо, по неколку дена имаше црп 1)Сега пред една недела почна со кашлицата и после 3-4 дена качи и тт до 38. Зашто природните лекови и витамини не вродија со плод, црп 12, а кашлицата лоша почнавме антибиотик. После три дена антибиотик, вчера кашлицата се смири, тт и онака имаше само ден ипол. Но денеска повторно кашла почесто. Како се разбуди сабајле кашлаше многу, во текот на денот почесто и сега еве половина саат кашла. Не е веќе толку влажна, сега е посува и гласна кашлица. Навистина не знам што да правам, вознемирена сум. Дали има некој вирус? Дали може да е алергија? Што би можело од искуство ве прашувам? Навистина сум вознемирена, веќе една недела кашла, пие сируп на природна база, витамини, пробиотик, јаде и пие супер, пие и антибиотик. А кашлањето не престанува... Хелп?
     
    Последна измена: 18 јуни 2021
  5. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Да не е бактерија?
    Кај малата така крена 40тт со зелени мрсоли ,црвено грло и примаше антибиотик, после една недела пак зелени мрсоли и кашлица. Сега чекам резултати од брис ама скоро сигурна сум дека има бактерија.
    Некако ми се чини периодот најмногу се активни бактериите.
     
  6. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    1.710
    Пол:
    Женски
    Мрсули има проѕирни, де лигави де водичка само. На ден два малку жолтеникави кога ќе станеше од спиење, ама воглавно само белузлави "обични" мрсули. Црп имаше само 12 , а леукоцити мирни. Ама поради лоша кашлица и дека пред недела две имаше високо црп и тт 39 сепак одлучивме да почне антибиотик. Патем заборавив, и инхалација правевме прво со кортаир, ама кашлицата продолжи и качи тт па почнавме антибиотик. Навистина сум нервозна, таман се смири малку и веќе пие антибиотик мислев ајде ќе помине, денеска повторно кашла. Еве пред да заспие кашлаше цело време, сега заспа и ја слушам хрчи со носот, а направивме и инхалација со физиолошки. Викенд е пред нас, навистина се "исплашив" сега кашлаше пола саат пред да заспие. А и денеска богами си кашлаше често..
     
  7. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Проверете бактерија, нос, грло, трахеакален. Можеби антибиотикот не одговара.
    Искрено ме чуди како првиот пат со црп 50 не сте направиле плус испитувања и терапија.
     
  8. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Може е во грло бактеријата.
    И мене матичната ми мрчеше да не испитувам па си ја однесив на приватно да ја испитаат, ништо работа и не е скапо, барем ќе ви се тргне од глава и ќе барате друга причина.
     
  9. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    1.710
    Пол:
    Женски
    Качи тт попладне, ноќта најмногу до 39 и сабајлето појдовме на доктор. На преглед нема ништо ни грло ни гради. Не кашла, не тече нос. Крвна слика стаса, црп многу високо. А таа веќе немаше тт, и никакви други симптоми. Рековме ајде да видиме ден два како ќе биде. Немаше ништо, за два или три дена ја повторивме крвната слика и имаше црп само 1....
    Тоа беше пред десетина дена отприлика.
    Не знам што да кажам искрено.
     
    На Bupalu и kiki_riki им се допаѓа ова.
  10. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    1.710
    Пол:
    Женски
    Можам на приватно Биотек Авицена итн? А без упат ќе може така? И треба да се потенцира за која бактерија или не? Само од грло или и нос? Извини, не сме проверувале досега затоа не знам..
     
  11. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Ако прима антибиотик моментално џабе ќе проверувате бактерија, негативни ќе се резултатите. Една недела после антибиотик ќе проверите.
     
    На Вереничка му/ѝ се допаѓа ова.
  12. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Да како што ти кажа членката прво нека помине време од антибиотик.
    Во Авицена без упат и зедоа. Не потенцираш ништо само кажуваш дали од нос и грло или само од едно. (300ден ти е од едно)
     
    На Вереничка му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    1.710
    Пол:
    Женски
    Инаку прима ко алмацин на Алкалоид.

    Мене ме чуди што вчера и завчера се потсмири кашлањето. На пример навечер пред спиење и во спиење престана да кашла. Еве вечерва повторно почна, тој момент ме изнервира и вознемири..
     
  14. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Пак да се подадам. Исто е и мојата ден два кашла, па мирно, па пак кашла исто и со мрсолите.
    Мене освен бактерија не ми оди умот на друго.
     
  15. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    1.710
    Пол:
    Женски
    А какво е кашлањето? Изразено ли е многу? Кашла ли во спиење? И дали кашла на пример повеќе пати во пола саат? И колку време веќе кашла?

    Таа кашла цело време една недела. Ама вчера навистина беше потсмирено и вечерта не кашлаше во спиење.
    Се загрижив, сега ако е бактерија не може да провериме поради антибиотик, ако не одговара тој значи џабе пие. Па ќе кашла ли цело време, може ли да се влоши не дај боже? Викенд! Уф!
     
  16. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    lДва дена кашлаше во спиење без престан дури и неможеше да спие. Еве а сега ништо воопшто не кашла. Моето пиеше цефалексин и само една недела ја држеше добра да биде. Сега симптомите се по слаби со оглед на тоа декс првиот пат имаше до 40 температура и траеше 4 дена проследена со треска и жар црвено грло.
     
  17. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    1.710
    Пол:
    Женски
    Мојата имаше најмногу до 38. Ден ипол. На преглед рекоа црвенко грло, на гради ништо. И тт скоро на нога ја помина, и јадеше и пиеше за цело време. Навистина не знам што да мислам ама кашлањето како во срце да ме пецка. Посебно што навистина беше подобра, на пола пат со антибиотик и две вечери не кашлаше во спиење. Денеска пак, пред спиење сега ме уби со кашлањето одвај се смири..
     
  18. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Ајде издржите викендот после пак носи ја на преглед. Што и да има трк на детско, не се плаши. Секогаш викенд се разболуваат, веќе се навикнав дури. Со лесно :hug:
     
  19. 24.07

    24.07 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    33.239
    Пол:
    Женски
    Синко има 4 год и 9 месеци тежи 21 кило по колку далерон треба да пие??
    Му дадов 10 мл но немаше ефект по 4 часа му ставив чепче парацетамол, но по еден час го покака "парчиња".
    Дали да чекам да измина 4 часа од чепчето или можи да дадам далерон???
     
  20. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.011
    Допаѓања:
    5.528
    Дете кашла без престан. До понеделник дур носам за брисеви што да давам да се смири? Давам тегавец сируп, инхалирам со декса ама џабе...