1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.051
    Допаѓања:
    18.171
    Претходниот петок на 16.07 мали прими МРП вакцина.
    Вчера вечерта, на 8ми ден крена температура, не дозволуваше да измерам со живин,со безконтактен 38.2 покажа (значи со живин би било повеќе ,зошто овој не покажува точно).
    Цела ноќ бев на штрек,дали да дадам сируп или не ,особено кога видов 38.2. Мали си спиеше,малку се превртуваше.

    Го намачкав еднаш со раствор алкохол и вода( 20мл алкохол од 70% и 20мл вода ) и после тоа крена над 38 тт,претходно беше 37 со нешто. Па се покајав да не не требаше да го мачкам.

    Освен сирупот што е над 38.5, дали ако има пониска тт треба да се примени нешто (разладување,оцет итн) за да се симне тт? Или за сите важи над 38.5?

    До кој степен е нормално да крене тт од вакцина и колку дена трае? Дали во периодот на инкубација до 21 ден може пак да качи или само еднаш дава реакција?

    Еве го сега топол со ладни екстремитети, воопшто не ја симна од вчера вечерта...
    @Annath @duffi @Alishan30
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.163
    Допаѓања:
    199.883
    Пол:
    Женски
    Може до три дена да трае, кај моево не надмина 38, ама цел викенд беше со некоја блага тт, и без апетит. Не дадов ништо, само форсирав течности. Апетитот подоцна му се врати.
    Ако е весело детето и добро ја поднесува, нема потреба од антипиретик, ама штом не симнува, може парацетамол да дадеш, туширањето дополнително помага.
     
    На mal.ecka, Sofi.ja и duffi им се допаѓа ова.
  3. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.051
    Допаѓања:
    18.171
    Он ја симнува,од 38 со нешто, на 37 со нешто, но не под 37...
    Сега мерев 38.4 имаше со безконтактен,да стане ќе дадам сируп.
    Дали дополнително и чорапи со оцет ако му се топли ноџињата да ставам?
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.163
    Допаѓања:
    199.883
    Пол:
    Женски
    Може и чорапи со оцет ако не се противи. Ќе помине, ова е класична реакција од вакцината.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.020
    Допаѓања:
    118.349
    Пол:
    Женски
    @Sofi.ja следи дали е весел и добро хидрирај, оцет разреден може, алкохол разреден може но над 38,5. Ако е весел и не одбива храна и течности и под таа температура давај сирупче
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  6. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.267
    Допаѓања:
    21.967
    Пол:
    Женски
    Синко е со стомачен вирус од саботата. Дента почна да качува темп до 38.6, давав Далерон и пробиотик, тој ден имаше 4 кашести столици и мн гасови. Некогаш знае да рече дека го боли мешето, па ќе се испрди.
    Во неделата два пати се искака, исто така кашесто, и качуваше темп до 38.5 на поретки и подолги интервали.
    Заспа во 22ч со 38.2 и му дадов Далерон. По 4 часа мерам, 39.1 па дадов Блокмакс и го разладив малку, ми се чини гореше.
    До кога ќе го држи оваа висока темп? Колку време трае стомачниот? Дали покрај антипиретикот и пробиотикот, треба да пие уште нешто?
     
  7. motheron2boys

    motheron2boys Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2020
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Dali nekoja majka ima iskustvo so salmonela bakterija vo izmet kaj detef (me interesira koi se simptomite, kako ja izlecile, ishranata na deteto i sl). Jas se somnevam deka moeto dete ima takva bakterija ama seuste cekam rezultati koi ke bidat gotovi vo cetvrtok ili petok. Blagodaram odnapred
     
  8. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.265
    Допаѓања:
    21.595
    Пол:
    Женски
    Пролив
     
    На motheron2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  9. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.604
    Допаѓања:
    25.096
    Околу 5 дена трае стомачниот со температура.Давај и електролити.
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.051
    Допаѓања:
    18.171
    Дали треба да пие антибиотик дете за гној на грло?
    Од петокот беше со температура, пишував тука дека прими мрп и мислевме дека е реакција од вакцината. Но бидејќи изгоре цел викенд до 39.5 тт, вчера отидовме на детска клиника. Таму докторката се изрази баш со зборовите има гној на грло ( дали е тоа гнојна ангина?) И одма рекоа антибиотик.
    Земавме амоксиклав и блокмакс за температура, ја симна одма тт од блокмаксот и го почнавме антибиотикот.

    Денес во разговор со пријателка вика не сте требале да почнувате со антибиотик.
    Утре го носам на контрола кај матичната,па ако треба ќе го прекинеме антибиотикот:x

    На клиника беа во тотален хаос,огромна гужва а само една амбуланта. Еден куп иселеници со деца за преглед, ние чекавме точно 2 саати за преглед со дете со тт 39.5 (facepalm) .
     
  11. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Не си играј, за гнојна ангина обавезно антибиотик. Дури трабало и некој појак да ти дадат.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.159
    Допаѓања:
    4.933
    Пол:
    Женски
    Искуство со пулмоалерголог др. Благица Манчева или др.Гордана Маческа Баџакова или да предложите некој друг/а? Конкретно се работи за дете од 4 год, кое во последниве 4-5 месеци има повремена кашлица, затнат нос, мрсули, 1-2 пати качи тт, и никако целосно да оздрави, а антибиотик за целово ова време нема воопшто пиено.
     
  13. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.815
    Допаѓања:
    4.908
    Vo poslednite nekolku dena sum mrtva znaci vo nedela kaci tempwratura koja do nokta mu se kaci najmnogu do 38.1 ne davav nisto samo go tusirav i dva pati nozete so ocet mu namackav.I potoa ponedelnikot denta bese kako voopsto da nemal tt ama so namalen apetit nokeska pak kaci najmnogu do 37.7 i pocna so mrsuli pak so razreden ocet na corapcinjata se spustase do 36.6 pa pak odese do 37.4 .Od utrovo e dosta placliv , ne dobro spiese nokeska a tt mu e okolu 36.9 do 37 znaci i da nema tt.Na lekar so ovie simptomi nema da dobijam nisto, nego mu izlagaat gorni 2 ki i 3 ki zar e mozno da e od niv varijacijava vo tt.
     
  14. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.265
    Допаѓања:
    21.595
    Пол:
    Женски
    Слушај доктор, ако има гној без антб не поминува.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.534
    Допаѓања:
    3.751
    Може и заби, а може и некој вирус да е
     
  16. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.285
    Допаѓања:
    8.394
    Пол:
    Женски
    Од што може да трепка многу? Прво мислев дека кога е уморен, ама сега гледам не ќе да е само од умор. Го прашав дали го чеша вика да боли ( мислам не прави разлика само му е непријатно чуството).
    Значи трепка многу у од време на време ќе ги стисне очињата. Седи пред тв ама не премногу, и не преблиску. Таблет и телефон не давам. Татко му е алергичен на домашна прашина.
    Периодов окапавме на матичен, сега незнам дали да го носам на матичен или на очно или на алерголог. Што прво да превземам?
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.163
    Допаѓања:
    199.883
    Пол:
    Женски
    Офталмолог прво, да исклучи постоење на диоптрија. Не значи дека ако не гледа на телефон и таблет не може да се расипе видот. Проверете го тоа, па после видете дали можеби се работи за алергија.
     
    На Chantal му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.285
    Допаѓања:
    8.394
    Пол:
    Женски
    Фала ти
    Уште да видам колку брзо ќе ми закажат на офталмолог, јас чекав 4 месеци ама може за дете побрзо ќе оди. Ако не ќе го однесам на матичен па ќе видиме. Инаку одеднаш почна пред 4 - 5 дена, денес веќе поизразено е.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.163
    Допаѓања:
    199.883
    Пол:
    Женски
    Види со матичниот ако се закажува преку него. Или па чисто консултација да видиш што мисли.
    Големиот син имаше такво трепкање еден период, матичната даде капки Патанол демек алергија, ама офталмологот рече дека нема потреба, ќе помине само од себе. Ама не кажа што е точно. Секако детето има диоптрија, ама така не трепкал одамна. Може и тик да е, не го исклучувајте тоа.
     
    На Chantal му/ѝ се допаѓа ова.
  20. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Малата има груба кашлица ,онака со шлајм дури и повраќа од него ,има и мрсоли.
    На доктор препишан и е Амоксицилин сируп.Она вика следи ја состојбата и јас сум избезумена што да следам?
    На дишењето не свири ама кашлицата и е таква груба ептен и ме плаши.
    За колку дена треба да има подобрување од сирупот?