1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Да, ти ми ја препорача и уште една особа, закажав кај Весна за побрзо да завршиме работа. Ќе закажам здравје ако треба мислење на крајникот. Еве и за @RAK91 доколку сака во државна.
     
  2. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.012
    Пол:
    Женски
    Има ли некој вирус со тт, затнат нос и кашлица?
    Прво едниот добро поминавме со 37 со 7 максимум сега по 10 дена другиот :( 2 ден температура до 38 со 5 давам парацетамол, ја ладам, оцет на чорапи но повеќе од 37 со 7,8 не симнува. Бевме на преглед нормално ни рекоа нормално е да давам парацетамол на покачена тт над 38 со 2 бидејќи се 11 мес но ме фаќа паника зашто не ја симнува далеронот тт и освен солен раствор во нос и чистење со што можам друго да и помогнам.?. прашав за инхалација наводно мали биле а и можела самата инхалација да направи поголем проблем .. незнам стварно ..некои искуства ваши?
    Фала
     
    Последна измена: 8 јули 2021
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  3. попкек

    попкек Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2021
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Дали направивте крвна слика со црп? Големиот ми беше три дена со висока тт, испадна стрептокока во грло. Од вчера и малото е со висока температура, ќе видиме утре на педијатар што е, дали вирус, дали друго.
     
  4. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.012
    Пол:
    Женски
    Не сме направиле можно е утре да ја однесам.
     
  5. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    За вирус инхалација не се користи. Иначе на ова време без врска, врие од вируси и бактерии. Моите двете префатија еден од друг пошо малото оди во градинка, две недели бевме океј, сега отит малото, големата инфекција на грло, пиеме Зинат, покачени леукоцитите. Трпение, времето не чини, ќе им помине. Само нерви ни се потребни.
     
    На katarina5 и monka_bonbonka им се допаѓа ова.
  6. motheron2boys

    motheron2boys Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2020
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki. Nia sme 1 i 9 meseci sinoka mi iskaka 4-5pati sluz ligavo, a posle toa imase normalna stolica ama pak imase ligavo. Sabajle pak isto ama imase i malku krv. Sega eve pak iskaka sluz ligavo i malku kaki i pak imase malku krv. Se javiv sabajle kaj maticnata mi reci da davam probiotik deka ne e strasno.Mu dadiv probiotik sabajle, ama citam po forumov i me faka panika da ne e nesto seriozno Nekoj da spodeli slicno iskustvo ili nekoj sovet . Blagodaram odnapred. Zaboravov da napomenam deka uste cica. Pozz ubav den
     
  7. Fifi84

    Fifi84 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    3.564
    Пол:
    Женски
    После пневмокок вакцина а може и коинциденција да е се нафрли ама малку околу 10 15 мали како бубулички има.Дали да и дадам нешто како лоратадин или замена има? Сабота е дали да ја носам на дежурен не мислам дека е толку хитно. Совети?
     
  8. **MajkaE **

    **MajkaE ** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    298
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали некоја мајка има давано Малтофер капки за слабокрвност на дете. Во упатството пишува дека може да се дава и на деца.
     
  9. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Да ,дозирањето најчесто го одредува педијатар според тоа каква е кр.слика и според килажа
     
    На **MajkaE ** му/ѝ се допаѓа ова.
  10. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.270
    Допаѓања:
    21.970
    Пол:
    Женски
    @duffi како се дава АЦЦ на 2.5 годишно дете, 13.5 кг?
    Како се дозира?
     
  11. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.600
    Допаѓања:
    144.654
    5мл -2-3 пати на ден.
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.656
    Допаѓања:
    29.036
    Пол:
    Женски
    Јас ги давав на бебе ама може и деца и возрасни да ги пијат. Се дозираат по килажа бројот на капки.
     
    На **MajkaE ** му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.159
    Допаѓања:
    4.933
    Пол:
    Женски
    Мајки лек против кашлица (да не е оној со орев, бидејќи немам), мн пати е пишуван знам, но ми треба итно.фала
     
  14. Fifi84

    Fifi84 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    3.564
    Пол:
    Женски
    Има варичела по градинкиве периодов? Малата има исип налик варичела, ама баш и беше чудно на докторката. Ке направам утре игм ама баш да прашам?
     
  15. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Од каде ги земате Малтофер,
     
  16. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.407
    Допаѓања:
    5.364
    Jas se izvinuvam neznam dali nekoj imal iskustvo malata padna si ja udru rakata snimana se e ok vikaat nema skrshenica sega e vo zavoj so oblogi se vodi kako nabieno. Za kolku vreme bi trebalo da pomine i dali osven acidiboricidi se stava ili ste stavale nesto drugo
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.165
    Допаѓања:
    199.918
    Пол:
    Женски
    Може да има, не е исклучено. Цела година ја има варичелата, не е сезонска.
     
    На Fifi84 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.928
    Допаѓања:
    21.332
    Пол:
    Женски
    Мојата кога го повреди рамето ортопедот предложи да чекаме две недели, ама јас мир немав ја снимав и тоа во друг град.. паники чуда...
    После му пратив снимка, малце изместено но минимално и да следиме две недели, да ја штеди таа рака и да пазиме на некои одредени движења на раката дали може да ги прави.
    Сируп блок макс да нема болки, една крема ама и таа као не задолжителна и толку.
    Докторката што ја прегледа таму само рече уште еднаш донесете ја да ја видам утре и провери некои клучни движења и речештом оваа позиција ја прави и не реагира се е ок.
    Чим сте само со набиеница, мислам не е страшно.
     
  19. Софијана

    Софијана Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2019
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Не знаев во која тема да пишам, не знам ни како да го објаснам ова...кога ја бришам малата кога и менувам пелена, сум приметила дека усните кај вагината како да и се споени. Близначки имам и направив споредба со другата, кај нејзе се одвојуваат убаво, а кај едната стојат како залепени. Ќе се консултирам со педијатар, но си помислив да не има некоја од вас слочно искуство па да сподели.
     
  20. **MajkaE **

    **MajkaE ** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    298
    Пол:
    Женски
    Ми ги донесоа од Бугарија.