1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. motheron2boys

    motheron2boys Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2020
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Vi blagodaram ❤
     
  2. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.815
    Допаѓања:
    122.736
    Обавезно проверка на урина, брис нос грло и ушињата.
     
  3. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Здраво мајки, ве молам за совет. На одмор сме во Струга, синчето има за 1 месец 4 години.
    Стана сега до плачење исповрати. Претпоставувам или вирус или од водата во базенот и езерото, не е излезен.
    Сега еве му беше подобро пак заспа. Ве молам кажете ми што можам да направам да престани повраќањето. Во мене носам орс, имам кока кола, антиметил носам но нема да испие апче. Кога да дадам од орс, дали сега да оставам да се смири стомачето?
    Утре треба да се враќаме за Битола, се плашам како ќе поминиме ако продолжи вака. Помагајте ве молам
     
  4. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Едит: три пати поврати досега само две три лажичиња кока кола дадов залудно. Дали да одиме на инфузија?
     
  5. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    7.314
    @SophiaBella дали повраќа обилно, дали јаде детето, дали е малаксано, електролити да пробаш да му даваш лажиче по лажиче? Да не јадело нешто расипано? Доколку е малаксано и не сака ништо однесете го на лекар, во меѓувреме форсирај течности, вода, сокче, чајче, супа, има капки Наусолвит за гадење и повраќање само не знам дали смеат под две години. Со лесно!
     
    На SophiaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  6. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.815
    Допаѓања:
    122.736
    Како сте сега? штом имаш орс ептен е добар ама ако може да пие давај му лажичка по лажичка и внимавајте со јадење па и со вода пиење
     
    На SophiaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bilbilce

    Bilbilce Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    220
    Пол:
    Женски
    Мајки што да му дадам на син ми 14 месеци од сабајле почна многу да кива и носето почна да му тече ? Од климата во кола му е знам ама па многу е топло се поти неможе да не му пуштам клима
     
  8. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Не јадеше ништо што би можело да биде расипано вчера.
    Не поврати веќе после тие 3 пати едно по друго, значи од кај 4 сабајле наваму, 9 саати е добар не повраќа, се надевам дека нема да повраќа штом досега е добар.
    Дури и дома се вративме и патот го истера некако.
    Се слушнав со докторката, давам чај нане, орс, аквамента против гадење, пробиотик.
    Добар е дури за јадење праша, па ќе пробам покасно нешто суво, бисквита, грицки, банана по малку.
    Инаку има скоро 4 години. Фала :hug:

    Подобар е после 9 саати без повраќање се надевам дека се смири и нема веќе да повраќа. Давам орс. Вода малку се напи бараше, исто голтка по голтка.
    Прв пат фаќа стомачен вирус и мене ми е ново и ептен стресно го доживеав.
    Фала ти :hug:
     
    На eli25 и S.J.Parker им се допаѓа ова.
  9. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    После 30 саати без повраќање, денес пак поврати.
    Вчера дури и почнав да давам по малку бисквита, двопек, банана. Добар беше
    Утрово цело време како омалаксан, како да сакаше да спие само, испи вода, јогурт, од двопекот не сакаше, и кога дадов од акваментата исповрати. Ова кај 10 и пол утрово. Досега беше супер свеж, цело време бараше да јади, му давав по малку од истите работи. Сега еве пак заспа како да омалакса. Се плашам дека пак ќе повраќа.
    Дали е нормално вака да се манифестира вирус, после 30 саати пак да поврати? Ептен се плашам не знам што да правам, го носев на доктор ми рече ќе се среди дадов б6 и тоа е тоа. Не е за инфузија свеж е. Совет?
     
  10. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    И син ми страшни нагони имаше од акваментата. Кај некои обратен ефект има изгледа.
    Инаку и ќерка ми кога имаше стомачен пред две недели исто, цел ден добра и по 24 саати отприлика без повраќање поврати уште еднаш. Ама толку беше, заспа и не поврати веќе. Затоа пролив ја искина цела недела :(
    После неа фативме сите.
    Давај само редовно електролити и штом пие течности не е за инфузија.
     
    На SophiaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Да истото ни го кажа и докторката за акваментата. Не давам веќе.
    Се надевам дека последно беше ова. И дома лом направивме не знае да кажи. Наеднаш изгледа добива нагон. Коса ми се крева кога ќе помислам дека пак можи. Со најлон го чекам цел ден :(
    Си пие чај голтка по голтка. Електролити имам растворено ама послабо пие.
    Пролив немаше досега воопшто.
    Ти благодарам:hug:
     
  12. redhead

    redhead Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    398
    Otol H максимум 3 пати на ден по 2 капки.
     
  13. momomo

    momomo Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    40
    Мајки да прашам, поголемата керка 5 год беше со некое вирусче , најпрво течење на носе потоа болки во грло и шлаеми еве после 10 дена да речам е оздравена , потоа ме фати мене но ептен еве цела недела сум со шлаеми и течење на нос ,пиев далерон и масло од диво оригано за грлото за разлика од малата и помина само со едно лижавче за грло, е сега помалото дете 2 год почна еве трет ден да крева темп на секои 4 часа, а нема никаков друг симптом, мислам дека носето му е затнато, помислив да не е бакт направивме брисеви но излегоа чисти , крвната слика му е ок само црп 14 и педијатарот ми дава оспен сируп ,во дилема сум дали да давам јас веќе дадов една доза но после рез од брисеви се мислам , дај ве молам совет или да давам некои 3 дена па да видам дали темп ке се смири??
     
  14. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Ако си почнала со антибиотик не прекинувај, најмалку 5 дена треба да пие.
     
  15. momomo

    momomo Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    40
    А да направам тест за корона ? Незнам зошто матичниов не ми кажа??
     
  16. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    Добро, како земате мокраќа кај женски деца ? Од вчера не знам колку неуспешни обиди, ептен е терсене , дали со 5 капки ќе се успее да се испита? И ставам ќесенце, и само се изместува ..дали ја не го местам убаво кој знае..
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    2.267
    Пол:
    Женски
    Мајки синко настина, 3ти ден денес. Вчера бевме на доктор, гради чисти, уши не се воспалени, грло малку црвено.
    Од симптоми има, затнат нос, многу честа кивавица, му солзат очите, и синоќа качи околу 38,3 (во уво мерев). Сега пак одеднаш малакса мерев 37,5.
    Ми дадоа само сируп за температура (над 39 да давам) и капки за нос. Очите додека солзеле без леплив секрет не било страшно.
    Ме интересира дали сируп/чепче се дава константно на 6 часа или само доколку има температура?
    На пример синоќа дадов сируп пред спиење, спушти и цела ноќ не качи се до пред половина час. Значи ноќва не пиеше ништо за темп
    Дали 2 часа вкупно спиеше цела ноќ од што не може да диши...
    Носот течи како водичка прозирно, па затоа не ни влечам со пумпица, како позади ми е затнат
    Совет некој ве молам
     
  18. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.604
    Допаѓања:
    25.096
    Сируп за температура само ако има температура, не постојано. За 3 дена треба да пројде температурата ако е вирус. Ставај капки од оригано во носе, а ако е затнато можеш и оперил капки за деца два пати на ден,максимум 5 дена.
     
    На WonderGuurl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ena16

    Ena16 Активен член

    Се зачлени на:
    4 април 2021
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Здраво, пред две недели се јави повраќање 3-4 пати во текот на ноќта, бевме на лекар, качени леукоцити го буцнаа, другиот ден пак контрола на крвна слика и се е во ред. Препорачано само пробиотик.
    Во средата поручекта пак поврати неколку пати, си легна и заспа и немаше ништо. Четвртокот сабајле пак на лекар, со крвна слика сите параметри во ред. Докторката вика може да е вирус. Вчера цел ден нема ништо весел, расположен за од сабајлево пак да поврати еднаш и неколку пати само нагони за повраќање. Стварно памет немам, преплашена сум. Има ли ваков вирус? Инаку 4 години е.
     
  20. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.534
    Допаѓања:
    3.751
    Тие ќесенца се за никаде, јас минатиот пат исто така неуспешно 3 пати и 4 пат само што и го ставив се измоча. Го залепив убаво и претходно вода и давав со лажиче намерно, за да се измоча побрзо, оти тие ќесенцата до пола саат се валидни само, ако не се измочка во рок од пола саат ајде 40 минути највеќе, треба да го смениш, да ставиш ново.
    Јас и го лепев убаво само на пелњна ја оставав и она штом се измоча гледа надолу и знаев дека моча и 4 пат беше успешно, пола ќесенце беше со мокрача и одма и го извадив и го пратив маж ми да го носи на микробиологија.
     
    На Dikinzi и mal.ecka им се допаѓа ова.