1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Lolipop796

    Lolipop796 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2009
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски
    Малата откако е тргната во градинка(Октомври месец) не прекина да фаќа некои бактерии. Ајде ги лечевме некако уринарните брзо ги снемуваше(некои со антибиотик некои на природна база), но во носот цело време има бактерија (ја имаше стрептококата, сега ја има moraxella catarrhalis) Што не пробавме од инхалации, сирупи, капки терапија од месец и повеќе и пак е исто;( Со шлајмови и мрсули густи :?: Ве молам дајте совет од искуство на природна база што ви помогнало за носето и кашлица на две три годишно детенце? Фала
     
  2. Fifi84

    Fifi84 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    3.564
    Пол:
    Женски
    Пред 2 месеца исто беше, давав чепче парацетамол па блок макс наизменично, помина за 4 ѕ дена.
     
    На Bupalu и Ana.Jones им се допаѓа ова.
  3. Nora.A

    Nora.A Популарен член

    Се зачлени на:
    17 април 2018
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    1.018
    Пол:
    Женски
    Кај синко една ноќ со повраќање, втората со температура
    Вчера 3 ден подобар е, има само проливче, ама си пие, поткаснува, ќе се среди.
    Со Локомотив сируп, ОРС електролити и Пролајф пробиотик.
    Јас и сопругот со повраќање и треска, температура 2 дена. Со терапија 3 ден сме подобри
    Нека поминува со лесно и обавезно терапија што побрзо.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.534
    Допаѓања:
    3.751
    Баш денес пишав во другата тема за нас што ни помогна за носето и за кашлицата, сирупи на природна база кои многу ефективни се покажаа кај нас и кај 2 деца.
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.534
    Допаѓања:
    3.751
    Има милиони различни вируси преку тек на целата година. Има вируси и само со Т без никаков друг симптом. Остави организмот сам да се избори ако има само Т, не давај толку често антипиретици, нагло ја спуштаат Т и само ја замачкуваат болеста, кога спушти и не качува веќе мислиш готово пројде, а она си вирее внатре.
    Малата пред 2 недели така ми качи Т која траеше ден и пол, ја следев, нонстоп со неа, ни еднаш не дадов ни парацетамол, а камоли бруфен кој е многу полош од парацетамолот. Ставав крпички на чело и таму каде беше жешка, ги фрлаше не ги трпеше и постепено намалуваше, час за час и наредниот ден 37.3 37. 5 и толку. Сок цеден со лажиче и давав, водичка постојано нѕдев и цице нооон стоп, нормално. Попладнето како нова беше.
    Бевме на лекар, направивме крвна слика, црп и урина, се излезе чисто и тест ковид негативн, рапид и пцр.
    Јас типувам на забите, така и за првото забче пред да излезе имаше блага Т до 37.8 еден ден и толку. За 1 недела никна првото па одма после и второто забче.
    4 заби има се на се и затоа мислам дека ќе излагаат сега дрѕги и затоа и Т.
     
    На mal.ecka и Dikinzi им се допаѓа ова.
  6. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.051
    Допаѓања:
    18.171
    Нека поминува побрзо кај сите.
    Сакам утре мрп да го боцнеме малиот, а се најавија за утре гости од Србија на преспивање ,на пат за Грција. На нивните деца во понеделникот им беше 2-3 ден од вирусот и искрено се плашев да не пренесат на моето(спремајќи го за вакцина) зошто рекоа сите дома префатиле. Но за среќа откажаа,ќе се видиме на враќање :)
     
    На Nora.A му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Lolipop796

    Lolipop796 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2009
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски
    Да, но немам никој во Бугарија. Мислев некој во МК што користи и им бил ефективен. Фала
     
    На Kallias2 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ana.Jones

    Ana.Jones Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    1.124
    Фала ти на споделеното искуство. Многу ме исплаши дека наеднаш крена и тоа одма 39. Не давам на своја рака, сѐ е по препорака на матичен педијатар. Кај моево не се заби, најверојатно некој вирус, само се надевам дека ќе поминемногу брзо.
     
    На Kallias2 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. bella.gk

    bella.gk Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    429
    Допаѓања:
    685
    Пол:
    Женски
    Јас ја имам користено маста бактробан за бактерија во носот (стрептикока) од бугарија ептен е добара, ама гледам ја фалаат и мупироцин исти состав било , немам искуство со неаа
     

    Прикачени фајлови:

    • 5.png
      5.png
      Големина на фајлот:
      254 KB
      Прегледи:
      19
    • 4.jpg
      4.jpg
      Големина на фајлот:
      96,5 KB
      Прегледи:
      19
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    Ја нарачав преку една жена. Ми стаса неќна, почнав да им ставам 2 пати во ден (во двете ноздри). Ти задоволна си од неа ? Колку време ја користевте ?
     
  11. bella.gk

    bella.gk Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    429
    Допаѓања:
    685
    Пол:
    Женски
    да задоволна сум, ја користев 5 дена
     
  12. Fifi84

    Fifi84 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    3.564
    Пол:
    Женски
    Добар сируп за смирување кашлица? 15 месеци сме.
     
  13. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.159
    Допаѓања:
    4.933
    Пол:
    Женски
    Зависи за каква кашлица станува збор. За сува овој нас ни помогна Screenshot_2021-07-15-13-44-11-844_com.android.chrome.jpg
     
    На Fifi84 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.534
    Допаѓања:
    3.751
    Температурата не е ич страшна, сите, значи сите мајки, родители имаме уплав од Т и штом има детето Т одма даваме сирупи да опадне, а голема грешка правиме со тоа. И ја правев така пред 9 години на син ми, тогаш неискусна мајка, прво дете, се што ми кажеа лекарите правев. Со тек на време и на грешките се научив и сега сум поискусна, да не речам многу повеќе, проживеав многу тежок период и сето тоа ме направи многу посилна.
    Да не должам многу, убаво си направила и нормално дека си се консултирала со лекар, таман работа, само сакав да кажам искуство и да не се плашиме толку од Т, напротив, тоа е добар знак дека нешто се случува во организмот и Т се обидува да го исфрли, колку повисока Т толку побргу ќе се уништи тоа што го има во организмот против кое се бори температурата ;)
    Со лесно и со помин нека е на сите болни дечиња.
     
    На Bupalu, supergirlmb, Sexybaby86 и 4 други им се допаѓа ова.
  15. ≈ Moyocoyotzin

    ≈ Moyocoyotzin Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.178
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки ќе ве молам за помош.
    Мојата ќерка е 2 години има осип на пеленската регија, како црвени топчиња и многу ја чешаат. Исти такви омаше пред 3 месеци ни рекоа габично и со масче и помина, е сега како да се повторува, меѓутоа ја водевме на лекар и и даваат за егзема маст, кога ја мачкав уште толку се воспали и рашири. Сега и ставам за пеленска регија маст и само не ја чеша толку, но не се повлекува. Дали има некој искуство со ваков осип и што сте ставале? Прокачена е слика од половината на малечката меѓутоа има и на препон, дупе и малку по нозе.
    Бевме 2 пати на лекар и велат мачкај ја со лосион со стероиди и со маст за пеленска регија. Но не ни помага.
     

    Прикачени фајлови:

  16. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    Ако е осип, со било која крема ќе се повлече. Ставај канестен на добро исушено место.
     
  17. ≈ Moyocoyotzin

    ≈ Moyocoyotzin Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.178
    Пол:
    Женски
    Од 1%?
     
  18. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    Јас ваков користам.
     

    Прикачени фајлови:

    На ≈ Moyocoyotzin му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Hortenzija

    Hortenzija Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2019
    Пораки:
    1.560
    Допаѓања:
    14.158
    Пол:
    Женски
    Majki se poremetiv veke od nervoza :( kercevo 12 god od januari se sme so bak vo mokraca se ispitano ok e a ona povremeno bolki pri mockanje. Posto veke antibiotik ne planiram da pie se otru dete Sega terame so brusnica caj i ne koristi e nisto osven cista voda za odmivanje. Maticnava vcera spomna deka mozno e nesto nadvoresno da predizvikuva bakterija :( nekoj sovet?
     
  20. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.446
    Допаѓања:
    8.240
    Пол:
    Женски
    Caj od divo origano mnogu pomaga za bakterija vo mokraca, osobeno ako e eserihija koli. Ako imas moznost da naberes prirodno divo origano uste poubavo, a ima i vo apteka. E sea deka se raboti za dete konsultiraj se so doktor, neznam dali deca moze da pijat.
     
    На Hortenzija му/ѝ се допаѓа ова.