1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.051
    Допаѓања:
    18.171
    Што ставате на изгребано ноџе?
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.165
    Допаѓања:
    199.932
    Пол:
    Женски
    Обично ништо, ако е длабока и голема раната чистам со 3% хидроген и прскам Виоплекс спреј. Ама генерално, во 95% од случаите ништо не ставам.
     
    На Chantal, CurlyBlossomGirl, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.051
    Допаѓања:
    18.171
    Па не е нешто длабока,ама е голема. Му ставив хидроген ,па ми изреагира може го печеше малце.
    Не може да го преболи коленцето, само го бацува или нас не тера да го бацуваме
    Глумец на мајка:D
    Мислев да не треба некоја крема,невен,павловичева,кантарион...
     
  4. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Апсолутно ништо. Ќе помине, така растат дечиња :*
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.165
    Допаѓања:
    199.932
    Пол:
    Женски
    На тазе изгребано мрсно не би ставала, туку може кога ќе падне крастата сама. Кога е раната свежа, мрсното само ќе го успори заздравувањето.
     
    На Sofi.ja и CurlyBlossomGirl им се допаѓа ова.
  6. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.245
    Допаѓања:
    7.367
    Пол:
    Женски
    Ако имаш ставај кандатион. Од неколку ставања ќе му помине.
    Да се едитирам ти одговориле веќе за кантарионот.
    Ова не сум го знаела. Јас па стално и ставам од него кога паѓа и си ги изгребува колената.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Искуства со haemophilus influenza во нос? Си закачи малиот уште една бактерија, уште моракселата неизлечена.
    Може е глупаво прашањето, но можно е од оваа бактерија да му падна нагло хемоглобинот? Зашто гледам првиот збор е хемофилус, па некако логично ми е да има поврзаност со крвта.

    @Alishan30 @Annath или било која што може да ми помогне.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.165
    Допаѓања:
    199.932
    Пол:
    Женски
    Не, нема врска бактеријата со хемоглобинот, не влијае на него. Една од "миленичињата" од градинка е. Ако не дава симптоматологија, може локално да се среди.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Love86

    Love86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    520
    Допаѓања:
    195
    Мајки не најдов соодветна тема..ако не е за тука прашањето префрлете
    Бевме денес на ортопедски преглед за малата и успут го прегледаа и баткото 5 год е.
    Е сега рече дека има испакнат граден кош,(меѓу ненародот познато како кокошкини гради) не како деформитет туку му се појавува..и јас не сватив добро.Со вежби се корегира.Ама читајќи по инт.и баш не е етака едноставно,демек со операција,го отежнува дишењето и работата на срцето.
    Некоја со искуство?
     
  10. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.951
    Допаѓања:
    14.307
    Пол:
    Женски
    IMG_20210622_192451.jpg удрено е на вена и е доста отечено. Стаив одма мраз ама не остава. Да одам на лекар или нема место за паника?
     
  11. Amelie1708

    Amelie1708 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    565
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки , ќерка ми е 2год. Пред неколку дена и се растече носот и траеше 1 ден и толку. После неколку дена приметувам на спиење (само кига спие на грб) знае да се закашла во сон. Исто и сабајлето ке стане ке поткашла и толку цел ден нема ништо не кашла, нема мрсули се е ок. Легне ли навечер пак истото. Мислев дека се лиги (знаеше од лиги да кашла во сон кога вади заби) , ама сабајлево некако како влажно да ми се закашла. Почнав Виранто форте превентивно зошто одиме на одмор од наредна недела. Некој со слично искуство? Секако ја носам на педијатар пред одмор да се прегледаме. Треба да паничам?
     
  12. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.535
    Допаѓања:
    3.751
    Ете денес истото и мојата, само што она е помала, 15 месеци, од неделата носето и се растече, прифати од брат и, во петокот тој се затна цел и му течеше носот и поткашлуваше и сега е добар, благодарение на сирупите што му ги давам. А малата само ден и пол имаше секрет и толку, преку ноќ престана, ама кога и го чистам со физиолошки има секрет длабоко изгледа каде што нема шанси сам да излезе, нос не знае да дува уште, мала е и викам и се слева до грлото и затоа се накашлѕва, ете сабајле само што се разбуди се закашла и се исплашив, ама без шлајм, суво кашлаше и толку, после тоа веќене. Се јавив на педијатарот и кажав, ми рече сигурно ноќта што спиела и се собрало од секретот што е длабоко и не може да излезе па од тоа се закшлала, не знае како да го исфрли и тоа ја гребе на грлцето и ја тера да кашла. Да продолжам со чистење на носето само и ништо друго и да ја следам денес и утре со кашлањето да видам како ќе е.
    Инаку јас и давам и на неа сируп на Хималаја,еден за секрет и друг за кашлање, 100% природен е и се дава од 1 годинка па натаму оти има и мед.
     
  13. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.656
    Допаѓања:
    29.036
    Пол:
    Женски
    Стави путер и ќе помине.
     
  14. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.951
    Допаѓања:
    14.307
    Пол:
    Женски
    не знам зошто речиси при секое удирање паѓање... (Зашто ко ќе се удрат тоа е квалитетно удирање ) ме фаќа паника па помислувам дека е за на лекар. Количка за бетон пренесување се сврте на него и душа ми излезе. Денес нема ништо
     
  15. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.912
    majki kakp da podmetnam sirup probav se i nikako ne saka
     
  16. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.051
    Допаѓања:
    18.171
    Со шприц директно во уста.
    Го земам во скут,го легнувам како за доење и почнувам да му раскажувам нешто за да му одвлечам внимание,у меѓувреме на два пати шприцам.
     
    На SanelaS, Jana06 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  17. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.462
    Допаѓања:
    65.791
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки, дали имате искуство со набиено прсте на рака? Падна пред 2 ипол недели одприлика го наби средниот прст на раката. Ја снимаа рекоа нема скршеница и и ставија само шина да ја носи една недела. Значи поминаа скоро 3 недели, не ја боли веќе, ама како подискривено и малку отечено и е уште прстето и кога ќе проба да направи тупаница средниот прст не може да го свитка скроз и и оди малку настрана. Закажав денес на ортопед да ја види ама да прашам и тука дали имал некој вакво искуство, колку време е потребно да заздрави ?
     
  18. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Со шприц на чешма. Качена на столче таа игра со водата и јсд и шприцам.
     
    На bela.m и SanelaS им се допаѓа ова.
  19. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.656
    Допаѓања:
    29.036
    Пол:
    Женски
    Јас некогаш во сок подметнувам. Малку сок за да го испие цел. Гледам да му е омилен сокот.
     
    На SanelaS му/ѝ се допаѓа ова.
  20. trouble

    trouble Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2012
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    132
    Мајки здраво, малата 2 години на грпчето е лом. Некој искуство и што мачкате? Ја прашав и докторката ама сеуште нема одговор, што мислите, да и ставам судо?
     

    Прикачени фајлови: