1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.815
    Допаѓања:
    4.908
    loj od guska, balsam od eukaliptus vidi ako ima po aptekite tamu navecet mackaj na gradi ili med pomesan so brasno na hartija ( sano poslednoto da be ja mackas kaj srceto).
     
  2. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    Нема малата ништо сега за сега, само сува кашлица, иначе имам лој од гуска, ама тоа е за ептен ако има спуштено на гради, а ги мачкам со Балзамико од неќна.
    За да се смири кашлицата на малата мене ми е, само што ќе заспие и почнува да кашла, и саат време не може да се смири. И среде ноќ може епизоди од кашлање да ја фанат. Од неќна е вака, ќе почекам уште некој ден да видам дали ќе помине, ако е вирусно џабе антибиотик ќе давам.
     
    На SanelaS му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Нели е тоа стрептокока?
     
  4. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.619
    Допаѓања:
    18.188
    Пол:
    Женски
    Јас како што знам превенар е за повеќе видови на стафилокока стрептокока...
     
  5. uspesnarabota

    uspesnarabota Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2017
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    46
    Здраво ми треба совет за детенцето денес се разбуди малаксано цел ден е поспано само леже несака храна ни вода носето по малку му тече кажете како да постапам загрижена мајка
     
  6. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    Закачило некое вирувче, ваљда ќд качува температура.
     
  7. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.264
    Допаѓања:
    21.595
    Пол:
    Женски
    Ноќеска во 3ч крена тт 38.6 гореше, ставив чепче и му се спушти, кашлање цела ноќ, на доктор бевме нема ништо, крвна слика ок
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.534
    Допаѓања:
    3.751
    Вирусче некое. После 48 часа од првите симптоми направете и кс, да си знаеш точно што е. Со помин
     
    На Dikinzi и lackygirl им се допаѓа ова.
  9. ancebanance

    ancebanance Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2013
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми од петокот е со растечено носе,тт 37,2 до 37,7 и кашлање влажно,црвено грло,пие алмацин,крвната слика и е добра,црп во граница,веќе почнувам да се загрижувам 5ти ден.Иначе е весела игра јаде,матичната вика дека е ок штом е активна...јас мн се грижам
     
  10. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    Само што се вративме од доктор ги слушна немаат ништо на гради, црвено грло малку оти кашлале надразнето било, температура немаат, и ми рече да дадам антибиотик оти разводнети биле шлајмовите, а правам инхалации и давам сируп и чај од слез, шо да оравам појма немам..
     
  11. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.534
    Допаѓања:
    3.751
    Значи стварно не ми се верува како даваат така антибиотик како бонбони да се, стварно не ми е јасно :wasntme:
    Ете и претходната членка пишува пие алмацин-антибиотик нели е тоа? За растечено носе? (facepalm)
    Тоа само во Мк го има изгледа....
     
    На SanelaS, Dikinzi и Jana06 им се допаѓа ова.
  12. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.534
    Допаѓања:
    3.751
    Тоа не е температура. Од носето и се слева секретот и ја дразни да кашла, па станува влажна. Тоа е добро, ќе ги исфрли шлајмовите, нема да и се лепат на градите. Ја слушна ли доктор? Ако е чисто нема ништо, тогаш нема потреба од антибиотик.
    Уффф како се само нервирам што ви даваат толку лесно антибиотик значи :@
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    Антибиотик за превентива да сум дала оти разводнето било да не им се комплицирало. Ами јас не сум доктор, ама знам одприлика кога се дава антибиотик, ама ајде де..
     
    На SanelaS, Kallias2, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.534
    Допаѓања:
    3.751
    Штом е разводнето ќе се исфрли со кашлањето, треба време, може и до 3 недели да кашлаат и постепено ќе се намалува и ќе се исфрли секретот, не се секирај. Досадна е многу кашлицата, јас ем возрасна и кога бев трудна и првиот месец штом се породив ми траеше цел месец тоа кашлање. Што ли не пробав и траеше и траеше, аууу прекин немаше, на 3 лекари бев и ништо на гради и плуќа, се чисто, а шлајмови кога кашлав мислеш се откинува нешто од мене. Затоа многу ги разбирам децата кога кашлаат и досадна е стварно кашлицата и бавно минува. Ама мине, не се секирај. Ете инхалации им правиш, давај и чајче од слез за кашлица и други билки има сеа не ми текнуваат кои беа, со мед и лимон, ако пијат, со лажиче им давај ако не пијат, колку толку, помага многу.
    Ќе мине, не паничи.
     
  15. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.619
    Допаѓања:
    18.188
    Пол:
    Женски
    (facepalm) Витамини се за превентива.
    Јас испив доза антибиотик без брис. Грлото никако да престане да ме боли, брис направив испадна резистентен баш тој антибиотик. И уште една доза.
    Тие се антибиотиците и докторите ги уништуваат сите надежи, ги прават балтериите отпорни и на најјаки антибиотици.
     
    На Kallias2 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.574
    Допаѓања:
    6.137
    Пол:
    Женски
    Не ми е за паника,више нервоза ми е и мене, штом ќе легне веднаш почнува да кашла, саат време и фазла не може да се смири, плаче ќенка..пробувам со се и пак не бива..далерон и давам пола лажиче да се смири..
     
    На Kallias2 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. The Unicorn

    The Unicorn Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2018
    Пораки:
    1.022
    Допаѓања:
    6.260
    Пол:
    Женски
    Од денес попладне синко почна да се фаќа кај курето кога мочка. Не плаче. Само прави некој звук како ссссссс, се држи таму преку пелена и ќе се измочка. Ова се повтори неколку пати, скоро на секое мочкање.
    2 опции ми паѓаат на памет.
    -да кажува дека мочка да станал свесен за процесот
    -инфекција

    До завчера ми беше болен со висока температура, му проверувавме мокрача и беше се во ред. Исто ми паѓа на памет и нешто да не запамтил од кесичките за мокрача што му ги ставав:/

    @Annath @duffi @Septemvri како се манифестира уринарна инфекција ?

    Ќе пуни 2 за кратко.
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.162
    Допаѓања:
    199.880
    Пол:
    Женски
    Болка при мочкање, често мочкање и печење после мочкање, ама дете колку знае да објасни... Може и температура да крева. Види да не му е отечено куренцето, може да е баланитис, не мора да е уринарна инфекција.
     
    На The Unicorn и duffi им се допаѓа ова.
  19. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.534
    Допаѓања:
    3.751
    Исто и јас. Баш трудна тогаш, грло ме боли ме убива, нос тече, кашлам како некој пушач, а не пушам и антибиотик пиев цела доза, не помина, после 2,3 дена од завршениот антибиотик мислам повеќе ме болеше грлото, ај друг ми дадоа антибиотик, тука па во Гр брисеви не прават, научна фантастика е роа коа ќе прашаш (facepalm)
    Е не го земав другиот антибиотик оти трудна бев и не сакав ни првиот ама не минеше 2 недели никако и го земав од зорт и пак не помина. И пиев чаеви со ѓумбир, мед и лимон, чај од слез, сируп со билки на природна база испив 2, гаргара праев со што ли веќе не, на ОРЛ бев ништо немав со камера ми гледаше и грло и нос, на обичен лекар бев ништо и тој вика,ќе мине и тек после месец дена ми помина.
    Значи хаос. Најмногу ми беше криво што џабе го пиев антибиотикот.ете како даваат без веза ама ај.
     
    На Dikinzi и MilaSs12 им се допаѓа ова.
  20. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.600
    Допаѓања:
    144.651
    Ти објаснила Ана. Обично плачат при мокрење кога ги боли. Прати го и денес. Ако е баланитис ќе биде отечено и црвено.
    Можеби е само свесен дека мочка.
     
    На The Unicorn му/ѝ се допаѓа ова.