1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    918
    Допаѓања:
    1.352
    Пол:
    Женски
    имаме 3ипол годинки и околу 20 кг качуваме блага температура до 37,8-38 и не фати стомачен вирус. Сирупи нејке да пие за темпреатура па прашање ми е дали може апче парацетамол половинка да и дадам. Апче сака да пие сируп не.. За вирусот и давам пробиотик и електролити бидејки се што ке апне поврака.
     
  2. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.600
    Допаѓања:
    144.654
    Цело чепче од 300 на таа килажа за 38темп.
     
    На AngIv и Jana06 им се допаѓа ова.
  3. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    Што направивте, што излезе дека е?
     
  4. Fifi84

    Fifi84 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    3.564
    Пол:
    Женски
    Варичела е.
     
  5. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    И јас те чекав да пишеш, со лесно да поминете. Од градинка фати?
    Инаку, ммр е само за морбили така?
     
    На Fifi84 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    Добра вечер, ќе почнам од почеток зошто збрлавев више.

    Имено, малата од март месец е со затнат нос, една недела инхалации чистење носе, бла бла бла, ќе се управи 3 дена и после пак истото. Големата чат пат ја фаќаше ( почна во градинка од Јуни). Кога, пред 3 недели салам се изнервирав и ја однесов малата на брисеви, испадна дека ја има стрептокока пнеумонае, баш дента кога ги добивме резултатите качи температура, одма ни препишаа антибиотик и маст за во носе. Арно ама на големата не и земав брис (facepalm) И се управи детево, и двете беа супер, ама по 2 дена почнаа и двете пак со затнат нос. Земав и на двете веднаш брисеви, и двете ја имаат. Во меѓувреме, големата намали на јадење, и ми поврати неколку пати во млазеви, не секој ден, него преку еден ден, исто така и проливче имаше, а јас будала мислев дека е ради балгамите, а проливчето дека е од антибиотикот,исто така имаше и температура, кога ве читам тука дека имало некој стомачен вирус, зарипнат и е сеуште гласот на големата, и има мрсули ама бааѓи.
    Од вчера, иако се и двете на антибиотик, почнаа да ми кашлаат, почнав и инхалации да правам.
    Луѓе, кај грешам ? Што да превземам ? Давам прополис капки, давам мед, давам вода да се пие, давам овошје и зеленчук, чистам носови, прскам капки аква марис, на едното му ставам оперил , а на другото и спреј од диво оригано. Еве ја нарачав и маста од Бугарија Бактробан, се надевам она ќе се спаси.
    Дајте идеи, до кога вака ?

    Едит, и двете се вакцинирани за стрептокока.
     
    На Bupalu и mal.ecka им се допаѓа ова.
  7. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Баш ќе те прашував дали се вакцинирани, па видов си едитирала.
    Мене матичната ми рече да прекинам со инхалации кога виде дека е бактерија. Среќа два дена само го инхалирав и онака не седеше мирен. Веројатно големата пак и ја пренела на малата вториот пат или недолечена била како кај нас од претходно. Пример, алицеф пиеше прво и не помина туку закачи и втора бактерија, па со панцеф помина. Втората бактерија преживеа и панцеф, па се надевам сега ја нема после Сумамедот, сеуште не сме биле на контролен брис. Што можеш да правиш, градинките се такви. Едно ќе се излечи, друго ќе закачи. Давај нешто за имунитет, носињата проодни да бидат цело време и редовно на контроли, ќе помине. Многу е мачно.
     
    На monka_bonbonka, Dikinzi и mal.ecka им се допаѓа ова.
  8. Fifi84

    Fifi84 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    3.564
    Пол:
    Женски
    И за рубела е плус. За варичела има вакцина ама во Мк не се дава. Веројатно од градинка, само 3 дена беше па настина, седеше дома 10 дена после:( Никаде не била со други деца.Само нека поминува...
     
    На Bupalu и Jana06 им се допаѓа ова.
  9. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    Си пишав со други мајки, заедно што одат децата со моето, ми кажа дека имало стомачен и ларингит, па се мислам моево и двата ги фанало. Кој ли знае..

    Иначе, инхалација правам оти кашкаат, имаат густ секрет.
    По сето ова што го прочитав, мислам дека стрептококата е одговорна само за мрсулите, за другото вирусиве се криви :D А заедно дома си играат, се бацуваат, па се префрлуваат.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Мојот кога го фати првиот вирус му се фати и гласот, па после стомачниот кога го фати само еднаш поврати ама јас и татко му го кркавме јако. Исто имаше густ и зелен секрет од бактериите ама и многу висока температура качи. Со лесно :hug:
     
  11. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    Фала ти :hug:

    Значи моите го минат истото низ кое што твоето го поминало :worried:Дијареата ја нема веќе, повраќањето исто така помина, гласот и се пушти, пу пу пу. Остана само секретот и кашлицата. Оф, ајде..и тоа ќе помине (fingers):D
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.159
    Допаѓања:
    4.933
    Пол:
    Женски
    Дали некој се соочил со алергиска кашлица и како истата се манифестира? Детево буквално на секои 15 секунди кашла како да се дави. Нема затнат нос, нема мрсули, нема тт. Освен кашлица. Ноќе се смирува ( на пр. 2-3 часа нема да се накашла), преку ден на секои 15 секунди. Ептен е жален. Педијатарот даде инхалација со вентолин, сируп за алергија и б6. Дали да го носам на др.место (искрено не знам и каде) или да чекам подобрување. Вчера направивме 2 инхалации а треба 7. На педијатарот му верувам.
    @Annath @Alishan30 извинете што ве тагнувам ако имате совет пишете.

    Или ако некој знае да ми препорача кај кој доктор да го однесам за второ мислење. Претпоставката е дека е алергија бидејќи неѓа др симптоми и кашлицава во поблага форма само, трае веќе 3-4 мес (претржно кога ќе стане од спиење) ама сега нон стоп.
     
    Последна измена: 13 јули 2021
  13. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.011
    Допаѓања:
    5.528
    Што да мачкам освен синопен, детево е искасано многу од комарци?
     

    Прикачени фајлови:

  14. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.020
    Допаѓања:
    118.349
    Пол:
    Женски
    Камагел да пробаш, кај ќерка ми многу помогна
     
    На eli.karameli му/ѝ се допаѓа ова.
  15. motheron2boys

    motheron2boys Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2020
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    So bela pudra da probas
     
    На eli.karameli му/ѝ се допаѓа ова.
  16. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.012
    Пол:
    Женски
    Чисто инфо. Искочи бактерија во нос Мораксела. Си доби антибиотик на прво разболување :( Ниту сме се виделе со некој ниту ништо. Од кај ја закачи незнам! Со леукоцити покачени, црп 37 и тт 5 дена до 38 со 5. Од втората доза на антибиотикот и се спушти температурата конечно. Се надевам ке биде добра.
     
    Последна измена: 13 јули 2021
  17. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.020
    Допаѓања:
    118.349
    Пол:
    Женски
    Секогаш можеш да побараш второ па и трето мислење.
    По ова што опишувваш, толку долг период кашлица, укажува дека нешто го дразни детето.и можно е да е алергиски причинител.
    Сигурно сте испитувале брисеви и преглед од ОРЛ да исклучи и од негова страна заболувања.
    Алерготестови може во Козле да направите, или по приватниве .

    Штом веруваш на педијатарот, тој најдобро го слуша детето, ние вака од страна може само да сугерираме и да дадеме мислење плус. Нека се средува побрзо.
     
    На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Nora.A

    Nora.A Популарен член

    Се зачлени на:
    17 април 2018
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    1.018
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки, синко 19 месеци го фати стомачен вирус, цела вечер повраќаше.
    Го однесовме на матичен, електролити ни даде и сируп Локомотив.
    Вчера воопшто не јадеше, касна само малце палента со јогурт, инаку јадач е, но пиеше доста течности како и секогаш.
    Ноќеска качи тем. 38.2 му дадов парацетамол, чорапчиња намокрив со оцет, добро поминавме
    Сабајлево е доста подобар.
    Мене ме фати вирусов, за никаде сум.
    Дали трае кај маливе дечиња или се средува со терапија за кратко време?
    Или индивидуално е?
    Фала ви
     
  19. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.020
    Допаѓања:
    118.349
    Пол:
    Женски
    Индивидуално е, но кај дечињава што ги гледам обично 2 до 3 дена се со симптоми, потоа изнемоштени се. Битно е течности да внесува. Добро ви дале, ќе се среди, уште неколку дена внимавајте на исхраната
     
    На Dikinzi и Nora.A им се допаѓа ова.
  20. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.011
    Допаѓања:
    5.528
    Зошто се прават вакви пликови? Ќе пробам,давам и Зиртек. Ние не сме еднаш каснати, детево е лом.