1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.951
    Допаѓања:
    14.307
    Пол:
    Женски
    јас ако поврати повеќе од 3 пати во краток рок носам на лекар. Како сте денес?
     
  2. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.206
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Добар беше не повраќаше заспа па поврати и после се смири. Вчера беше подобар само на мешето се жалеше. И јас мислев да го носам ако продолжеше со повраќање. Фала што не мислеш :hug:
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  3. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    Невозможно е, мора да се чека 24 саати, ако не расте бактеријата, може да се очекуваз негативно, но мора да поминат барем 24 за негативен, или 48 за позитивен, најмалку.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ТедИ11

    ТедИ11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2020
    Пораки:
    843
    Допаѓања:
    4.281
    Аххх деца...како ќе остариме....

    Во саботата поврати 2пати вечерта качи 38,7 ајде мачкање, сирупи ја симнавме...вчера исто качи 39 бевме болница докторката ни вика останете викенд е....ние се вративме дома ајде масажи,чепче в газе парацетамол по 3ч и сируп блокмакс мачкање спирт,чорапи со вода на нозе....
    И ја симна денес бевме на лекар од истата друга од градинка уште 2дечиња со истото....докт.вика вирус има темп.грло и повраќање...амбицилин сируп ни дадоа,инсталации по 2пати и тоа....
    Среќа што јаде,пие игра колку и да има тт....

    Пазете се кај нашава докторка имаше 1месечно бебе со истово ај тоа не оди во градинка
     
    На UnordinaryOne и Bupalu им се допаѓа ова.
  5. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.656
    Допаѓања:
    29.036
    Пол:
    Женски
    Теоретски е невозможно да добиеш резултати од брис истиот ден. Брисот мора да се насади на соодветна подлога погодна за раст на бактерии и се чека минимум 24 саати да се види дали нешто ќе се развие или не во текот на тие 24 саати. Ако ништо не се развие и брисот остане стерилен тогаш по 24 саати можеш да добиеш чист резултат. Ако има некоја бактерија се аплицираат различни антибиотици и се гледа во следните 24 саати кој најдобор ја уништува.
    Така што минимумот е 24 саати (ако брисот е стерилен), ако има бактерија мора 48 саати да чекаш.

    Ама ако примало детето антибиотик може и да не покаже валидни резултати.
     
    На mal.ecka и Jana06 им се допаѓа ова.
  6. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Не е итно ама не знам во која тема да прашам. Дали имате проверено трет крајник и на кој начин? Да ми кажете каква е процедурата со сонда, дали е болна итн?
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.656
    Допаѓања:
    29.036
    Пол:
    Женски
    Мене ми гледале со мало камерче низ уста. Не е болно ама е непријатно. Само поголема бев тогаш. Не знам за многу мали деца како е.
    На син ми сега не му ни гледаа. Рекоа по симптомите и тоа може да е проблем, ама терапијата е иста како при проблеми со крајници и уво. Му дадоа одреден период еден кортикоспреј за нос за да се намалат крајниците и со тоа завршивме. Годинава (оваа зима) пу,пу да не урочам немавме проблем па немаше ни потреба од терапија. Во принцип после 5 години почнуваат да се намалуваат крајниците (вклучително и третиот) и веројатно тоа почна да се случува кај моето дете. Поентатат е да се издржи до тогаш некако.
     
    На Jana06 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  8. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.805
    Допаѓања:
    39.973
    Пол:
    Женски
    Не сум проверувала, ама пријателка моја знам го носеше малот. Ми е останато во сеќавање дека детето треба да е здраво за да се види реално колку е зголемувањето, зошто при воспаление секако растат.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Да, истото го рекла докторката денеска. Јас на телефон ја сфатив дека денеска ќе го провери ама на преглед рекла на мм дека мора да заврши прво со антибиотикот. Се сомнева на гнојна ќеса.
     
    На Ano му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Kaley

    Kaley Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    3.027
    Пол:
    Женски
    Што ставате на набиено ноџе? Бевме на болница ништо не му е ни рекоа, освен набиено, за тоа ни препорачаа ациди борици и еве му ставам облоги и далерон сируп му дадов друго нешто што може да му помогне? Многу го боли неможе ни да спие само што ќе заспие станува со плачење, има мал оток...за 2 месеци 2 годинки ќе има..
     
  11. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.011
    Допаѓања:
    5.528
    Ќе ве молам за помош некоја памет да ми даде. Во петокот детето стана со болки во меше, имаше еднаш само течна столица и цел ден болки во стомак. Крена и температура 37.7. Од тој ден до денес често се жали дека меше ја боли. Кратко и трае болката ама се појавува 1 до 2 пати на ден. Давам пробиотик, 2 пати и јаглен. Од што може ова да биде. Пред 10дена крвна слика уредна. Да носам ли на ехо?
     
  12. RAK91

    RAK91 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    2.573
    Пол:
    Женски
    Каде да барам трето мислење за трет крајник и слип апнеа?
    Бевме ремедика и воена болница и имам две спротиставени мислења, па морам да барам трето.

    Кого препорачувате од приватниве?
     
  13. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Кај кого беше во Ремедика? Ние треба да провериме трет крајник кога ќе оздрави, можеш да ми ја опишеш процедурата?
     
    На Minnie-e му/ѝ се допаѓа ова.
  14. RAK91

    RAK91 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    2.573
    Пол:
    Женски
    Кај доктор Весна, ученичка на Оровчанец, една од најдобрите е. Моментално ради коронава Оровчанец не прави прегледи. Доктор Весна го оперираше брат ми и ептен бевме задоволни.

    Јас бев со малиот поради слип апнеата предизвикана од трет крајник и вовлечени ушни тапанчиња.
    Прегледот е многу непријатен за малите, мојов ја дигна цела ординација во воздух, се утепа од плачење.
    Седнуваш со него, го држиш меѓу нозе и прво му проверуваат грло, па ушите и носот. Ако има потреба и пикаат камерче во носот.
    Препорака ни е да вадиме трет крајник зошто прави проблеми. Ама зошто е многу мал решив да барам второ мислење и денес ми кажаа тотално различно и ептен се изнервирав.
     
  15. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Баш тоа ме интересираше, фала ти.
    Ние утре сме на преглед кај Весна за ушите ама третиот крајник ќе почека. Инаку, кај Искра го носам сега и таа се сомнева дека има гнојна ќеса на крајникот. А се почна со бактерија во нос која наводно не беше воопшто страшна. Кај Оровчанец сум била, ултра антипатичен ама одличен доктор, штета што не работи.
    Ако слушнам за добар орл специјалист ќе ти пишам.
     
    На RAK91 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.656
    Допаѓања:
    29.036
    Пол:
    Женски
    За проблеми со крајници мене колешка ми ја препорача Мирка Шалиќ. Не стигнавме до неа зашто се среди проблемот во тој момент и после почна Корона.
     
  17. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Ми ја препорачаа ама како да ми спомнаа дека не работи. Баш ќе се распрашам, фала.
     
  18. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.802
    Допаѓања:
    7.389
    Пол:
    Женски
    Пиши ми како ќе поминете те молам. И нас Искра не праќа на преглед за уши но и трет крајник (дополнително и алерготест) ама јас не сум воодушевена од Весна. Можеби грешам, јас имав проблем со ушите и она ми констатираше дека во едната ноздра имам оток, веројатно алергиски а во другата девијација. Првиот пат ми даде спреј за во нос а вториот ми рече дека џабе одам додека дојам. Да престанам да дојам и да одам на операција. Искрено не сметам дека имам толку голем проблем. А дополнително и што после тоа правев алерго тест и алергична сум на многу работи. Инаку прегледот во нос е многу непријатен дури и за возрасен
    @RAK91
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Ќе споделам секако, јас работам во тоа време, па мм го носи ама ќе пренесам импресии. Инаку, консултирај се и со друг лекар за проблемот што го имаш, јас не би оставила така особено за оток.
     
  20. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.805
    Допаѓања:
    39.973
    Пол:
    Женски
    Ова може да е и од некоја инфекција. Синчето кога имаше проблем со ушите, прво се почна со болка во стомаче и еднаш поврати. Бевме на клиника му правеа преглед (меѓу кои и ректално за жал;(:worried:) и на крај не упатија на ехо. Ехото покажа воспалени жлезди во абдомен кои му правеа грчевити болки. Тие се активирале кај мали деца од инфективен процес во организмот.

    Работи Шалиќ, еве ја има и на мој термин, само фул и се термините, а мислам дека наслушнав сега со коронава работи само со упат, затоа што матичните и се веројатно филтер. Секако јави се и прашај, ова секако ако сакаш :).
    Инаку и на клиника незнам дали работи сеуште д-р. Елена Димеска, одлична докторка детски орл и хирург(она му ги ставаше цевчињата на мали) или Докоска (Марија мислам беше).

    20210707_181452.jpg
     
    На eli.karameli и Jana06 им се допаѓа ова.