1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.264
    Допаѓања:
    21.593
    Пол:
    Женски
    Како сте сега, со помин душички.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.169
    Допаѓања:
    37.758
    Пол:
    Женски
    И двете ми се со кашлица, зголемена тт и растечен нос. Крвна слика ок, се е во граница. Големата денес е подобра не е малаксана, а малово денес бетер, само спие и ништо не јаде, од сабајле е на 5,6 лажици каша и 90мл млеко. Само спрејче за нос ставам и парацетамол по потреба, а на големата плус проспан. До кога ќе трае ова, ми е жал малово да го гледам такво?
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Втора недела во градинка температура 38.4, дадов далерон и се симна. Зелен секрет од нос, почна да му се затнува носот И коњуктивит. За коњуктивитот ставам капки по препорака на педијатар(нашата матична е на одмор, нејзината замена ми ги кажа капките). Направивме брис од нос, чекам резултати ама со температурава што правиме ако утре пак ми качи? Да го носам на лекар да го видат? И да не качи да го однесам на лекар?
    За затнато носе кај скоро 15месечно бебе што земате?
    Крвна слика после 48 саат од темп, значи сабота сабајле да правиме?
     
  4. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.534
    Допаѓања:
    3.751
    Прво чекаш резултати од брис и зависно од нив реагираш. Второ, да поминат 48 часа од Т и правиш кс, црп и мокрача не е лошо. За да си знаеш на што си. Плус тест ковид нормално.
    Јас за затнато и растечено носе досега само физиолошки и еве прв пат оригано спреј и ставав. 17 месеци има. Имаше зелен секрет ама не секогаш кога и ставав физиолошки. Над лавабо и ставам со шприц, ставам толку пати се додека не се исчисти скроз се од внатре да излезе се. 10 дена траеше кај нас. Ама само тоа, без кашлање и без температура. Вирус можеби е било кај нас или измрзка од климите. Оти и јас измрзнав од климата минатиот месец исто така со растечен нос и зелен секрет бев 3 дена и толку.
    Сега видов оти и на лекар не сте биле. Да, пожелно е да го слушне лекар детето.
     
  5. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Сега тргна во градинка+зелени мрсули гарант е бактерија, најверојатно мораксела. Давај далерон по потреба и гледај цело време да е прооден носот. Јас прскав Синомарин често и спреј од диво оригано. Однеси го на лекар чисто да го слушне, да ги провери ушите и градите и ако треба после резултатите ќе ви даде антибиотик. Мада за тие бактерии што ги фаќаат во градинка обично не препишуваат ништо доколку не прават поголеми проблеми. Трпение само додека ги помине овие првите вируси и бактерии.
     
    На Larahappy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Здраво мајки. Синко има температура од вчера вечерта. Давав сируп далерон ама со сила и плачки го пија не му бил убав. Сакам да прашам дали може да му дадам апче парацетамол и колку тој е точно 4 години? И дали може гмечено на лажиче со неколку капки вода?
     
  7. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.656
    Допаѓања:
    29.036
    Пол:
    Женски
    За деца има сирупи баш заради дозирањето на антипиретикот. Дозирањето оди по тежина кај деца и затоа се оди со сируп, не со апчиња. Давај го сирупот во малку сокче ако не го пие чист. Една лажичка сок за да бидеш сигурна дека целото ќе го испие помешана со точната доза сируп.
     
    На mal.ecka и orhideea им се допаѓа ова.
  8. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.599
    Допаѓања:
    144.649
    Moжеш чепче, Парацетамол од 300мг.
    Гмечено не, туку ректално, како што се дава.
     
    На mal.ecka и orhideea им се допаѓа ова.
  9. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Ќе купам чепчиња. Досега не сум му ставала незнам како ќе ми реагира :(
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.656
    Допаѓања:
    29.036
    Пол:
    Женски
    Јас чепчиња ставав како бебе. Престанав на 2 и пол години зашто почна да разбира и голема траума му беше.
    Ако ти прифати терајте така, ако не прифати ќе го криеш сирупот.
     
    На mal.ecka и orhideea им се допаѓа ова.
  11. stoimanovskamarija

    stoimanovskamarija Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2013
    Пораки:
    506
    Допаѓања:
    1.527
    IMG_20210826_083515.jpg IMG_20210826_105854.jpg IMG_20210826_105854.jpg
    Zdravo majki zavcera cel den i nok imase malata temperatura i vcera primetiv na nozete crveni krugovi i tocki denes gledam i na stomaceto cela e isfrlena. Od vcera i sirup e cefaleksin pocnvme. Dali e ova od temperaturata vaka ili e mozno od sirupceto? Prv pat kreva Temperatura koja idese do 38,8.
    Pozdrav
     
    Последна измена: 26 август 2021
  12. Ena16

    Ena16 Активен член

    Се зачлени на:
    4 април 2021
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Незнам каде да пишам , па ќе пробам тука ,затоа што мислам дека најбрзо ќе добијам одговор.
    Пред околу два месеца го фати стомачен вирус , го држеше една недела и му помина , после две недели почна да повраќа , бевме на доктор и леукоцитите му беа високи , му пуштија инекција и потоа другиот ден пак направивме крвна слика и леукоцитите беа паднати , докторката се сомневаше на тровање некое . Завршивме само со пробиотик. После една недела во спиење пак ми поврати еднаш и сабајлето уште еднаш и толку . После една недела пак се деси да ми поврати еднаш бевме пак на доктор крвна слика се ок сите параметри , ми рекоа пак некој вирус. Пак поминавме само со пробиотик. Еве денеска од сабајле поспан малку беше и наеднаш подждригна и поврати тоа што касна сабајле. Сега нема ништо весел е си игра.
    Не ми е јасно од каде вака повраќање а се е во ред со крвна слика. Го следам тие денови што јадел ама ништо не ми се поклопува. На доктор ми викаат нема ништо , а мене ова повраќање ме загрижува. Незнам ни што да побарам да испитаме.
    Ве молам ако некој имал слично искуство.
     
  13. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.656
    Допаѓања:
    29.036
    Пол:
    Женски
    Прашај лекар обавезно. Јас имав ваква алергија од антибиотик.
    Ама кај мали деца има и вирус што дава оспи после висока температура.
     
    На stoimanovskamarija му/ѝ се допаѓа ова.
  14. stoimanovskamarija

    stoimanovskamarija Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2013
    Пораки:
    506
    Допаѓања:
    1.527
    Se javiv kaj maticnata rece sa prekinam so antibiotikot da sledime do vecer i utre kako ke e ako se povlece od temperaturata e
     
  15. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    @Jana06 и @Kallias2 фала на одговорите. Касно вечерта дигна температура затоа претходно не бевме на лекар. Претходно беше само со зелен секрет од нос и му земавме брис по препорака на педијатар. Уште чекаме резултати. Еве сега пак дигна температура пак дадов далерон. Има ли некаква финта за сирупов како да се дава? Морав шприцот подлабоко да му го турнам за да не ми плука ама се згрцна.
    Инаку бевме на преглед, грлото е ОК, на гради нема ништо. Чекаме резултатите од брис што ќе кажат и утре крвна слика ќе правиме.
    Инаку не сака ништо да јаде, му направив и супа од пиле. Среќа пие ад и цица. Сок, вода не сака... Му земав дури обичен вива колку да пие течности ама џабе.
    Да се едитирам, ковид не е, јас и мм со никој се немаме видено 3 недели, а во градинка немаат случај на Ковид. За секој случај правевме брзи тестови ама испаднаа негативни.
    Ама педијатарот не ми ни спомна Ковид воопшто. Инаку и јас и мм сме вакцинирани.
     
    На Kallias2 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.804
    Допаѓања:
    39.973
    Пол:
    Женски
    Со шприцот ќе му го притиснеш јазичето, а ќе пушташ на страна по образот за да не се засркне.
     
    На Butterfly1107, mal.ecka и Jana06 им се допаѓа ова.
  17. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Сте направиле се што можете, чекајте резултати од брис. Штом го нема денеска резултатот многу веројатно е бактерија. Ако ви дадат антибиотик, по 2-3 дози ќе прекине да качува температура. Нема финта со сирупот тоа е, легни го во тебе и ставај со шприцот, насилно малку ама мора така.
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.656
    Допаѓања:
    29.036
    Пол:
    Женски
    Не знам колкаво е точно детето ама според ова цица и пие ад веројатно не е над 2 години. Ако е помало наместо сируп прообајте со чепчиња парацетамол. Ние до 2 и пол теравме со чепчиња. Потоа почна да разбира и чепчињата му беа трауматични.
    Инаку јас сируп давам и со малку сок ако не сакад да го пие. Ти пробај со малку млеко.
     
    На Butterfly1107 и Jana06 им се допаѓа ова.
  19. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Бебето е скоро 15 месеци :D Убаво ми се покажал до сега сирупов, полека ја симнува температурата и не ми качува нагло. Не сакам сеа со чепчиња да експериментирам.
    Ме копка ова што не јаде ништо...
    Уште едно прашање, кога може да го избањам? Каква да биде водата? Да не му го мијам главчето?
     
    Последна измена: 26 август 2021
  20. Ednostaven

    Ednostaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    216
    Како го давате сирупот Аериус? Дозирањето според упатството е 1 по 2,5 мл. Може само еднаш или го давате и по два пати?